PółprącieW
Półprącie

Półprącie – parzysty narząd kopulacyjny samców niektórych gadów. Spotykany najczęściej u samców jaszczurek i węży. Anatomicznie są to parzyste uchyłki steku. Wspólne ujście dróg pokarmowych, moczowych i rodnych ma połączenie z nasieniowodami. W czasie erekcji półprącie nabrzmiewa wypełniając się krwią i wynicowuje na zewnątrz przez kloakę. Podczas kopulacji zakotwicza się w drogach rodnych samicy dzięki swoim nierównościom i wybrzuszeniom. Wielkość półprącia jest zależna od specyfiki danego gatunku.

PrącieW
Prącie

Prącie – narząd kopulacyjny u samców ssaków, a także wielu gadów oraz niektórych ptaków.

Ciała jamisteW
Ciała jamiste

Ciała jamiste – skomplikowany układ zatok, budujących część penisa, do których może napływać krew tętnicza.

Erekcja (fizjologia)W
Erekcja (fizjologia)

Erekcja, wzwód – usztywnienie i powiększenie się narządu zbudowanego z ciał jamistych w wyniku zwiększonego dopływu i zmniejszonego odpływu krwi z organu.

Jonah FalconW
Jonah Falcon

Jonah Adam Julio Cardeli Falcon – amerykański aktor, prezenter talk show i scenarzysta, który zwrócił na siebie uwagę w 1999 wyznaniem, że długość jego penisa podczas erekcji mierzy 13,5 cala.

Hið Íslenzka ReðasafnW
Hið Íslenzka Reðasafn

Islandzkie Muzeum Penisów – muzeum znajdujące się w stolicy Islandii Reykjavíku. W zbiorach placówki znajduje się 280 eksponatów w postaci penisów zwierząt, a także dwa narządy ludzkie.

KotekaW
Koteka

Koteka – ozdobna osłona na męskie prącie, noszona tradycyjnie wśród niektórych grup etnicznych w Nowej Gwinei. Koteka sporządzana jest zwykle z wysuszonego owocu Lagenaria siceraria, ewentualnie innych gatunków jak Nepenthes mirabilis. Mocowana jest podstawą do moszny przy użyciu niewielkiej pętli. Druga pętla obwiazana jest wokół brzucha. Koteki różnych plemion różnią się od siebie; np. u przedstawicieli ludu Yali stosowane są długie, cienkie fallokarpy pomagające utrzymać plecione z rotangu spódniczki; mężczyźni z plemienia Tiom noszą podwójne koteki, a w schowku między nimi trzymają tytoń.

Objaw ThrockmortonaW
Objaw Throckmortona

Objaw Throckmortona znany też jako objaw Johna Thomasa, jest żartobliwym określeniem używanym przez anglojęzycznych radiologów, studentów medycyny i rezydentów na określenie sytuacji, gdy cień penisa jest zwrócony w stronę, po której znajduje się u pacjenta obrazowana jednostronna patologia. Przykładowo, dodatni objaw Throckmortona u pacjenta ze złamaniem lewej kości udowej wystąpi, gdy widoczny na zdjęciu penis będzie zwrócony w lewo. Używany jest też zwrot „he’s Throckmorton to the left/right”. Nazwa objawu wiąże się z postacią Toma Bentleya Throckmortona (1885–1961), amerykańskiego neurologa.

ObrzezanieW
Obrzezanie

Obrzezanie – zabieg usunięcia napletka chroniącego żołądź prącia zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny, wykonywany głównie z powodów religijnych. Rzadziej z przyczyn medycznych, którymi jest, np. stulejka, załupek, nowotwór.

Perliste grudki prąciaW
Perliste grudki prącia

Perliste grudki prącia – małe, kopulaste lub wydłużone grudki, koloru perłowocielistego, zlokalizowane na koronie żołędzi prącia i w rowku zażołędnym. Pojawiają się w okresie dojrzewania u kilku–kilkunastu procent zdrowych mężczyzn. Częściej spotykane są u mężczyzn nieobrzezanych.

Choroba PeyroniegoW
Choroba Peyroniego

Choroba Peyroniego – włókniste stwardnienie członka. Objawia się u dorosłych mężczyzn skrzywieniem członka, a w niektórych przypadkach powoduje bolesność wzwodów. Poważne, kilkudziesięcioprocentowe skrzywienie może utrudniać współżycie, choć odpowiedni dobór pozycji seksualnej może to niwelować.

Plamki Fordyce’aW
Plamki Fordyce’a

Plamki Fordyce’a – są to ektopowe gruczoły łojowe widoczne jako małe, bezbolesne, blade, białe, żółte lub czerwone plamki lub grudki o średnicy 1–3 mm zlokalizowane na trzonie prącia, mosznie, wargach sromowych, błonie śluzowej warg i policzków. Mogą występować w znacznej liczbie. Plamki występują powszechnie, są spotykane u mężczyzn i kobiet w każdej grupie wiekowej. Plamki Fordyce’a nie są związane z żadną chorobą i ewentualnie mogą stanowić pewien problem kosmetyczny.

