Aeshna – rodzaj stosunkowo dużych ważek z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Gatunki z tego rodzaju określane są w języku polskim zwyczajową nazwą żagnica lub żagiew.

Aeshna canadensis – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae).

Aeshna clepsydra – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej, Japonii i Syberii.

Aeshna constricta – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.
Aeshna crenata – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych.

Aeshna eremita – gatunek dużej ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Ameryce Północnej.

Aeshna interrupta – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna palmata – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae).

Aeshna persephone – gatunek ważki z rodzaju Aeshna i rodziny żagnicowatych. Występuje w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku. Rozwija się w zacienionych strumieniach, płynących dnem pustynnych kanionów.

Aeshna petalura – gatunek ważki z rodzaju Aeshna i rodziny żagnicowatych. Podgatunek nominatywny występuje w Himalajach, a A. p. tayiali na Tajwanie.

Aeshna septentrionalis – gatunek ważki z rodzaju Aeshna, należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje w Kanadzie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Aeshna serrata – gatunek ważki z rodzaju Aeshna i rodziny żagnicowatych. Występuje od Finlandii po Armenię i Kirgistan.

Aeshna sitchensis – gatunek ważki z rodzaju Aeshna, należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na Alasce.

Aeshna tuberculifera – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna umbrosa – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej.

Aeshna verticalis – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Stanach Zjednoczonych.

Aeshna walkeri – gatunek ważki z rodzaju Aeshna należącego do rodziny żagnicowatych. Występuje na terenie Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej.
Żagnica jesienna – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w południowej i środkowej Europie oraz w północnej Afryce. Długość ciała 63 mm, rozpiętość skrzydeł 88 mm. Zasiedla małe, płytkie zbiorniki porośnięte roślinnością wodną.

Żagnica południowa – migrujący gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest szeroko rozprzestrzeniona wokół Morza Śródziemnego, w Europie zachodniej, środkowej i wschodniej. Zasięg jej występowania stopniowo rozszerza się na północ. W Polsce była gatunkiem rzadkim: jej wystąpienia notowane były sporadycznie w latach 1939 i 1966. Od 2005 roku pojawia się liczniej. Preferuje wody stojące, w tym okresowo wysychające.
Żagnica północna – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest szeroko rozprzestrzeniona w chłodnej strefie Europy i Azji. W całym zasięgu swojego występowania nie jest zagrożona. W Polsce występuje jedynie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i jest uznawana za gatunek zagrożony objęty ścisłą ochroną gatunkową. Zakres ochrony dotyczy również wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

Żagnica ruda, żagiew ruda – gatunek ciepłolubnej ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie, głównie środkowej i południowo-wschodniej, lokalnie również w południowo-zachodniej. Spotykana jest wokół zbiorników z wodą stojącą lub wolno płynącą, gęsto porośniętych roślinnością. W Polsce występuje niemal na całym obszarze kraju, poza terenami górskimi.

Żagnica sina, żagnica okazała, żagnica błękitna – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie, w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej Azji, aż po Syberię. Przebywa wśród gęstej roślinności w pobliżu małych zbiorników wody stojącej, nierzadko przy oczkach wodnych. Dorosłe osobniki mogą pokonywać długie dystanse. Polując na owady mogą znacznie oddalić się od wody.

Żagnica torfowa, żagnica sitowa – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w Europie, Azji i północnej części Ameryki Północnej. Długość ciała wynosi 70 mm, a rozpiętość skrzydeł 95 mm. Imagines latają od czerwca do września.

Żagnica torfowcowa – rzadki gatunek torfowiskowy ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w chłodnej strefie Europy i Ameryki Północnej.

Żagnica wielka – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w Europie północno-wschodniej i środkowej, na wschód do jeziora Bajkał. Szeroko rozprzestrzeniona i pospolita w całym zasięgu swojego występowania.

Żagnica zielona – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Występuje w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej oraz na Syberii. W Polsce pospolity na terenie całego kraju, ale najrzadszy przedstawiciel rodziny, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jedna z największych polskich ważek. Samica składa jaja do wnętrza częściowo zanurzonych liści osoki aloesowatej. Stadium larwalne spędzają w wodach stojących. Po kilku latach larwa wychodzi z wody i przeobraża się w postać dorosłą.