IbisyW
Ibisy

Ibisy, ibisowate (Threskiornithidae) – rodzina ptaków z rzędu pelikanowych (Pelecaniformes). Obejmuje gatunki brodzące, zamieszkujące strefy klimatów równikowych, zwrotnikowych i podzwrotnikowych całego świata, nieliczne gatunki pojawiają się w strefie klimatów umiarkowanych.

BostrychiaW
Bostrychia

Bostrychia – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

EudocimusW
Eudocimus

Eudocimus – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

GeronticusW
Geronticus

Geronticus – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

Ibis amerykańskiW
Ibis amerykański

Ibis amerykański – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Nie wyróżnia się podgatunków.

Ibis andyjskiW
Ibis andyjski

Ibis andyjski – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w zachodniej części Ameryki Południowej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Ibis białoskrzydłyW
Ibis białoskrzydły

Ibis białoskrzydły – gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje wyłącznie na Madagaskarze.Cechy gatunkuJest to nieduży w porównaniu do innych ibisów ptak. Tułów oraz sterówki są kasztanowobrązowe, ogon jest ciemniejszy z metalicznym połyskiem. Całe skrzydła, z wyjątkiem barkówek są białe, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku. Na głowie znajdują się pióra z zielonym połyskiem. W razie niebezpieczeństwa nie zrywa się do lotu, woli uciekać między drzewami. Wymiarydł. ciała: ok. 50 cmBiotopWszystkie typy lasów pierwotnych, w tym podmokłe na północy i wschodzie oraz suche na południu i zachodzie wyspy. Jest ptakiem osiadłym; doniesienia o tym, że wschodnie populacje migrują, nie znalazły potwierdzenia. LęgiLęgi mają miejsce na początku pory deszczowej. Gniazdo to duża platforma zbudowana z gałęzi, umiejscowiona zwykle w rozwidleniu konarów drzew, 7–15 m nad ziemią. Samica składa 2–3 jaja. PożywienieŻeruje parami na dnie lasu. Odżywia się bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami, w tym żabami i gadami. StatusZ powodu kłusownictwa oraz niszczenia przez człowieka naturalnych środowisk tego ptaka, jest obecnie uznawany za gatunek bliski zagrożenia. BirdLife International szacuje liczebność populacji na 10 000 osobników, w tym 6700 osobników dorosłych. Podgatunki

Ibis białowąsyW
Ibis białowąsy

Ibis białowąsy – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Szarozielony z metalicznym, czerwonozielonym nalotem na skrzydłach i białym paskiem na policzku. W locie skrzydła przypominają skrzydła warugi. Żyje samotnie, w parach albo w małych stadkach, żeruje na terenach otwartych.RozmiaryDługość ciała 65–76 cm, masa ciała około 1,3 kg.Zasięg, środowiskoAfryka Subsaharyjska. Pospolity na obszarach wilgotnych lub blisko wody.Podgatunki

Ibis białyW
Ibis biały

Ibis biały – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Zamieszkuje podmokłe obszary przybrzeżne, łąki, pola orne od południowo-wschodnich USA po północną część Ameryki Południowej. Blisko spokrewniony z ibisem szkarłatnym.

Ibis czarnopióryW
Ibis czarnopióry

Ibis czarnopióry – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, Wyspy Salomona, Małe Wyspy Sundajskie i Moluki. Nie jest zagrożony wyginięciem.MorfologiaDługość ciała wynosi 63–76 cm; masa ciała 1400–2500 g ; rozpiętość skrzydeł 110–125 cm. Upierzenie całkowicie białe z wyjątkiem czarnych końcówek skrzydeł, które najlepiej widać u odpoczywających ptaków. Głowę pokrywa naga czarna skóra. Dziób czarny, zagięty, nogi długie i czarne. Podgatunki i zasięg występowaniaWyróżnia się dwa podgatunki:ibis czarnopióry – południowe Moluki, zachodnia i południowa Nowa Gwinea oraz Australia, rzadko spotykany we wschodnich Małych Wyspach Sundajskich. ibis melanezyjski Mayr, 1931 – południowe Wyspy Salomona.Ekologia i zachowanieŚrodowiskiem życia ibisów czarnopiórych są płytkie słodkowodne mokradła, estuaria i tereny trawiaste oraz środowiska pochodzenia antropogenicznego, włącznie z miejskimi. Skład pożywienia bardzo zmienny, zależny od środowiska występowania. Ibisy czarnopióre zjadają ryby, płazy, owady wodne i lądowe, mięczaki, kraby, raki oraz odpadki. W większości osiadłe, lecz podejmują nieregularnie nomadyczne wędrówki. Pora lęgowa różna w zależności od stanu wód. Gniazdują w koloniach liczących do 20 tys. par. StatusIUCN uznaje ibisa czarnopiórego za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 1988.

