AeshnaW
Aeshna

Aeshna – rodzaj stosunkowo dużych ważek z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Gatunki z tego rodzaju określane są w języku polskim zwyczajową nazwą żagnica lub żagiew.

Aeshna canadensisW
Aeshna canadensis

Aeshna canadensis – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae).

Aeshna clepsydraW
Aeshna clepsydra

Aeshna clepsydra – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej, Japonii i Syberii.

Aeshna constrictaW
Aeshna constricta

Aeshna constricta – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna crenataW
Aeshna crenata

Aeshna crenata – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych.

Aeshna eremitaW
Aeshna eremita

Aeshna eremita – gatunek dużej ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Ameryce Północnej.

Aeshna interruptaW
Aeshna interrupta

Aeshna interrupta – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna palmataW
Aeshna palmata

Aeshna palmata – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae).

Aeshna persephoneW
Aeshna persephone

Aeshna persephone – gatunek ważki z rodzaju Aeshna i rodziny żagnicowatych. Występuje w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku. Rozwija się w zacienionych strumieniach, płynących dnem pustynnych kanionów.

Aeshna petaluraW
Aeshna petalura

Aeshna petalura – gatunek ważki z rodzaju Aeshna i rodziny żagnicowatych. Podgatunek nominatywny występuje w Himalajach, a A. p. tayiali na Tajwanie.

Aeshna septentrionalisW
Aeshna septentrionalis

Aeshna septentrionalis – gatunek ważki z rodzaju Aeshna, należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje w Kanadzie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Aeshna serrataW
Aeshna serrata

Aeshna serrata – gatunek ważki z rodzaju Aeshna i rodziny żagnicowatych. Występuje od Finlandii po Armenię i Kirgistan.

Aeshna sitchensisW
Aeshna sitchensis

Aeshna sitchensis – gatunek ważki z rodzaju Aeshna, należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na Alasce.

Aeshna tuberculiferaW
Aeshna tuberculifera

Aeshna tuberculifera – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna umbrosaW
Aeshna umbrosa

Aeshna umbrosa – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna verticalisW
Aeshna verticalis

Aeshna verticalis – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Stanach Zjednoczonych.

Aeshna walkeriW
Aeshna walkeri

Aeshna walkeri – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej.

Żagnica jesiennaW
Żagnica jesienna

Żagnica jesienna – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w południowej i środkowej Europie oraz w północnej Afryce. Długość ciała 63 mm, rozpiętość skrzydeł 88 mm. Zasiedla małe, płytkie zbiorniki porośnięte roślinnością wodną.

Żagnica południowaW
Żagnica południowa

Żagnica południowa – migrujący gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest szeroko rozprzestrzeniona wokół Morza Śródziemnego, w Europie zachodniej, środkowej i wschodniej. Zasięg jej występowania stopniowo rozszerza się na północ. W Polsce była gatunkiem rzadkim: jej wystąpienia notowane były sporadycznie w latach 1939 i 1966. Od 2005 roku pojawia się liczniej. Preferuje wody stojące, w tym okresowo wysychające.

Żagnica północnaW
Żagnica północna

Żagnica północna – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest szeroko rozprzestrzeniona w chłodnej strefie Europy i Azji. W całym zasięgu swojego występowania nie jest zagrożona. W Polsce występuje jedynie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i jest uznawana za gatunek zagrożony objęty ścisłą ochroną gatunkową. Zakres ochrony dotyczy również wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

Żagnica rudaW
Żagnica ruda

Żagnica ruda, żagiew ruda – gatunek ciepłolubnej ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie, głównie środkowej i południowo-wschodniej, lokalnie również w południowo-zachodniej. Spotykana jest wokół zbiorników z wodą stojącą lub wolno płynącą, gęsto porośniętych roślinnością. W Polsce występuje niemal na całym obszarze kraju, poza terenami górskimi.

Żagnica sinaW
Żagnica sina

Żagnica sina, żagnica okazała, żagnica błękitna – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie, w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej Azji, aż po Syberię. Przebywa wśród gęstej roślinności w pobliżu małych zbiorników wody stojącej, nierzadko przy oczkach wodnych. Dorosłe osobniki mogą pokonywać długie dystanse. Polując na owady mogą znacznie oddalić się od wody.

Żagnica torfowaW
Żagnica torfowa

Żagnica torfowa, żagnica sitowa – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w Europie, Azji i północnej części Ameryki Północnej. Długość ciała wynosi 70 mm, a rozpiętość skrzydeł 95 mm. Imagines latają od czerwca do września.

Żagnica torfowcowaW
Żagnica torfowcowa

Żagnica torfowcowa – rzadki gatunek torfowiskowy ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w chłodnej strefie Europy i Ameryki Północnej.

Żagnica wielkaW
Żagnica wielka

Żagnica wielka – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w Europie północno-wschodniej i środkowej, na wschód do jeziora Bajkał. Szeroko rozprzestrzeniona i pospolita w całym zasięgu swojego występowania.

Żagnica zielonaW
Żagnica zielona

Żagnica zielona – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej oraz na Syberii. W Polsce pospolity na terenie całego kraju, ale najrzadszy przedstawiciel rodziny, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jedna z największych polskich ważek. Samica składa jaja do wnętrza częściowo zanurzonych liści osoki aloesowatej. Stadium larwalne spędzają w wodach stojących. Po kilku latach larwa wychodzi z wody i przeobraża się w postać dorosłą.