AerozaurW
Aerozaur

Aerozaur - rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny Varanopsidae i podrodziny Varanodontinae. Żył od późnego permu do wczesnego triasu na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.

AnomocefalW
Anomocefal

Anomocefal – rodzaj terapsyda z grupy anomodontów.

ApsisaurusW
Apsisaurus

Apsisaurus – rodzaj niewielkiego synapsyda należącego do rodziny Varanopidae, żyjącego we wczesnym permie na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Gatunkiem typowym jest A. witteri, którego holotypem MCZ 1474, niekompletny szkielet z zachowaną niekompletną czaszką i żuchwą, tylnymi kręgami szyjnymi, kręgami grzbietowymi i krzyżowymi, przednimi kręgami ogonowymi, żebrami oraz proksymalnymi częściami kończyn przednich i tylnych. Holotyp A. witteri odkryto w osadach formacji Archer City, niedaleko miasta Archer City w Teksasie.

CaseasauriaW
Caseasauria

Caseasauria – jeden z dwóch kladów synapsydów. Najstarszy znany przedstawiciel grupy, Eocasea martini, żył w późnym karbonie ; inne znane formy żyły w permie. Obejmuje dwie rodziny, niewielkie owadożerne lub mięsożerne Eothyrididae i duże roślinożerne Caseidae, oraz rodzaj Phreatophasma.

CistecefalW
Cistecefal

Cistecefal (Cistecephalus) – rodzaj dicynodonta żyjącego w górnym permie na terenie obecnej południowej Afryki. Jego szczątki odkryto również w Indiach. Fakt ten wskazuje na to, że zwierzę było szeroko rozpowszechnione na obszarze Pangei. Z formacji Kawinga (Tanzania) znane są szczątki zwierzęcia z rodzaju Kawingasaurus, zapewne blisko spokrewnionego z cistecefalem i żyjącego w tym samym czasie.

CtenospondylusW
Ctenospondylus

Ctenospondylus – rodzaj synapsyda z rodziny Sphenacodontidae

DicynodonW
Dicynodon

Dicynodon – rodzaj roślinożernego terapsyda z podrzędu anomodontów.

DiiktodonW
Diiktodon

Diictodon jest nazwą rodzajową terapsyda należącego do dicynodontów, żyjącego w późnym permie. Jego szczątki odkryto na terenie Afryki i Azji. Ten mały roślinożerca był jednym z odnoszących największy sukces permskich synapsydów.

DimetrodonW
Dimetrodon

Dimetrodon – mięsożerny synapsyd zamieszkujący we wczesnym i środkowym permie około 280–265 mln lat temu tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Europy.

EdafozaurW
Edafozaur

Edafozaur (Edaphosaurus) – rodzaj roślinożernych synapsydów z rzędu pelykozaurów.

EodicynodonW
Eodicynodon

Eodicynodon – rodzaj niewielkiego, prymitywnego dicynodonta, jedyny przedstawiciel rodziny Eodicynodontidae. Żył u schyłku środkowego permu na terenie dzisiejszej Republiki Południowej Afryki. Jest najwcześniejszym i najbardziej bazalnym ze znanych dicynodontów, roślinożernych terapdysów. Szereg cech budowy szkieletu pozwala na odróżnienie eodicynodona od innych przedstawicieli Dicynodontia.

EotytanozuchW
Eotytanozuch

Eotitanosuchus jest nazwą rodzajową drapieżnego terapsyda, żyjącego w środkowym permie. Szczątki zwierzęcia odkryto w Rosji, w okolicach miasta Perm.

GalechirusW
Galechirus

Galechirus – rodzaj jaszczurkopodobnego terapsyda z grupy anomodontów.

GlaukozaurW
Glaukozaur

Glaukozaur - rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny ofiakodontów. Żył we wczesnym permie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.

HaptodusW
Haptodus

Haptodus jest nazwą rodzajową zwierzęcia uznawanego za jednego z najstarszych przedstawicieli synapsydów.

KingoriaW
Kingoria

Kingoria - rodzaj wymarłego gatunku z rodziny dicynodontów z okresu permu zamieszkujący Afrykę. Długość ciała ok. 60 cm, długość czaszki ok. 15 cm.