Ibis czarnyW
Ibis czarny

Ibis czarny – gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje na Półwyspie Indyjskim, głównie w Indiach oraz na przyległym obszarze Pakistanu, Nepalu i Bangladeszu. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Ibis czczonyW
Ibis czczony

Ibis czczony – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). W stanie dzikim zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary i Irak.

Ibis czubatyW
Ibis czubaty

Ibis czubaty – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w trzech prowincjach Chin oraz na wyspie Sado w Japonii. Zagrożony wyginięciem.

Ibis grzywiastyW
Ibis grzywiasty

Ibis grzywiasty – gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae), zamieszkujący głównie Maroko i Turcję (reintrodukowany). Lęgnie się również obecnie na stromych skalistych wybrzeżach Atlantyku. Jeszcze w XVII w. występował w Europie, rozmnażał się w dolinie Dunaju, Austrii i Szwajcarii. Obecnie ptaki te są zagrożone wyginięciem. Nazwę zawdzięcza czubowi piór z tyłu głowy.

Ibis kasztanowatyW
Ibis kasztanowaty

Ibis kasztanowaty – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

Ibis łysyW
Ibis łysy

Ibis łysy – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae), zamieszkujący klifowe brzegi i wyżyny Afryki Południowej. Obecnie gatunek ten jest narażony na wyginięcie, został objęty programem intensywnej ochrony. Jest to gatunek monotypowy.

Ibis olbrzymiW
Ibis olbrzymi

Ibis olbrzymi – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w północnej Kambodży i skrajnie południowym Laosie. Dawniej zasięg obejmował Indochiny, współcześnie znacznie ograniczony. Gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Ibis ołowianyW
Ibis ołowiany

Ibis ołowiany – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w środkowej i południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Ibis płowyW
Ibis płowy

Ibis płowy – gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w Ameryce Południowej, na południe po północną Argentynę i Urugwaj. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Ibis reuniońskiW
Ibis reunioński

Ibis reunioński – gatunek wymarłego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występował endemicznie na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Pierwsze szczątki subfosylne odkryto w 1974, gatunek opisano w 1987. Najbliżej spokrewnione względem niego gatunki to ibis białooki, ibis czczony i ibis żółtoszyi.

Ibis siwopióryW
Ibis siwopióry

Ibis siwopióry – gatunek dużego, częściowo wędrownego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w Azji – na Półwyspie Indyjskim, Półwyspie Indochińskim oraz we wschodniej Azji, gdzie niegdyś był bardziej rozpowszechniony. Klasyfikowany jako gatunek bliski zagrożenia wyginięciem nieprzerwanie od 1994. Zagrożenie dla tych ptaków stanowi osuszanie terenu, niepokojenie przez ludzi, zanieczyszczenie środowiska, przekształcanie środowiska ich życia w tereny rolnicze, odłów oraz wybieranie jaj i młodych z gniazd.

Ibis szkarłatnyW
Ibis szkarłatny

Ibis szkarłatny (Eudocimus ruber) – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje na terenach nizinnych od Kolumbii przez Wenezuelę i Trynidad, dalej na wschód przez wybrzeża Gujany po wybrzeża północnej Brazylii; także na południowo-wschodnim wybrzeżu Brazylii. Zalatuje do Ameryki Środkowej i na Karaiby. Zamieszkuje mokradła, pola ryżowe oraz zarośla mangrowe. Blisko spokrewniony z ibisem białym. Nie wyróżnia się podgatunków.

