
Alexander Emanuel Agassiz – amerykański naukowiec i inżynier pochodzenia szwajcarskiego.

Jean Louis Rodolphe Agassiz – szwajcarsko-amerykański zoolog, paleontolog, geolog i glacjolog.

Warder Clyde Allee – amerykański zoolog i ekolog, który udowodnił wpływ struktury skupiskowej populacji zwierząt na ich płodność, śmiertelność i przeżywanie formułując zasadę nazywaną zasadą Alleego; autor Principles of Animal Ecology (1949).

Spencer Fullerton Baird – amerykański zoolog, ornitolog i ichtiolog.

Benjamin Smith Barton był amerykańskim botanikiem. Studiował medycynę na uniwersytetach w Filadelfii, Edynburgu i Getyndze. Po ukończeniu studiów w 1789 roku powrócił do Filadelfii i zajął się botaniką i historią naturalną.

William Bartram – amerykański przyrodnik, badacz flory i fauny Ameryki Północnej, a także badacz kultury plemion Czirokezów i Creek.

Charles William Beebe – amerykański zoolog, oceanograf, pionier badań głębin morskich. W 1934 roku osiągnął w swojej batysferze razem z jej konstruktorem Otisem Bartonem w okolicy Bermudów rekordową głębokość 923 metrów. Autor książek popularnonaukowych, m.in. 923 metry w głąb oceanu (1935), Kraina wód (1936). Opisał tam m.in. nowe gatunki ryb głębinowych. Obserwacje te nie zostały potwierdzone.

Rachel Carson – amerykańska biolog, autorka książek popularnonaukowych.

Ralph Vary Chamberlin – amerykański zoolog specjalizujący się w zoologii bezkręgowców.

Cornelia Maria Clapp, amerykańska zoolog i biolog morski.
Nathan Augustus Cobb – amerykański nematolog i fitopatolog, „nazywany ojcem nematologii w Stanach Zjednoczonych”. Opisał ponad 1000 gatunków nicieni. Rozwinął techniki mikroskopowe, preparatykę oraz metody pozyskania okazów. Wniósł swój wkład także w agronomię i botanikę.

Edward Drinker Cope – amerykański paleontolog, zoolog i ewolucjonista.

James „Jim” Michael Cronin – amerykański zoolog, prymatolog, działacz na rzecz praw zwierząt; założyciel Monkey World, centrum ratowania naczelnych. Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego.

James Dwight Dana – amerykański geolog, mineralog i zoolog. Twórca wielu prac na temat pochodzenia oraz budowy łańcuchów górskich, oceanów i kontynentów. Opracował chemiczną systematykę minerałów.

Frans B.M. de Waal – holendersko-amerykański prymatolog i etolog zamieszkały w Stanach Zjednoczonych związany z Yerkes National Primate Research Center na Emory University (Atlanta), dyrektor Living Links Center, członek m.in. American Academy of Arts and Sciences, National Academy of Sciences, American Philosophical Society, Japan Society for the Promotion of Science.

Dian Fossey – amerykańska zoolog-prymatolog, specjalistka w dziedzinie etologii, badaczka goryli górskich.

Samuel Walton Garman – amerykański naturalista, zoolog z Pensylwanii. Studiował u Louisa Agassiza. W 1868 dołączył do ekspedycji na zachód Ameryki z Johnem Wesleyem Powellem. Był przyjacielem naturalisty Edwarda Drinkera Cope, z którym regularnie korespondował. W 1872 towarzyszył mu w wyprawie, mającej na celu poszukiwanie skamieniałości w Wyoming. W 1873 został asystentem dyrektora herpetologii i ichitiologii w Museum of Comparative Zoology przy Harvard University. Jego prace dotyczyły głównie klasyfikacji ryb, zwłaszcza rekinów, ale także gadów i płazów.

Temple Grandin – doktor zootechniki oraz profesor na Colorado State University, autorka bestsellerów, konsultant przemysłu mięsnego ds. zachowania zwierząt. Jako osoba z autyzmem, jest zaangażowana w popularyzację wiedzy o tym zaburzeniu.

Joseph Grinnell − amerykański biolog, zoolog (ornitolog), ekolog związany z Stanford University, Throop Polytechnic Institute, University of California, Berkeley, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Museum of Vertebrate Zoology UC, redaktor czasopisma The Condor.

