
Wazowie – dynastia szwedzka panująca w Królestwie Szwecji w latach 1523–1654, w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1587–1668 oraz na Śląsku w księstwie opolsko-raciborskim w latach 1645–1666 i w księstwie nysko-otmuchowskim w latach 1625–1655.

Korona moskiewska – prywatna korona Wazów wykonana ok.1610 roku na zlecenie Zygmunta III Wazy po zwycięstwie armii polskiej nad armią kniazia Dymitra Szujskiego i zajęciu przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego Moskwy. Korona, która miała posłużyć do koronacji królewicza Władysława Wazy na cara rosyjskiego.

Aleksander Karol Waza – królewicz polski, siódmy i najmłodszy syn króla Zygmunta III Wazy, a piąty pochodzący z drugiego małżeństwa z Konstancją Habsburżanką.

Anna Katarzyna Konstancja Wazówna – królewna polska, córka króla Zygmunta III Wazy i jego drugiej żony Konstancji Austriaczki. Była najmłodszym dzieckiem króla Zygmunta III i jedyną córką, która dożyła wieku dorosłego.

Anna Maria Wazówna – szwedzka księżniczka, księżna Palatynatu-Veldenz.
Anna Maria Wazówna – królewna polska, była najstarszą córką króla Polski Zygmunta III Wazy i jego pierwszej żony Anny Habsburżanki, siostra króla Polski Władysława IV.

Anna Wazówna – szwedzka królewna, siostra króla Zygmunta III Wazy, starosta brodnicki i golubski.
Cecylia Wazówna – królewna szwedzka, córka króla Szwecji Gustawa I Wazy i jego drugiej żony Małgorzaty Leijonhufvud.

Eryk XIV, Erik XIV – król Szwecji w latach 1560–1568.

Gustaw Eriksson Waza – królewicz szwedzki, syn Eryka XIV i Katarzyny Månsdotter, następca szwedzkiego tronu w 1568.

Gustaw I Waza – król Szwecji od 6 czerwca 1523, założyciel dynastii Wazów, ojciec królów Eryka XIV, Jana III Wazy i Karola IX Wazy. Zerwał unię kalmarską i wprowadził monarchię dziedziczną rozpoczynając tym samym budowę silnego państwa narodowego. Ogłosił przyjęcie przez Szwecję luteranizmu i przeprowadził reformę Kościoła. Powołał stałą armię narodową. Wprowadził Szwecję w epokę nowożytną. Za jego panowania ukształtowały się instytucje państwowe, a Szwecja stała się potęgą bałtycką i państwem liczącym się w Europie.

Gustaw II Adolf, Lew Północy – król Szwecji w latach 1611–1632, dowódca, strateg, reformator armii i polityk. Po objęciu przez niego rządów kraj stał się mocarstwem i poszerzył swoje terytorium. Poprowadzona osobiście przez niego szwedzka interwencja w wojnę trzydziestoletnią uratowała niemiecki protestantyzm.

Izabella Wazówna – królewna szwedzka. Była najstarszą córką Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki oraz siostrą króla Zygmunta III Wazy i Anny Wazówny.

Jan – książę Östergötland, książę Finlandii (1590–1606), młodszy z dwóch synów króla Szwecji Jana III i jedyne dziecko z jego małżeństwa z królową Gunillą Bielke.

Jan Albert Waza, SJ, także Jan Olbracht Waza – syn króla Polski Zygmunta III Wazy i arcyksiężniczki austriackiej Konstancji Habsburżanki, biskup krakowski od 1632 i warmiński od 1631, kardynał, królewicz polski.

Jan III Waza – książę Finlandii w latach 1556–1563, król Szwecji w latach 1569–1592. Od 1581 pierwszy wielki książę Finlandii.

Jan II Kazimierz Waza – król Polski i wielki książę litewski w latach 1648–1668, tytularny król Szwecji do 1660 z dynastii Wazów, kardynał w latach 1646–1648. Syn króla Polski i Szwecji Zygmunta III Wazy i Konstancji Habsburżanki, arcyksiężniczki austriackiej. Przyrodni brat Władysława IV Wazy. Kawaler Orderu Złotego Runa. Abdykował w 1668 roku, przerywając ciągłość dynastyczną. Był ostatnim członkiem rodu Wazów, po kądzieli spokrewnionym z Jagiellonami. W 1661 roku papież Aleksander VII przyznał jemu i jego następcom tytuł rex orthodoxus.
Karol Ferdynand Waza – królewicz polski, biskup wrocławski, biskup płocki, książę nyski, książę opolsko-raciborski, książę pułtuski, opat czerwiński w latach 1634–1640, mogilski i tyniecki, pan na Żywcu.

Karol IX Waza, Karol Sudermański jako książę Karol – szw. Hertig Karl – król Szwecji w latach 1604–1611, wcześniej regent Szwecji w latach 1599–1604, książę Sudermanii (Södermanland). Pochowany został w katedrze w Strängnäs.

Katarzyna Wazówna – szwedzka królewna, od 1559 roku hrabina wschodniofryzyjska jako żona Edzarda II. Była najstarszą córką Gustawa I Wazy i Małgorzaty Leijonhufvud.
Katarzyna Wazówna szw. Katarina Karlsdotter Vasa – księżniczka szwedzka.

Krystyna z dynastii Wazów – królowa Szwecji w latach 1632–1654.

Maria Anna Teresa – królewna polska, córka Jana II Kazimierza i Ludwiki Marii Gonzagi.

Maria Elżbieta z dynastii Wazów – księżna Östergötland, córka króla Szwecji Karola IX Wazy i Krystyny holsztyńskiej, żona księcia Jana, młodsza siostra Gustawa II Adolfa.

Sygryda Wazówna – królewna szwedzka, córka Eryka XIV Wazy i Katarzyny Månsdotter.

Władysław IV Waza – syn Zygmunta III Wazy i Anny Habsburżanki, król Polski w latach 1632–1648, tytularny król Szwecji 1632–1648, formalnie car Rosji w latach 1610–1613, a tytularny do 1634.

Zofia Wazówna – szwedzka królewna, od 1568 roku księżna saksońsko-lauenburska jako żona Magnusa II z dynastii askańskiej. Była córką Gustawa I Wazy i Małgorzaty Leijonhufvud.

Zygmunt III Waza, szw. Sigismund – król Polski i wielki książę litewski w latach 1587–1632 oraz król Szwecji z dynastii Wazów. W latach 1592–1599 głowa unii polsko-szwedzkiej. Syn króla szwedzkiego Jana III Wazy i królewny polskiej Katarzyny Jagiellonki, po kądzieli wnuk króla Zygmunta Starego i królowej Bony. Ojciec królów polskich Władysława IV i Jana Kazimierza. Za panowania Zygmunta III Rzeczpospolita osiągnęła swój największy obszar.

Zygmunt Kazimierz Waza, – królewicz polski, jedyny ślubny syn króla Władysława IV Wazy i jego pierwszej żony Cecylii Renaty nazwany imionami dziadka Zygmunta III i stryja Jana Kazimierza.