Ibis zielonyW
Ibis zielony

Ibis zielony – gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae), zamieszkujący Amerykę Centralną i Południową. Pióra ma ciemnozielone z połyskiem. Dziób zielony, nogi krótkie. Dzięki nastroszonym piórom na szyi sprawia ona wrażenie grubej. Zwykle spotykany samotnie lub w parach. Ostrożny, żeruje na błotnistym dnie lasu, często przesiaduje na drzewach.SystematykaJedyny przedstawiciel rodzaju Mesembrinibis. Nie wyróżnia się podgatunków.RozmiaryDługość ciała 48–58 cm; masa ciała 715–785 g.Zasięg, środowiskoZamieszkuje tereny od wschodniego Hondurasu do Paragwaju, północno-wschodniej Argentyny i południowo-wschodniej Brazylii. Zalesione tereny w pobliżu rzek oraz bagna. Rzadki na otwartych mokradłach.PożywienieW skład jego pożywienia wchodzą owady, robaki, małe ślimaki i niektóre rośliny.StatusMiędzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje ibisa zielonego za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 1988 roku. Trend liczebności populacji uznawany jest za spadkowy.

Ibis żółtoszyiW
Ibis żółtoszyi

Ibis żółtoszyi – gatunek ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w Australii, większość populacji skupiona jest w stanie Wiktoria. Poza sezonem lęgowym pojawia się też na Nowej Gwinei, zalatuje też na Tasmanię i wyspy Cieśniny Bassa. Nie jest zagrożony wyginięciem.

PlataleaW
Platalea

Platalea – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

PlegadisW
Plegadis

Plegadis – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

PseudibisW
Pseudibis

Pseudibis – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

TheristicusW
Theristicus

Theristicus – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

ThreskiornisW
Threskiornis

Threskiornis – rodzaj ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae).

Warzęcha czerwonolicaW
Warzęcha czerwonolica

Warzęcha czerwonolica, łyżkodziób – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Występuje w Afryce Subsaharyjskiej i na Madagaskarze. Nie wyróżnia się podgatunków.

Warzęcha królewskaW
Warzęcha królewska

Warzęcha królewska – gatunek dużego, brodzącego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Żyje na płyciznach słodko- i słonowodnych terenów podmokłych w Australii, Nowej Zelandii, na Nowej Gwinei i Jawie. Poza sezonem lęgowym zalatuje na Tasmanię, Wyspy Salomona, Nową Kaledonię, Borneo, Celebes, Moluki, Małe Wyspy Sundajskie i Wyspę Północną. Warzęcha królewska jest ptakiem żywiącym się rybami, skorupiakami i małymi owadami. Szuka pożywienia poprzez filtrowanie dziobem wody z boku na bok. Warzęcha królewska została zakwalifikowana jako gatunek najmniejszej troski w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, ponieważ występuje na rozległym obszarze. Nie wyróżnia się podgatunków.

Warzęcha małaW
Warzęcha mała

Warzęcha mała – gatunek dużego, brodzącego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Ma najbardziej ograniczony zasięg występowania i jest jedynym gatunkiem spośród warzęch uważanym obecnie za zagrożony wyginięciem. Zasięg występowania tego ptaka jest ograniczony do nadbrzeżnych obszarów Azji Wschodniej. Niewielkie, rozproszone populacje wybierają tereny lęgowe na kilku małych skalistych wysepkach, położonych wzdłuż zachodnich wybrzeży Korei Północnej i Południowej. Trzy główne miejsca zimowania to tereny Hongkongu, Tajwanu i Wietnamu. Nie wyróżnia się podgatunków.

Warzęcha różowaW
Warzęcha różowa

Warzęcha różowa – gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Zamieszkuje wybrzeża, jeziora i mokradła południowych Stanów Zjednoczonych, jak również Karaiby, Meksyk, Amerykę Centralną i Amerykę Południową – na zachodzie kontynentu po zachodni Ekwador i północno-zachodnie Peru, a na wschód od Andów na południe aż po północno-środkową Argentynę. Nie wyróżnia się podgatunków.

Warzęcha zwyczajnaW
Warzęcha zwyczajna

Warzęcha zwyczajna, warzęcha – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny ibisów (Threskiornithidae), zamieszkujący Eurazję i Afrykę. Nie jest zagrożony.

Warzęcha żółtodziobaW
Warzęcha żółtodzioba

Warzęcha żółtodzioba – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Zamieszkuje Australię, niekiedy obserwowany także w Nowej Zelandii. Zasięg występowania szacuje się na ok. 4,7 mln km2, a trend populacji uznaje się za stabilny. Nie wyróżnia się podgatunków.