John Edwards Holbrook — amerykański zoolog. Opisał wiele gatunków zwierząt.

Alpheus Hyatt – amerykański paleontolog i zoolog.

Theodore Jasper - amerykański ilustrator, doktor medycyny. Amatorsko zajmował się ornitologią.

Charles J. Krebs – amerykański zoolog i ekolog, naukowiec i pedagog, profesor Wydziału Zoologii Indiana University i University of British Columbia, autor popularnej, wielokrotnie wznawianej książki Ecology. The Experimental Analysis of Distribution and Abundance, uznawanej za podstawowy podręcznik ekologii na całym świecie.

Joseph Leidy – amerykański paleontolog, anatom, parazytolog, geolog i botanik. Nazywany „ojcem amerykańskiej paleontologii kręgowców”.

Ernst Walter Mayr – ornitolog i ewolucjonista amerykański pochodzenia niemieckiego, jeden ze współtwórców nowoczesnej teorii ewolucji: neodarwinowskiej „nowej syntezy” integrującej dorobek tradycyjnej biologii systematycznej z osiągnięciami genetyki klasycznej. Bywał nazywany „apostołem Darwina” i „Darwinem XX wieku”.

Clinton Hart Merriam – amerykański zoolog, ornitolog, entomolog i etnograf.

Thomas Hunt Morgan – amerykański biolog, genetyk, twórca chromosomowej teorii dziedziczności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1933 roku. Profesor zoologii na Uniwersytecie Columbia, powtórny odkrywca dziedziczenia chromosomowego.

Howard Thomas Odum – amerykański ekolog, pionier współczesnych badań struktury ekosystemów, zainteresowany głównie ekosystemami wodnymi, znany również ze swoich kontrowersyjnych prac w dziedzinie teorii systemów. W 1987 roku otrzymał – wraz z bratem, Eugene Odumem – Nagrodę Crafoorda, przyznawaną przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk.

Henry Fairfield Osborn – amerykański geolog oraz paleontolog, odkrywca tyranozaura i welociraptora.

Wilfred Hudson Osgood – amerykański zoolog. Osgood pracował jako biolog w Amerykańskim Departamencie Rolnictwa od 1897 do 1909. Następnie przeniósł się do Field Museum of Natural History w Chicago, gdzie w latach 1909-1921 był asystentem kuratora działu ssaków i ornitologii, zaś w latach 1921 do 1940 kuratorem działu zoologii. Powiększał zbiory o okazy z Ameryki Północnej i Chile. W 1920 roku podróżował z Louisem Agassiz Fuertes do Etiopii. Napisał Ssaki Chile (1923) i był współautorem pozycji: Artysta i przyrodnik w Etiopii (1936).

Theodore Sherman Palmer – amerykański zoolog.

Oliver Payne Pearson – – amerykański zoolog, przydomek "Paynie", profesor zoologii w University of California w Berkeley, dyrektor Muzeum Zoologii Kręgowców w Berkeley. Pearson zajmował się przede wszystkim ssakami, ale opublikował on także wiele prac o ptakach, gadach, czy płazach. Samo spektrum jego licznych badań był bardzo szeroki. Opublikował ponad 100 prac, a dotyczyły one wielu gałęzi zoologii: fizjologii, ekologii, systematyki, biogeografii, biologii reprodukcyjnej, czy behawioralnej. Jego prace były bardzo dogłębne, a wiele jego publikacji stało się 'klasykiem' cytowania.

Constantine Samuel Rafinesque-Schmaltz – amerykański podróżnik i polihistor. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się m.in. zoologia, botanika, historia, archeologia, geologia, językoznawstwo, meteorologia.

Charles Haskins Townsend (1859-1944) – amerykański zoolog, urodzony w mieście New Kensington w stanie Pensylwania.

Addison Emery Verrill – amerykański zoolog. Był studentem Louisa Agassiza na Uniwersytecie Harvarda. Studia ukończył w 1862, po czym przyjął posadę pierwszego profesora zoologii na Uniwersytecie Yale’a, gdzie uczył od 1864 do odejścia na emeryturę w 1907.

Alexander Winchell – amerykański geolog, zoolog i botanik.