KotylorynchW
Kotylorynch

Kotylorynch (Cotylorhynchus) – jest nazwą rodzajową roślinożernego pelykozaura z rodziny Caseidae, żyjącego na przełomie dolnego i środkowego permu.

LystrozaurW
Lystrozaur

Lystrozaur (Lystrosaurus) – bardzo szeroko rozprzestrzeniony terapsyd z wczesnego triasu, żyjący 251‒248 milionów lat temu.

MesenosaurusW
Mesenosaurus

Mesenosaurus – gad z rodziny Varanopidae. Żył w późnym permie około 260 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Rosji. Osiągał około 40 cm długości. Jego nazwa oznacza "gad z Mezen".

OfiakodonW
Ofiakodon

Ophiacodon - rodzaj drapieżnego pelykozaura, żyjącego w późnym karbonie i wczesnym permie. Zwierzę to stanowi najlepiej poznanego przedstawiciela rodziny Ophiacodontidae z powodu powszechnego występowania jego skamieniałości na terenie obecnej Ameryki Północnej. Szczątki odkryto między innymi w kanadyjskiej Nowej Szkocji oraz stanach Ohio i Teksas.

OtsheriaW
Otsheria

Otsheria – rodzaj terapsyda z grupy anomodontów, z rodziny Venyukoviidae.

PantelosaurusW
Pantelosaurus

Pantelosaurus jest nazwą rodzajową zwierzęcia uznawanego za jednego z najstarszych przedstawicieli synapsydów.

ProcynozuchW
Procynozuch

Procynozuch (Procynosuchus) – cynodont z rodziny procynozuchów (Procynosuchidae); jego nazwa znaczy „wczesny pies krokodylowy”.

SekodontozaurW
Sekodontozaur

Sekodontozaur (Secodontosaurus) – nazwa rodzajowa żyjącego we wczesnym permie drapieżnego pelykozaura z rodziny Sphenacodontidae. Swą budową przypominał swoich najbliższych krewnych, jak sfenakodon czy dimetrodon. Tak samo jak one posiadał on żagiel na grzbiecie. Jednak cechą, która odróżnia go od nich jest budowa jego czaszki, która była niska i wąska. Fakt ten łączy się zapewne z nieokreśloną strategią łowiecką zwierzęcia. Sądzi się, że mógł polować na zwierzęta zagrzebujące się w ziemi. Niewykluczone jest jednak, że polował na ryby, podobnie jak waranozaur, czy ofiakodon.

StereophallodonW
Stereophallodon

Stereophallodon - rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny ofiakodontów. Żył od późnego karbonu do wczesnego permu na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.

SuminiaW
Suminia

Suminia – nazwa rodzajowa prymitywnego terapsyda należącego do podrzędu anomodontów, żyjącego w późnym permie, około 260 milionów lat temu. Nazwa zwierzęcia nawiązuje do nazwiska rosyjskiego paleontologa, D. Sumina.

TetraceratopsW
Tetraceratops

Tetraceratops jest nazwą rodzajową żyjącego we wczesnym permie synapsyda. Jedyną znaną jego pozostałością jest mierząca 95 mm długości czaszka, odkryta w roku 1908 w hrabstwie Baylor County w Teksasie. Szacuje się, że długość całkowita tetraceratopsa wynosiła około 1 metra. Był prawdopodobnie drapieżnikiem.

WaranodonW
Waranodon

Waranodon – rodzaj gada ssakokształtnego z rodziny Varanopsidae i podrodziny Varanodontinae. Żył w permie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej.

WaranopsW
Waranops

Varanops jest nazwą rodzajową pelykozaura z rodziny Varanopidae. Żył w górnym permie na terenie obecnej Ameryki Północnej, będąc jednym z najpóźniejszych reprezentantów pelykozaurów, których większość wyginęła pod koniec wczesnego, a także środkowego permu. Być może waranopsy wyginęły z powodu konkurencji, jaką stanowiły dla niego drapieżne terapsydy z podrzędów Therocephalia i Gorgonopsia oraz nowe formy diapsydów z późnego permu.