
Trzciniaki (Acrocephalidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), wyodrębniona z rodziny pokrzewkowatych (Sylviidae).

Acrocephalus – rodzaj ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae).

Chaszczak madagaskarski – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje na Madagaskarze i Komorach, jego środowiskiem naturalnym są wilgotne lasy równikowe i podrównikowe lasy suche.

Chaszczak piaskowy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Madagaskarze w jego południowej i południowo-zachodniej części.Systematyka

Hippolais – rodzaj ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae).

Iduna – rodzaj ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae).

Łozówka – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Jest to gatunek monotypowy.

Namorzynek maskareński – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Bliski zagrożenia wyginięciem.

Nesillas – rodzaj ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae).

Rokitniczka – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae).

Tamaryszka – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Zamieszkuje plamowo Europę Południową, południowe części Europy Środkowej i Wschodniej, Bliski Wschód, Azję Środkową oraz północno-zachodnią Afrykę. Występuje głównie w krajach śródziemnomorskich, jednak w wielu miejscach można spotkać ją tylko latem albo zimą. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Trzecie stwierdzenie pochodzi ze stawów w Spytkowicach w Małopolsce z kwietnia 2016 r.

Tektonik – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), zamieszkujący Afrykę.

Trzciniak atolowy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na wyspach archipelagu Karolinów należących do Mikronezji. Długość ciała około 15 cm.

Trzciniak cienkodzioby – gatunek małego ptaka śpiewającego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Endemiczny dla Wysp Hawajskich trzciniak cienkodzioby występuje tylko na dwóch niewielkich, odosobnionych wyspach: Nihoa i Laysan (reintrodukowany). Jest uznawany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Trzciniak głośny – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje od Egiptu i wybrzeży Morza Czerwonego, poprzez Bliski Wschód, Azję Środkową, subkontynent indyjski, po południowe Chiny i Azję Południowo-Wschodnią. Niezagrożony wyginięciem.

Trzciniak madagaskarski – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Madagaskarze, jego środowiskiem naturalnym są bagna. Gatunek monotypowy.

Trzciniak oliwkowy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie na Mitiaro i Mangai – atolach należących do Wysp Cooka. Jego środowiskiem naturalnym są ogrody, bagna i tereny zalesione.

Trzciniak papirusowy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje wyspowo w Afryce Subsaharyjskiej; jego środowiskiem naturalnym są bagna.

Trzciniak perski – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae).

Trzciniak popielaty – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae).
Trzciniak samotny – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). W języku nauruańskim nazywany itsirir.

Trzciniak słowiczy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występował na wyspie Guam. Choć w 1967 miał być jeszcze pospolity, liczebność gwałtownie zmalała, a w 1969 był obserwowany po raz ostatni. Gatunek uznany za wymarły.

Trzciniak wyspowy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje na Santiago, São Nicolau i Fogo – wyspach należących do Republiki Zielonego Przylądka. Wcześniej zamieszkiwał również Bravę, ale tam wyginął.

Trzciniak zwyczajny, trzciniak, trzciniak drozdówka – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae).

Trzciniak żółtawy – gatunek ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje endemicznie w Polinezji Francuskiej. Długość ciała wynosi około 18 cm.

Trzcinniczek kaspijski, czeretówka – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Nie jest zagrożony wyginięciem.

Trzcinniczek krótkoskrzydły – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje w Azji Południowej i Wschodniej, zimuje w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Spotykany na terytorium następujących państw: Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Laos, Mjanma, Nepal, Pakistan, Tajlandia, Wietnam. Jego środowiskiem naturalnym są tereny bagienne i trzcinowiska.

Trzcinniczek szerokobrewy – gatunek małego wędrownego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występuje w Azji Południowej i Wschodniej. Nie wyróżnia się podgatunków. Jest podobny do trzcinniczka smugowanego.

Trzcinniczek zwyczajny, trzcinniczek, trzcionka – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae).

Wodniczka – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Obecnie zamieszkuje już tylko środkową i wschodnią Europę w pasie klimatu umiarkowanego; zimuje w zachodniej Afryce. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie, na całym świecie żyje zaledwie kilkanaście tysięcy par. Nie wyróżnia się podgatunków.

Zaganiacz blady – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae).

Zaganiacz mały – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Takson przeniesiony na podstawie analizy filogenetycznej z rodzaju Hippolais. Jest podobny do gatunków z rodzaju Phylloscopus, ale jest bardziej przysadzisty. Długość ciała 11–12,5 cm; masa ciała 7–11 g. Nie wyróżnia się podgatunków.WystępowanieWystępuje od skrajnie południowo-wschodniej Finlandii, zachodniej i południowo-zachodniej Rosji na wschód po Kazachstan, skrajnie północno-zachodnie Chiny, północno-zachodnią Mongolię i południowo-środkową Syberię. Zimuje głównie w środkowo-wschodnich i południowo-wschodnich Indiach.W 2013 r. odnotowano pierwsze wystąpienie gatunku w Polsce.Status i ochronaMiędzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje zaganiacza małego za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność światowej populacji, wstępnie obliczona w oparciu o szacunki organizacji BirdLife International dla Europy na rok 2015, zawiera się w przedziale 560 000 – 1 200 000 dorosłych osobników. Trend liczebności populacji uznawany jest za wzrostowy. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zaganiacz oliwny, zaganiacz oliwkowy – gatunek małego, wędrownego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Gniazduje w południowo-wschodniej Europie, zachodniej i południowej Turcji, zachodniej Syrii i północnym Izraelu. Zimuje we wschodniej i południowej Afryce. Nie pojawia się w Polsce. Gatunek monotypowy.

Zaganiacz szczebiotliwy, zaganiacz wielomówny – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Monotypowy.

Zaganiacz zwyczajny, zaganiacz – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Monotypowy.

Zaroślówka, trzciniak zaroślowy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae). Monotypowy.