Obwodowy układ nerwowyW
Obwodowy układ nerwowy

Obwodowy układ nerwowy – część układu nerwowego przekazująca informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Składa się ze zwojów oraz nerwów zbudowanych z włókien należących do układu somatycznego i autonomicznego.

Komórka SchwannaW
Komórka Schwanna

Komórka Schwanna, także lemocyt, lemmocyt, – komórka glejowa obwodowego układu nerwowego występująca w zespołach.

Nerw krtaniowy górnyW
Nerw krtaniowy górny

Nerw krtaniowy górny – ma swój początek w dolnej części zwoju dolnego nerwu błędnego. Biegnie w dół między boczną ścianą gardła a tętnicą szyjną wewnętrzną. Biegnie w dół i ku przodowi, na wysokości kości gnykowej dzieli się na gałąź wewnętrzną i zewnętrzną.

Nerw krtaniowy wstecznyW
Nerw krtaniowy wsteczny

Nerw krtaniowy wsteczny – gałąź nerwu błędnego odchodząca od niego już w obrębie klatki piersiowej lub w otworze górnym klatki piersiowej. Powyżej niego odchodzą gałęzie sercowe szyjne górne, jego gałąź końcowa to nerw krtaniowy dolny.

Nerw kulszowyW
Nerw kulszowy

Nerw kulszowy – nerw mieszany będący końcową gałęzią splotu krzyżowego zaopatrujący ruchowo tylną grupę mięśni uda oraz ruchowo i czuciowo całe podudzie i stopę. Stanowi grube na pół centymetra pasmo, szerokości około 1,5 cm, odchodzące od wszystkich nerwów, które tworzą splot krzyżowy.

Nerw łokciowyW
Nerw łokciowy

Nerw łokciowy (łac. nervus ulnaris) – jeden z nerwów części podobojczykowej splotu ramiennego (C8-Th1).

Nerw pachowyW
Nerw pachowy

Nerw pachowy - część obwodowego układu nerwowego. Pochodzi z pęczka tylnego części podobojczykowej splotu ramiennego.

Nerw płciowo-udowyW
Nerw płciowo-udowy

Nerw płciowo-udowy – jest nerwem pochodzącym ze splotu lędźwiowego. Składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L1, L2.

Nerw pośladkowy dolnyW
Nerw pośladkowy dolny

Nerw pośladkowy dolny – nerw głównie ruchowy, ale zawiera również włókna czuciowe. Jego włókna pochodzą z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych L5, S1, S2. Jest gałęzią długą splotu krzyżowego.

Nerw pośladkowy górnyW
Nerw pośladkowy górny

Nerw pośladkowy górny – nerw ruchowy. Jego włókna pochodzą z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych L4, L5, S1. Jest gałęzią długą splotu krzyżowego.

Nerw pośrodkowyW
Nerw pośrodkowy

Nerw pośrodkowy powstaje z połączenia dwóch korzeni: przyśrodkowego i bocznego. Korzeń przyśrodkowy pochodzi z pęczka przyśrodkowego splotu ramiennego, a korzeń boczny z jego pęczka bocznego. Standardowo otrzymuje włókna nerwowe z korzeni rdzeniowych C6, C7, C8 i Th1. Nerw pośrodkowy na ramieniu biegnie wspólnie z tętnicą ramienną, najpierw w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, a następnie w dole łokciowym, gdzie krzyżuje ją od przodu. Na przedramieniu biegnie pomiędzy warstwami mięśni zginaczy. Przechodzi przez kanał nadgarstka i dzieli się na nerwy dłoniowe wspólne palców, a następnie na nerwy dłoniowe właściwe palców.

Nerw promieniowyW
Nerw promieniowy

Nerw promieniowy – nerw stanowiący przedłużenie pęczka tylnego splotu ramiennego; jest on najgrubszym nerwem splotu.

Nerw rdzeniowyW
Nerw rdzeniowy

Nerw rdzeniowy – nerw odchodzący od rdzenia kręgowego, opuszcza go przez otwory międzykręgowe, które są utworzone przez wcięcie kręgowe dolne i górne.

Nerw skalisty większyW
Nerw skalisty większy

Nerw skalisty większy — gałąź nerwu twarzowego. Prowadzi różne rodzaje włókien nerwowych: czuciowe, ruchowe jak i przedzwojowe włókna przywspółczulne oraz smakowe.

