
Pliszkowate (Motacillidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około 70 gatunków zamieszkujących cały świat. W Polsce występuje 13 gatunków, wszystkie objęte ścisłą ochroną.

Anthus – rodzaj ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Cinaedium – rodzaj ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Corydalla – rodzaj ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Kusopliszka, krótkosterka płowa – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Ptak osiadły, występujący na Wyspie Świętego Tomasza. Gatunek narażony na wyginięcie.

Macronyx – rodzaj ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Motacilla – rodzaj ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Pliszka brytyjska – brytyjski podgatunek pliszki siwej – ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). W prawie całej Wielkiej Brytanii występuje przez cały rok. Lęgnie się w Szkocji, zimuje w Hiszpanii, zachodniej Francji oraz północno-zachodniej Afryce. Do Polski sporadycznie zalatuje – do 2017 stwierdzona 31 razy.

Pliszka cytrynowa – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae), zamieszkujący środkową i północną Azję, Europę Wschodnią po wschodni skraj Europy Środkowej, oraz wyspowo Europę Północną. Wędrowny, zimuje w południowej Azji. Dawniej sporadycznie, obecnie coraz częściej zalatuje do zachodniej Europy.

Pliszka górska – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Pliszka indochińska – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje w północno-wschodniej Kambodży, południowym Laosie i Wietnamie, rzadko na przylegającym obszarze Tajlandii. Jego naturalnym środowiskiem są subtropikalne i tropikalne wilgotne zarośla i rzeki. Został naukowo opisany w 2001.

Pliszka leśna – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Należy do monotypowego rodzaju Dendronanthus. Nie jest zagrożona, brak podgatunków.Zasięg występowania i środowiskoZasiedla wschodnią Azję – od Rosyjskiego Dalekiego Wschodu po południowo-wschodnie Chiny i południową Japonię; sporadycznie także północno-wschodnie Indie (Asam). Zimuje w południowej i południowo-wschodniej Azji. Sporadycznie pojawia się także w Omanie, na Malediwach oraz w ZEA. Jej środowiskiem są różnego rodzaju lasy.MorfologiaMierzy 16–18 cm, waży 14–17 gramów. Z wierzchu szarooliwkowa, z czarnym wierzchem głowy, białą brwią i czarnym paskiem przez oczy. Sterówki szare. Spód ciała brudnobiały, pierś czarna z białym paskiem na górze i dwoma żółtopłowymi przy brzegu. Czarne skrzydła mają dwa białe paski oraz trzy żółtawe plamki.LęgiJest monogamiczna, lęgi wyprowadza zwykle od kwietnia do czerwca. W przeciwieństwie do innych pliszek buduje na drzewie gniazdo w kształcie kubeczka, do którego składa 4–5 jaj. Zwykle lęg umieszczony jest blisko wody. Inkubacja trwa 13–15 dni, wysiaduje jedynie samica, natomiast samiec w tym czasie ją dokarmia. Karmieniem piskląt zajmują się oboje rodzice. Młode są w pełni opierzone po około 10–12 dniach od wyklucia.PożywienieJak inne pliszki, jest owadożerna, zjada też pająki, małe mięczaki i robaki. Żeruje na ziemi i konarach drzew.

Pliszka siwa – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Pliszka srokata – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae), zamieszkujący prawie całą Afrykę subsaharyjską oprócz obszarów pustynnych oraz południowy Egipt wzdłuż Nilu.MorfologiaDługość ciała około 20 cm, masa ciała 22–33 g. Nieco większa od pliszki siwej, bardziej krępa i z krótszym ogonem. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony.Ekologia i zachowanieWystępuje na otwartych przestrzeniach na sezonowo zalewanych obszarach trawiastych, wzdłuż piaszczystych brzegów zbiorników wodnych, na obszarach suchych w pobliżu źródeł wody przy osiedlach ludzkich. Podobnie jak pliszka siwa nie stroni od ludzi i obszarów zmienionych przez człowieka. Monogamiczna, terytorialna, zwykle do trzech lęgów w roku, samica składa 2–5 jaj. Zjada owady i inne drobne bezkręgowce, kijanki, drobne ryby, nasiona traw, a także resztki ludzkiego pożywienia.SystematykaWyróżnia się dwa podgatunki M. aguimp:M. a. vidua Sundevall, 1850 – Sierra Leone i Mali do Sudanu Południowego i północno-zachodniej Kenii, na południe po Angolę, północną i wschodnią Botswanę oraz wschodnią RPA, ponadto południowy Egipt do południowej Somalii M. a. aguimp Temminck, 1820 – południowa Namibia do środkowej RPA

Pliszka żółta, wolarka – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Siwerniak, świergotek górski, siwarnik – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Szponnik żółtogardły – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Zasiedla subsaharyjską część Afryki. Niezagrożony wyginięciem.

Świergotek antarktyczny – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Endemiczny dla Georgii Południowej, jedyny ptak wróblowy zasiedlający tę wyspę i jednocześnie jedyny dla niej endemiczny. Bliski zagrożenia wyginięciem.

Świergotek bagienny – gatunek małego wędrownego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje w Azji i Ameryce Północnej. Nielicznie, choć regularnie zalatuje do Europy, przeważnie z Ameryki Północnej; zwykle odnotowuje się kilka–kilkanaście stwierdzeń rocznie. Dawniej był uznawany za podgatunek siwerniaka. Mierzy 15–16 cm.

Świergotek drzewny – gatunek małego, wędrownego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek kanaryjski – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje na Wyspach Kanaryjskich, Maderze i Wyspach Selvagens. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Świergotek łąkowy – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek nadmorski – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek nowozelandzki – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje na Nowej Zelandii.

Świergotek płowy – gatunek ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje głównie w Afryce Południowej, prócz tego w południowej części Afryki Środkowej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Świergotek polny – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek rdzawogardły, świergotek rdzawogardlisty – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek stepowy – gatunek ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Jego tereny lęgowe leżą na obszarze od południowej Rosji na wschód po Zabajkale i północno-wschodnie Chiny oraz na południe po południową Mongolię, zimowiska – głównie na Półwyspie Indyjskim. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Świergotek szponiasty – gatunek małego, wędrownego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek tajgowy – gatunek małego, wędrownego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Świergotek tundrowy – gatunek małego wędrownego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae). Występuje na północy i wschodzie krainy palearktycznej; zimuje głównie w Indonezji i na Filipinach.