Ralph AbernathyW
Ralph Abernathy

Ralph David Abernathy – amerykański pastor, współzałożyciel Konferencji Przywódców Chrześcijańskich Południa. Bliski współpracownik Martina Lutera Kinga.

Jane AddamsW
Jane Addams

Laura Jane Addams – amerykańska socjolog, pracownica socjalna, feministka, dziennikarka, bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 roku.

Charles Freer AndrewsW
Charles Freer Andrews

Charles Freer Andrews, znany także jako C.F. Andrews – pastor kościoła anglikańskiego, misjonarz, nauczyciel i działacz społeczny i niepodległościowy w Indiach i Afryce Południowej; bliski przyjaciel Mahatmy Gandhiego i jego współpracownik; także pisarz i tłumacz.

Emily Greene BalchW
Emily Greene Balch

Emily Greene Balch – amerykańska pisarka i pacyfistka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla.

Steve BikoW
Steve Biko

Steve Biko, właściwie Stephen Bantu Biko - pokojowy działacz ruchu przeciw apartheidowi w Republice Południowej Afryki.

Pierre CérésoleW
Pierre Cérésole

Pierre Cérésole – szwajcarski inżynier, który w 1920 roku założył organizację Service Civil International (SCI), która pomagała w odbudowie zniszczeń po I wojnie światowej i dążyła do rozwijania współpracy i budowania atmosfery braterstwa między społeczeństwami różnych narodów i kultur.

César ChávezW
César Chávez

César Estrada Chávez – Amerykanin meksykańskiego pochodzenia, jedna z czołowych postaci w walce o prawa obywatelskie i sprawiedliwość społeczną w Stanach Zjednoczonych.

Mairead CorriganW
Mairead Corrigan

Mairead Corrigan - działaczka pokojowa Irlandii Północnej.

Bart de LigtW
Bart de Ligt

Bart de Ligt – holenderski pastor, filozof oraz działacz antymilitarystyczny i anarcho-pacyfistyczny, znany ze swojego poparcia dla odmowy odbycia służby wojskowej.

Mahatma GandhiW
Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi lub Mahatma, właśc. Mohandas Karamchand Gandhi – indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego.

Khan Abdul Ghaffar KhanW
Khan Abdul Ghaffar Khan

Khan Abdul Ghaffar Khan urdu: خان عبد الغفار خان, hindi: ख़ान अब्दुल ग़्फ़्फ़ार ख़ान – indyjski i pakistański polityk pochodzenia pasztuńskiego. Jeden z duchowych przywódców ruchu oporu przeciwko okupacji brytyjskiej w Indiach. Pacyfista i żarliwy muzułmanin, przeciwnik podziału Indii dokonanego w 1947 roku. Zwolennik Gandhiego, nazywany Badshah Khan i Sarhaddi Gandhi. W 1985 roku nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W 1987 jako pierwszy obywatel obcego państwa (Pakistan) odznaczony najwyższym odznaczeniem Indii, Bharat Ratna. Uznawany za duchowego przywódcę afgańskich i pakistańskich Patanów.

Coretta Scott KingW
Coretta Scott King

Coretta Scott King – amerykańska działaczka ruchu praw obywatelskich, żona Martina Luthera Kinga.

Martin Luther KingW
Martin Luther King

Martin Luther King Jr. – amerykański pastor baptystyczny, lider ruchu praw obywatelskich, działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964, człowiek roku 1963 magazynu „Time”. Zamordowany 4 kwietnia 1968 roku przez przeciwników politycznych.

Aung San Suu KyiW
Aung San Suu Kyi

Aung San Suu Kyi – birmańska polityk i wieloletnia opozycjonistka. Córka generała Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w rozmowach z Wielką Brytanią w 1947 roku. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku. Założycielka Narodowej Ligi na rzecz Demokracji, w latach 1988–2011 sekretarz generalna, od 2011 jej przewodnicząca. Od 30 marca 2016 minister spraw zagranicznych i szefowa kancelarii prezydenta w administracjach Htin Kyawa i Win Myinta, od 6 kwietnia 2016 do 1 lutego 2021 szefowa rządu. 1 lutego 2021 aresztowana podczas wojskowego zamachu stanu.

Albert John LuthuliW
Albert John Luthuli

Albert John Lutuli, Albert John Luthuli, zul. Mvumbi – pol. „ciągły deszcz” – południowoafrykański działacz społeczny i polityczny, przewodniczący Afrykańskiego Kongresu Narodowego, przywódca dziesięciu milionów Afrykańczyków w pozbawionej przemocy walce o prawa obywatelskie, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1960.

Nelson MandelaW
Nelson Mandela

Nelson Rolihlahla Mandela, wymowa xhosa: [] – południowoafrykański polityk, prezydent Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999, jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacz na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W Republice Południowej Afryki nazywany również „Madiba”, a także „tata”, co często rozpisywano jako: „Ojciec Narodu”. Był zarówno najstarszym, jak i najdłużej żyjącym prezydentem RPA.

Rosa ParksW
Rosa Parks

Rosa Louise Parks, z domu McCauley – afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka. Jest uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, a także jest nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”. Uhonorowana między innymi Złotym Medalem Kongresu Stanów Zjednoczonych i Prezydenckim Medalem Wolności.

Nancy PelosiW
Nancy Pelosi

Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi – amerykańska polityczka Partii Demokratycznej włoskiego pochodzenia, obecnie sprawująca funkcję spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, którą poprzednio zajmowała w latach 2007–2011. Jest pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą na tym stanowisku. Jest członkinią Izby Reprezentantów od 1987.

Adolfo Pérez EsquivelW
Adolfo Pérez Esquivel

Adolfo Maria Pérez Esquivel – argentyński architekt i rzeźbiarz, obrońca praw człowieka, laureat pokojowej Nagrody Nobla.

Bayard RustinW
Bayard Rustin

Bayard Rustin – amerykański działacz ruchu praw obywatelskich, główny organizator Marszu na Waszyngton w 1963 roku. Doradca Martina Luthera Kinga w kwestiach związanych z biernym oporem.

Tenzin GjacoW
Tenzin Gjaco

Tenzin Gjaco, XIV Dalajlama – duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1989).

Thích Nhất HạnhW
Thích Nhất Hạnh

Thích Nhất Hạnh – wietnamski mnich buddyjski, mistrz zen, nauczyciel, autor książek, poeta oraz aktywista ruchów pokojowych. Mieszka w Plum Village w departamencie Dordogne w południowej Francji. Podróżuje po całym świecie, by nauczać. Opublikował ponad 100 książek. Jako aktywista ruchów pokojowych promuje on rozwiązywanie konfliktów bez używania przemocy.

Desmond TutuW
Desmond Tutu

Desmond Mpilo Tutu – południowoafrykański biskup anglikański, zwierzchnik tamtejszego Kościoła, który wsławił się w latach 80. XX w. jako przeciwnik apartheidu. Tutu został pierwszym czarnoskórym arcybiskupem południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. W 1984 został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Lanza del VastoW
Lanza del Vasto

Lanza del Vasto, Giuseppe Giovanni Luigi Enrico Lanza di Trabia – włoski filozof, poeta, artysta i lider europejskiego ruchu walki bez przemocy.

Lech WałęsaW
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa – polski polityk i działacz związkowy, dysydent. Przywódca i bohater opozycji demokratycznej w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.