
Dynastia burgundzka – boczna linia francuskiej dynastii Kapetyngów. Wywodziła się od Roberta I Starszego – młodszego syna króla Francji, Roberta II Pobożnego.

Alfons I, znany bardziej jako Alfons Henryk port. Afonso Henriques, nazywany Zdobywcą – pierwszy król Portugalii, od 26 lipca 1139.

Afonso II (Alfons), zwany Grubym – był trzecim królem Portugalii od 1211 r.
Alfons III – był piątym królem Portugalii od 1248 r.

Afonso IV, zwany Dzielnym – siódmy król Portugalii od 7 stycznia 1325 r.

Berengaria portugalska – infantka portugalska, królowa Danii.

Blanka Burgundzka fr. Blanche de Bourgogne, córka Ottona IV − hrabiego Burgundii i Mahaut d’Artois − hrabiny d'Artois, siostra królowej Joanny Burgundzkiej. Królowa Francji w czasie kilku miesięcy 1322 roku, zanim unieważniono jej małżeństwo z Karolem IV Pięknym.

Branca, pol. Blanka – infantka portugalska, najstarsza córka króla Alfonsa II i jego drugiej żony Beatrycze Kastylijskiej.

Dionizy I, port. Dinis, zwany Rolnikiem, Trubadurem albo Królem Chłopów – był szóstym królem Portugalii od 1279.

Eleonora portugalska – infantka portugalska, jedyna córka króla Portugalii Alfonsa II i księżniczki Urraki z Kastylii, królowa Danii.

Eleonora Portugalska – infantka portugalska, najmłodsza córka króla Alfonsa IV i królowej Beatrycze Kastylijskiej. Dziadkami po matce byli Sancho IV Odważny i Maria de Molina.

Fernando Formoso, Ferdynand Piękny – dziewiąty król Portugalii panujący od 1367 r.

Ferdynand IV Pozwany – król Kastylii i Leónu w latach 1295–1312.

Ferdynand Portugalski – infant portugalski, szóste dziecko króla Sancha I i Dulce Berenguer. Był hrabią Flandrii dzięki małżeństwu z Joanną Flandryjską, starszą córką cesarza łacińskiego Baldwina.

Filip I z Rouvres – książę Burgundii od 1349 r., hrabia Burgundii i hrabia Artois od 1347 r., hrabia Boulogne i hrabia Owernii od 1360 r., z dynastii burgundzkiej.

Henryk Burgundzki, Henryk de Bourgogne – hrabia Portugalii od 1096. Syn Henryka z dynastii burgundzkiej i Sybilli z Barcelony. Wnuk księcia Burgundii – Roberta I.

Hugo I de Bourgogne – książę Burgundii w latach 1076-1079. Był najstarszym synem Henryka Burgundzkiego i jego żony Sybilli.

Hugo II Borel de Bourgogne – książę Burgundii w latach 1103-1142. Najstarszy syn księcia Odona I i jego żony - Sybilli Burgundzkiej. Został pochowany w Cîteaux.

Hugo III de Bourgogne - książę Burgundii w latach 1162-1192. Syn księcia Odona II i Marii de Blois.

Hugo IV – książę Burgundii od 1218 r. z dynastii burgundzkiej.

Hugo V – książę Burgundii od 1306 r. z dynastii burgundzkiej.

Izabela Burgundzka – królowa Niemiec, córka księcia Burgundii Hugona IV i Beatrycze, córki króla Nawarry Tybalda I Pogrobowca.

Joanna Burgundzka lub Joanna Kulawa – królowa Francji (1328-1348) jako pierwsza żona króla Filipa VI Walezjusza.

Joanna II Burgundzka fr. Jeanne de Bourgogne – hrabina-palatynka Burgundii od 1303 roku, królowa Francji i Nawarry w latach 1316-1322 jako żona Filipa V Długiego, hrabina Artois od 1329 roku.

Konstancja, port. Constança – portugalska infantka, córka króla Dionizego I i jego żony królowej Izabeli Aragońskiej, królowa Kastylii i Leónu poprzez małżeństwo z królem Ferdynandem IV.

Mafalda Portugalska - portugalska infantka, drugie dziecko i pierwsza córka króla Portugalii Alfonsa I i Mafaldy Sabaudzkiej.

Mafalda Portugalska – infantka portugalska, królowa Kastylii jako żona Henryka I.

Małgorzata Burgundzka, – księżniczka burgundzka, królowa Nawarry od 1305 r. i królowa Francji od 1314 roku jako pierwsza żona Ludwika X Kłótliwego, córka Roberta II i Agnieszki Francuskiej.

Maria Portugalska – infantka portugalska, pierwsza córka króla Alfonsa IV i królowej Beatrycze Kastylijskiej. Dziadkami po matce byli Sancho IV Odważny i Maria de Molina.

Eudoksjusz I, fran. Eudes I Borel de Bourgogne – książę Burgundii w latach 1078-1103. Panował po abdykacji brata, który został benedyktyńskim mnichem.

Odo II Burgundzki – książę Burgundii w latach 1142-1162. Najstarszy syn księcia Hugona II i jego żony Matyldy (Felicji) de Mayenne.

Odo III – książę Burgundii od 1192 r. z dynastii burgundzkiej.

Odo IV – książę Burgundii od 1315 r., hrabia Burgundii i hrabia Artois od 1330 r., z dynastii burgundzkiej.

Piotr I - drugi syn króla Portugalii Sancha I i królowej Dulce Berenguer. Poślubił Aurembiaix, hrabinę Urgell, dzięki czemu stał się hrabią Urgell. Został także Panem Balearów. Po śmierci żony nadal używał tytułu hrabiowskiego. Przeniósł się do Leónu, gdzie mieszkał do swojej śmierci.

Piotr I Okrutny, port. Pedro I o Cruel, Piotr I Sprawiedliwy port. Pedro I o Justiceiro – ósmy król Portugalii od 1357 r.

Robert I de Bourgogne, Robert Mocny - książę Burgundii w latach 1034-1076, hrabia Auxerre (1040-1060). Syn Roberta II, króla Francji z dynastii Kapetyngów, i jego trzeciej żony - Konstancji z Arles.

Robert II – książę Burgundii od 1272 r. z dynastii burgundzkiej.

Infantka Sancha Portugalska – infantka portugalska, druga córka króla Sancha I i Dulce Berenguer.

Sancho I był drugim królem Portugalii, od 1185. Był synem Alfonsa I Zdobywcy i Mafaldy Sabaudzkiej.

Sancho II – był czwartym królem Portugalii od 1223 do 1248.

Infantka Teresa – trzecia córka króla Portugalii, Alfonsa I i Mafaldy Sabaudzkiej.

Teresa Portugalska – infantka portugalska, córka króla Portugalii Sancha I i Dulce Berenguer, żona króla Leónu Alfonsa IX, benedyktynka oraz błogosławiona Kościoła katolickiego.

Urraka – infantka portugalska, druga córka króla Portugalii Alfonsa I i Mafaldy Sabaudzkiej. Żona króla Leónu Ferdynanda II, któremu urodziła syna Alfonsa IX.