
Adonis – postać mitologii greckiej, w starożytności podmiot czci boskiej i kultu religijnego, piękny młodzieniec, ulubieniec Afrodyty. Według Hezjoda był synem Fojniksa i Alfesibei. W późniejszych źródłach często pojawiała się informacja, że był synem Myrry z jej kazirodczego związku z Kinyrasem, bądź Tejasem.

Ajas – uczestnik wojny trojańskiej w mitologii greckiej.

Ajas, w Grecji znany bardziej pod imieniem Ajantas, nowogr. Eantas (Αίαντας) – w mitologii greckiej uczestnik wojny trojańskiej; bohater Iliady Homera.

Ajsakos – w mitologii greckiej syn króla Troi Priama i Arisbe, córki wieszcza Meropsa.

Amfitrion – w mitologii greckiej królewicz oraz król Tyrynsu i Teb.

Antilochos – w mitologii greckiej jeden z synów Nestora, króla Pylos, i Eurydyki. Miał dziewięcioro rodzeństwa.

Atreus – w mitologii greckiej król Myken.

Bellerofont – w mitologii greckiej heros, królewicz koryncki; bohater Iliady Homera.

Demofont – postać z mitologii greckiej, syn Tezeusza i Fedry lub jak podają inne źródła Tezeusza i Ariadny, mąż Fyllis, uczestnik wojny trojańskiej.

Dioskurowie, Kastor i Polideukes – w mitologii greckiej bliźniacy, ubóstwieni herosi, Argonauci, uczestnicy łowów kalidońskich i amazonomachii, opiekunowie żeglarzy i żołnierzy.

Endymion – w mitologii greckiej piękny młodzieniec, ukochany bogini Selene i boga Hypnosa, królewicz i król Elidy.

Fojniks – w mitologii greckiej syn Agenora i Telefassy, brat Europy. Kiedy ojciec wysłał rodzeństwo na poszukiwanie uprowadzonej przez Zeusa córki, Fojniks popłynął najpierw na zachód, do miejsca, w którym istniała później Kartagina, by po śmierci Agenora wrócić do ziemi Kanaan, zwanej odtąd na jego cześć Fenicją. Mąż Alfesjobei; ojciec Adonisa. Uczestniczył w polowaniu na Dzika kalidońskiego i był jednym z Argonautów.

Fryksos – w mitologii greckiej syn Atamasa i Nefele, brat Helle.

Ganimedes – w mitologii greckiej piękny młodzieniec, ukochany boga Zeusa, królewicz trojański, podczaszy na Olimpie.

Hektor – w mitologii greckiej królewicz i najdzielniejszy bohater trojański; bohater Iliady Homera.
Helenos – w mitologii greckiej wieszczek i królewicz trojański.

Hiacynt – w mitologii greckiej piękny młodzieniec, ukochany boga Apollina i boga Zefira, królewicz spartański.

Jazon – w mitologii greckiej Argonauta, heros, syn Ajzona, króla Jolkos w Tesalii.

Kadmos (gr. Κάδμος Kádmos, łac. Cadmus) – w mitologii greckiej syn Agenora i Telefassy, króla Tyru, brat Europy, mąż Harmonii.
Laokoon, Laokos – w mitologii greckiej kapłan Apollina Tymbrejskiego w Troi.

Mekisteus – w mitologii greckiej książę, syn Talaosa, jednego z władców Argos.

Melikertes – syn Ino i Atamasa, wnuk Kadmosa i Harmonii, prawnuk Aresa i Afrodyty.

Memnon – w mitologii greckiej król Etiopów, syn Eos ze związku z Titonosem, uczestnik wojny trojańskiej.

Ofeltes – postać w mitologii greckiej, syn króla Nemei, Likurga. Jego opiekunką była Hypsipyle.

Orestes – w mitologii greckiej syn Agamemnona i Klitajmestry, który pomścił ojca, zabijając matkę i jej kochanka. Postaci Orestesa poświęcone są liczne antyczne dzieła literackie, przede wszystkim tragedie.

Parys – w mitologii greckiej królewicz trojański.

Pejritoos – w mitologii greckiej królewicz tesalski. Był mężem Hippodamei, z którą spłodził Polypojtesa. W Iliadzie jest ukazany jako syn Zeusa i Dii, ale najczęściej był uważany za syna Iksjona i Dii. Przez ojca należał do Lapitów. Był największym przyjacielem Tezeusza. Często towarzyszył mu w dalekich wyprawach.

Polinik – w mitologii greckiej królewicz tebański, uczestnik wyprawy siedmiu przeciw Tebom.

Pylades – syn władcy Fokidy, Strofiosa i Anaksibii, kuzyn Orestesa.

Sarpedon – w mitologii greckiej królewicz z Licji.
Telemach – w mitologii greckiej syn Odyseusza i Penelopy.
Tezeusz – w mitologii greckiej królewicz i heros ateński.

Tiestes – król Myken w mitologii greckiej. Był synem Pelopsa i Hippodamei oraz bliźniaczym bratem Atreusa. Jego synem był Ajgistos.

Titonos – postać z mitologii greckiej. Był synem króla trojańskiego, Laomedona i Strymo. Jego bratem był Priam. Jego potomkami byli Memnon i Emation. Titonos panował w prowincji Persji z ramienia asyryjskiego króla Teutamosa, zwierzchnika Priama.

Triptolemos – w mitologii greckiej syn Keleosa, króla Eleusis.

Troilos – w mitologii greckiej najmłodszy syn Hekabe i Priama lub – według innej wersji mitu – Apollona, który przyszedł do Hekabe pod postacią Priama. Według przepowiedni Troja nigdy nie zostałaby zdobyta, gdyby Troilos dożył dwudziestu lat. Achilles przygotował więc zasadzkę przy wodopoju w okolicach bramy Skajskiej, gdzie młodzieniec towarzyszył swojej siostrze Poliksenie lub sam przybył napoić konie. Troilos umknął przed herosem i schronił się w świątyni Apollona lub u stóp Palladionu jednak Achilles dopadł chłopca, zabił go i uciął mu głowę. Apollon poprzysiągł Achillesowi zemstę. Według innej wersji mitu Trojanin został złożony przez Achillesa w ofierze. W kolejnym wariancie młodzieniec schronił się w świątyni Apollona Tymbrejskiego, aby ukryć się przed zakochanym w nim Achillesem, który po nieudanych próbach nakłonienia go do wyjścia zabił go w gniewie włócznią.

Tydeus – postać z mitologii greckiej. Był synem Ojneusa, przyrodnim bratem Meleagra i ojcem Diomedesa. Był chroniony przez Atenę, która chciała dać mu nieśmiertelność.