Nerw skórny uda bocznyW
Nerw skórny uda boczny

Nerw skórny uda boczny − jest nerwem pochodzącym ze splotu lędźwiowego. Składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L2, L3.

Nerw skórny uda tylnyW
Nerw skórny uda tylny

Nerw skórny uda tylny jest nerwem skórnym. Jego włókna pochodzą z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych S1, S2, S3. Jest gałęzią długą splotu krzyżowego.

Nerw udowyW
Nerw udowy

Nerw udowy − jest największym nerwem splotu lędźwiowego. Składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L2, L3, L4, a także czasami z L1 i L5.

Nerw WidiuszaW
Nerw Widiusza

Nerw Widiusza lub nerw kanału skrzydłowego – powstaje on z połączenia nerwu skalistego większego z nerwem skalistym głębokim. Biegnie w kanale skrzydłowym kości klinowej, dociera do zwoju skrzydłowo-podniebiennego. Przenosi on między innymi włókna przywspółczulne do gruczołów błony śluzowej jam nosa, gruczołów podniebiennych i gruczołu łzowego. Ich nadmierne pobudzenie może być przyczyną uporczywych wycieków z nosa (katar).

Nerw zasłonowyW
Nerw zasłonowy

Nerw zasłonowy – nerw mieszany, zaopatrujący grupę przyśrodkową mięśni uda i skórę przyśrodkowej powierzchni uda. Od splotu lędźwiowego odchodzi dwoma korzeniami: górnym i dolnym (L4), w obrębie mięśnia lędźwiowego większego.

Reakcja walka lub ucieczkaW
Reakcja walka lub ucieczka

Reakcja walka lub ucieczka – fizjologiczna i homeostatyczna odpowiedź organizmu będąca następstwem niebezpiecznego zdarzenia, ataku lub zagrożenia przetrwania jednostki. Termin określający to zjawisko ukuł i opisał amerykański psycholog Walter Cannon.

Splot bębenkowyW
Splot bębenkowy

Splot bębenkowy - drobny splot nerwowy położony na wzgórku (promontorium) w jamie bębenkowej pod błoną śluzową.

Splot krzyżowyW
Splot krzyżowy

Splot krzyżowy – największy splot nerwowy w organizmie człowieka, twór powstały z wymieszanych (przegrupowanych) gałęzi przednich (brzusznych) nerwów rdzeniowych od L5 do Co1 i częściowo L4. Ma kształt trójkąta, którego podstawa skierowana jest do powierzchni miednicznej kości krzyżowej, a wierzchołek do nerwu kulszowego, w stronę dolnej części otworu kulszowego. Swą powierzchnią tylną przylega do przedniej powierzchni mięśnia gruszkowatego, przednią powierzchnią zwrócony jest do jamy miednicy i przykryty tylną częścią powięzi miednicy, przylega do naczyń biodrowych wewnętrznych.

Splot lędźwiowyW
Splot lędźwiowy

Splot lędźwiowy – twór powstały z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych od L1 do L3 i częściowo L4. Otrzymuje również włókna z Th12. Splot ten leży na wyrostkach poprzecznych kręgów lędźwiowych, między warstwą głęboką i powierzchowną mięśnia lędźwiowego większego.

Splot szyjno-tętniczy wewnętrznyW
Splot szyjno-tętniczy wewnętrzny

Splot szyjno-tętniczy wewnętrzny – splot nerwowy, związany z tętnicą szyjną wewnętrzną. Jest to splot wspólczulny.

Splot szyjnyW
Splot szyjny

Splot szyjny – tworzą go gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych od C1 do C4. Łączą się ze sobą łukowatymi pętlami, które przebiegają bocznie od wyrostków poprzecznych trzech pierwszych kręgów szyjnych. Sam splot leży bocznie i do przodu od wyrostków poprzecznych górnych kręgów szyjnych, przed głębokimi mięśniami szyi. Od strony przedniej przykryty jest blaszką przedkręgową powięzi szyjnej, którą przebijają gałęzie biegnące do przodu.

Zwój współczulnyW
Zwój współczulny

Zwój współczulny – skupisko komórek nerwowych leżące poza ośrodkowym układem nerwowym należące do układu współczulnego położone w pniach współczulnych. Zwoje współczulne wchodzą również w skład splotów autonomicznych oraz towarzyszą naczyniom krwionośnym.