
Pszczołowate (Apidae) – rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych i nadrodziny Apoidea. Obejmuje ponad 5800 opisanych gatunków.

Amegilla (Asaropoda) bombiformis – gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych i podrodziny pszczół właściwych.

Amegilla (Zonamegilla) cingulata – gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych i podrodziny pszczół właściwych.

Pszczoła (Apis) – rodzaj z rodziny pszczołowatych (Apidae). Jednym z przedstawicieli tego rodzaju jest najbardziej znany gatunek pszczoły, pszczoła miodna.

Bombus – rodzaj owadów z rodziny pszczołowatych, obejmujący trzmiele i trzmielce (brzmiki) – duże owady, gęsto owłosione, często jaskrawo ubarwione, ale zwykle z przewagą czerni lub też całkiem czarne. Mają bardzo duże znaczenie w gospodarce rolnej, ponieważ poszukując pyłku, którym się żywią zapylają wiele gatunków roślin uprawnych, polowych i szklarniowych, oraz dziko rosnących. Niektóre z nich są organizmami modelowymi w badaniach zachowania, fizjologii, strategii żerowania oraz ewolucji relacji społecznych wśród owadów.

Kornutki (Eucerini) – plemię pszczół z rodziny pszczołowatych i podrodziny pszczoły właściwych.
Maltańska pszczoła miodna − podgatunek pszczoły miodnej. Pochodzą z Malty.

Mamrzyca północna; mamrzyca północna; mamrzyca północna – gatunek błonkówki z rodziny przczołowatych.

Podsobki (Biastini) – plemię pszczół z rodziny pszczołowatych i podrodziny koczownicowatych.

Porobnice (Anthophorini) – plemię pszczół z rodziny pszczołowatych i podrodziny pszczoły właściwych.

Psithyrus – podrodzaj dużych, krępych pszczół zaliczanych do rodzaju Bombus, pasożytujących na społecznościach innych gatunków swojego rodzaju. Z powodu odmiennej biologii i morfologii do niedawna był klasyfikowany w randze odrębnego rodzaju trzmieli (Bombini). W języku polskim owady te określane są nazwą trzmielec lub brzmik.
Pszczoła grecka – podgatunek pszczoły miodnej, owada z rodziny pszczołowatych (Apidae).

Pszczoła karłowata − gatunek z rodzaju Apis (pszczoła), występujący w Azji Południowej, w strefie klimatu tropikalnego.

Pszczoła miodna – gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny pszczołowatych (Apidae).

Pszczoła olbrzymia – gatunek z rodzaju Apis, żyjący dziko w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego południowej Azji, od Filipin do Pakistanu.

Pszczoła skalista, pszczoła himalajska – największa z pszczół

Pszczoła środkowoeuropejska, pszczoła miodna właściwa – podgatunek typowy pszczoły miodnej. Występuje w całej północnej Europie od Niemiec, przez Skandynawię aż do Uralu.

Pszczoła włoska, pszczoła liguryjska – podgatunek zachodnioeuropejskiej pszczoły miodnej. Występuje na terenie Włoch, od Alp na północy, do Sycylii na południu.

Pszczoła wschodnia – gatunek z rodzaju pszczół miodnych (Apis), żyjący dziko w południowej i wschodniej Azji, na kontynencie i wyspach, od dorzecza Indusu po dorzecze Amuru.

Pszczoły bezżądłowe, pszczoły bezżądłe, melipony (Meliponini) – plemię z rodziny pszczołowatych (Apidae). Należy do nich około 250 gatunków, występujących w krajach tropikalnej i subtropikalnej strefy Afryki, Azji, Australii i Ameryki.

Pszczoły właściwe (Apinae) – podrodzina pszczół z rodziny pszczołowatych (Apidae).

Trzmiel – zwyczajowa nazwa dużej, krępej i gęsto owłosionej pszczoły o czarnym ubarwieniu, zwykle z szerokimi, poprzecznymi, żółtymi lub pomarańczowymi pasami. W mowie potocznej często błędnie nazywany bąkiem. W literaturze polskiej nazwą „trzmiel” określane są społeczne pszczoły z rodzaju Bombus.

Trzmiel kamiennik — gatunek owada z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych, plemienia trzmielowatych (Bombini).Wygląd
Trzmiel łąkowy, trzmiel leśny – gatunek z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych, rodzaju Bombus. Występuje w Europie Środkowej i Północnej, dość licznie nawet w wyżej położonych regionach. W Polsce, tak jak pozostałe trzmiele, objęty częściową ochroną gatunkową.

Trzmiel ogrodowy – owad z rodziny pszczołowatych.

Trzmiel olbrzymi – owad z rodziny pszczołowatych. Wyglądem bardzo przypomina trzmiela ozdobnego.

Trzmiel parkowy, trzmiel drzewny – gatunek owada z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych, plemienia trzmielowate (Bombini).

Trzmiel różnobarwny – owad z rodziny pszczołowatych. Zakłada niewielkie rodziny. Gniazduje w ziemi. Jest związany ze środowiskiem leśnym; oblatuje kwiaty z dwudziestu rodzin.

Trzmiel rudoszary, trzmiel leśny – gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych, podrodziny pszczół właściwych (Apinae) i plemienia Bombini.

Trzmiel rudy – gatunek owada z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych.Wygląd

Trzmiel ziemny − gatunek z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych, plemienia trzmielowate (Bombini). Tworzy niewielkie sezonowe gniazda pod ziemią lub pod kamieniami, w których bytuje nie więcej niż kilkaset osobników.
Trzmiel żółty — gatunek owada z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych, plemienia trzmielowate (Bombini). W Polsce tak jak pozostałe gatunki trzmieli podlega ochronie częściowej.

Psithyrus – podrodzaj dużych, krępych pszczół zaliczanych do rodzaju Bombus, pasożytujących na społecznościach innych gatunków swojego rodzaju. Z powodu odmiennej biologii i morfologii do niedawna był klasyfikowany w randze odrębnego rodzaju trzmieli (Bombini). W języku polskim owady te określane są nazwą trzmielec lub brzmik.

Trzmielec czarny – palearktyczny gatunek trzmielca, pasożytujący na populacji trzmiela kamiennika.

Trzmielec ziemny – gatunek owada z rodziny pszczołowatych. Gatunek pospolity.

Zadrzechnia (Xylocopa) – rodzaj pszczół z rodziny pszczołowatych i podrodziny zadrzechniowatych. Jedyny z monotypowego plemienia zadrzechni (Xylocopini). Takson kosmopolityczny, obejmujący około 400 opisanych gatunków.

Zadrzechnia czarnoroga – pszczoła samotnica występująca w zachodniej, środkowej i południowej Europie; Bliskim wschodzie; Azji centralnej i Mongolii.

Zadrzechnia fioletowa – gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych i podrodziny zadrzechniowatych. Samice zakładają samotnie gniazda w pniach i grubych konarach suchych, obumarłych drzew. Owad ciepłolubny, rozsiedlony w zachodniej i środkowej części Palearktyki. W Polsce stwierdzany na nielicznych stanowiskach w latach 1868–1935 i od 2005, od 2004 objęty ochroną gatunkową.

Zadrzechniowate, zadrzechnikowate (Xylocopinae) – podrodzina błonkówek z nadrodziny pszczół i rodziny pszczołowatych.