Powięź BuckaW
Powięź Bucka

Powięź Bucka, powięź głęboka prącia – łącznotkankowa osłonka leżąca pod powięzią powierzchowną prącia i obejmująca ciała jamiste oraz ciało gąbczaste wraz z ich błoną białawą. Według Terminologia Anatomica nazwa tej struktury anatomicznej to po prostu powięź prącia. Powięź Bucka przechodzi w powięź nasienną zewnętrzną moszny.

Prącie człowiekaW
Prącie człowieka

Prącie człowieka, także członek, penis – zewnętrzny męski narząd kopulacyjny człowieka rozumnego, który odpowiada również za wydalanie moczu z organizmu.

PrezerwatywaW
Prezerwatywa

Prezerwatywa – mechaniczny środek antykoncepcyjny.

Rak prąciaW
Rak prącia

Rak prącia – nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka prącia, najczęściej z żołędzi lub napletka. Występuje najczęściej w starszym wieku. W Polsce zapadalność na ten nowotwór wynosi 8 na 1000000 mężczyzn. Rak ten jest przyczyną 0,4% zgonów z powodu chorób nowotworowych. Najczęstszy typ rak prącia to rak płaskonabłonkowy. Z reguły przyjmuje postać wrzodziejącą, choć występuje również pod postacią naciekającą lub brodawkowatej narośli. Rzadziej występują inne nowotwory złośliwe: czerniak, mięsak, rak podstawnokomórkowy.

Rozmiary prącia człowiekaW
Rozmiary prącia człowieka

Rozmiary penisa człowieka – długość i obwód prącia mężczyzny.

StulejkaW
Stulejka

Stulejka – męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia ściąganie napletka. Łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa φῑμός, czyli kaganiec.

SubincyzjaW
Subincyzja

Subincyzja – zabieg polegający na wykonaniu nacięcia wzdłuż męskiego prącia, od nasady do cewki moczowej. W przeszłości praktykowany był przez niektóre plemiona australijskich Aborygenów jako element obrzędowej inicjacji młodzieńców. Zabieg subincyzji przeprowadzano jako dopełnienie rytuału obrzezania; w jego następstwie mężczyzna oddawał mocz w pozycji kucznej. Poza Australią subincyzję stosowano jedynie w nielicznych regionach w celach leczniczych, m.in. na Fidżi dla upuszczenia krwi oraz w Amazonii dla usunięcia pasożytniczej rybki cetopsis coecutiens, która może wślizgnąć się do cewki moczowej.

Torbiel nasieniowaW
Torbiel nasieniowa

Torbiel nasieniowa, najądrza – schorzenie nabyte, występujące u mężczyzn. Jest łagodną zmianą w obrębie najądrza, która powstaje, gdy zablokowana jest droga odpływu nasienia. W zależności od rozmiarów i dolegliwości wymaga obserwacji lub leczenia operacyjnego, nie przyczynia się do niepłodności. Zostaje wykrywa najczęściej w trakcie samodzielnego badania palpacyjnego moszny. Nie zidentyfikowano przyczyny tego schorzenia.

Wędzidełko napletkoweW
Wędzidełko napletkowe

Wędzidełko napletkowe – niewielki cienki fałd skórny łączący napletek z żołędzią prącia. Znajduje się na dolnej (cewkowej) powierzchni penisa i jest szczególnie czułe na dotyk. Wędzidełko jest najczęściej usuwane podczas zabiegu obrzezania, które zalecane jest przez urologów w sytuacjach, gdy jest zbyt krótkie lub ciasne, co powoduje dyskomfort w życiu seksualnym lub utrzymywaniu higieny.

ZałupekW
Załupek

Załupek – schorzenie nabyte, występujące u mężczyzn. Polega na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek znajduje się w okolicy rowka zażołędnego i jest zbyt wąski, aby żołądź mogła się przez niego przecisnąć.

Złamanie prąciaW
Złamanie prącia

Złamanie prącia – rzadka forma urazu prącia, polegająca na przerwaniu ciągłości błony białawej ciała jamistego w trakcie wzwodu członka, najczęściej w wyniku tępego urazu. Urazowi towarzyszy najczęściej silny ból, obrzęk powodujący ugięcie oraz możliwy jest do usłyszenia charakterystyczny trzask pękających naczyń – stąd też popularnie przytoczona nazwa „złamania”.

Żołądź (anatomia)W
Żołądź (anatomia)

Żołądź – zwieńczenie penisa, narządu kopulacyjnego u samców ssaków i kosarzy.

Żyła grzbietowa prąciaW
Żyła grzbietowa prącia

Żyła grzbietowa prącia – naczynie krwionośne biorące udział w odprowadzaniu krwi żylnej z prącia.