William Walker AtkinsonW
William Walker Atkinson

William Walker Atkinson, ps. Theron Q. Dumont, Yogi Ramacharaka; – amerykański adwokat, handlowiec, wydawca i pisarz, a także okultysta i pionier ruchu New Thought.

William BlakeW
William Blake

William Blake – angielski artysta: poeta, pisarz, rytownik, malarz, drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu. Przez współczesnych nazywany często Mad Blake, zaliczany czasem do grona poetów wyklętych w literaturze angielskiej.

Edgar CayceW
Edgar Cayce

Edgar Cayce, „Śpiący Prorok” – amerykański mistyk, który twierdził, że posiadał zdolności jasnowidza i uzdrowiciela duchowego.

Pierina GilliW
Pierina Gilli

Pierina Gilli – włoska pielęgniarka i mistyczka, znana z wizji Matki Boskiej określanej jako Objawienia Róży Duchownej z Montichiari.

Tadeusz Grabianka (1740–1807)W
Tadeusz Grabianka (1740–1807)

Tadeusz Grabianka, pseudonim Comte Ostap, Comte Polonais – polski alchemik i iluminat, starosta liwski w 1775 roku.

Georgij GurdżijewW
Georgij Gurdżijew

Georgij Iwanowicz Gurdżijew – ormiański filozof, mistyk i przywódca duchowy.

Manly Palmer HallW
Manly Palmer Hall

Manly Palmer Hall – amerykański badacz religii i tradycji ezoterycznych kanadyjskiego pochodzenia. Mistyk, okultysta i wolnomularz, autor wielu publikacji z zakresu ezoteryki, religioznawstwa, masonologii, samodoskonalenia.

Muhammad IkbalW
Muhammad Ikbal

Muhammad Ikbal – indyjski teolog muzułmański, mistyk, filozof, działacz polityczny, poeta i prawnik; obywatel Wielkiej Brytanii.

Willigis JägerW
Willigis Jäger

Willigis Jäger OSB – niemiecki benedyktyn i mistrz zen. Do 2009 roku pełnił funkcję mistrza zen w tradycji zen Sanbō-Kyōdan. W tym samym roku po opuszczeniu szkoły Sanbō-Kyōdan założył niezależną, ponad-wyznaniową linię zen Pusta Chmura, której siedziba znajduje się w Benediktushof w Holzkirchen w powiecie Würzburg.

Carl Gustav JungW
Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung – szwajcarski psychiatra, psycholog, naukowiec, artysta malarz. Był jednym z twórców psychologii głębi, na bazie której stworzył własne koncepcje ujęte jako psychologia analityczna. Wprowadził pojęcia kompleksu, introwersji i ekstrawersji, nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odgrywają ważną i kontrowersyjną rolę w naukach o kulturze i w badaniach neurologicznych, oraz w fizyce kwantowej.

Christian Knorr von RosenrothW
Christian Knorr von Rosenroth

Christian Knorr von Rosenroth – niemiecki dramaturg, poeta, mistyk i pisarz.

Barbara von KrüdenerW
Barbara von Krüdener

Barbara Juliane von Krüdener – rosyjska baronowa, pochodzenia niemiecko-bałtyckiego, pisarka. Pod koniec życia popadła w mistycyzm, ogłaszając się prorokinią swojej własnej grupy religijnej.

Antoni LangeW
Antoni Lange

Antoni Lange – polski poeta, tłumacz, filozof-mistyk, poliglota, krytyk literacki, dramatopisarz, powieściopisarz i lewicowy publicysta pochodzenia żydowskiego, zaliczany do pierwszego pokolenia poetów Młodej Polski. Przez pewien czas również redaktor warszawskiego „Życia”. Był pierwszym w Polsce tłumaczem poezji Edgara Allana Poego oraz Charles’a Baudelaire’a.

Louise LateauW
Louise Lateau

Louise Lateau – belgijska mistyczka i stygmatyczka.

Robert MatthewsW
Robert Matthews

Robert Matthews – amerykański przestępca i mistyk.

NostradamusW
Nostradamus

Nostradamus – francuski aptekarz, astrolog i autor proroctw, okultysta, mistyk, kabalista, badacz wiedzy tajemnej, doradca królowej Francji, Katarzyny Medycejskiej.

Ramana MaharishiW
Ramana Maharishi

Ramana Mahariszi – indyjski mistrz duchowy (guru), Bhagawan, mistyk, filozof, święty hinduizmu, pochodzący z Tiruvannamalai w stanie Tamil Nadu.

Grigorij RasputinW
Grigorij Rasputin

Grigorij Jefimowicz Rasputin – kaznodzieja, rzekomy jasnowidz, mistyk i egzorcysta rosyjski; faworyt rodziny cara rosyjskiego Mikołaja II i jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji pod koniec jego rządów.

Jan van RijckenborghW
Jan van Rijckenborgh

Jan van Rijckenborgh – holenderski mistyk i gnostyk, założyciel Lectorium Rosicrucianum.

Prabhat Ranjan SarkarW
Prabhat Ranjan Sarkar

Prabhat Ranjan Sarkar – indyjski filozof, rewolucjonista społeczny, poeta, lingwista. Jednakże znany jest przede wszystkim pod imieniem Shrii Shrii Anandamurti, jako duchowy nauczyciel tantry i jogi, założyciel międzynarodowej organizacji Ananda Marga.

Serafin z SarowaW
Serafin z Sarowa

Serafin z Sarowa – święty prawosławny, mnich, asceta, „święty starzec” i mistyk związany z monasterem Zaśnięcia Matki Bożej w Sarowie. Ostatni święty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego kanonizowany przed upadkiem caratu. Do jego kanonizacji przyczynił się car Mikołaj II Romanow, jednak nieformalny kult Serafina zaczął funkcjonować natychmiast po jego śmierci.

Sergiusz z RadoneżaW
Sergiusz z Radoneża

Sergiusz z Radoneża, cs. Prepodobnyj Siergij, igumien Radonieżskij i wsieja Rossii czudotworec – odnowiciel życia monastycznego średniowiecznych ziem ruskich, wyniszczonych przez najazdy mongolskie, święty Kościoła prawosławnego i katolickiego.

Juliusz SłowackiW
Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki herbu Leliwa – polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Twórca filozofii genezyjskiej (pneumatycznej), epizodycznie związany także z mesjanizmem polskim, był też mistykiem. Obok Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.

Emanuel SwedenborgW
Emanuel Swedenborg

Emanuel Swedenborg, przed nobilitacją Swedberg – szwedzki naukowiec, filozof, mistyk i interpretator Pisma Świętego.

Eckhart TolleW
Eckhart Tolle

Eckhart Tolle, właśc. Ulrich Leonard Tölle – współczesny nauczyciel duchowy, autor książek i wykładów z dziedziny duchowości. Nie jest związany z żadną konkretną religią ani tradycją.

Carl WelkischW
Carl Welkisch

Carl Welkisch, Karol Welkisz – niemiecki mistyk.

Wissarion (mesjasz)W
Wissarion (mesjasz)

Wissarion, właściwie Siergiej Anatoljewicz Torop – rosyjski mistyk, założyciel i głowa Kościoła Ostatniego Testamentu.