BobrokształtneW
Bobrokształtne

Bobrokształtne (Castorimorpha) – podrząd ssaków z rzędu gryzoni.

GryzonieW
Gryzonie

Gryzonie – rząd ssaków, charakteryzujący się pojedynczą parą ciągle wzrastających siekaczy zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Zalicza się do nich około 40% gatunków ssaków. Występują w dużej liczbie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki. Stanowią najbardziej zróżnicowany rząd ssaków. Spotyka się je w różnorodnych siedliskach lądowych, w tym antropogenicznych. Obejmują gatunki nadrzewne, drążące w glebie i częściowo wodne. Zaliczają się do nich tak dobrze znane zwierzęta, jak myszy, szczury, wiewiórki, piesek preriowy, jeżozwierzowate, bobry, kawia domowa i chomiki. Niegdyś włączano do nich także i dziś często mylone z nimi zające, króliki i szczekuszkowate. Obecnie umieszcza się je w osobnym rzędzie zajęczaków.

WiewiórolotkoweW
Wiewiórolotkowe

Wiewiórolotkowe (Anomaluromorpha) – podrząd ssaków z rzędu gryzoni.

CaviomorphaW
Caviomorpha

Caviomorpha – parworząd lub infrarząd południowoamerykańskich gryzoni. Pozycja i poprawność stosowania kladu Caviomorpha w taksonomii jest przedmiotem dyskusji zoologów. Caviomorpha zamieszkują tereny południowej Europy, południowo-zachodniej Azji, Afryki i Ameryki. Pierwsze z nich pojawiły się prawdopodobnie na przełomie oligocenu i miocenu.

CtenomyiniW
Ctenomyini

Ctenomyini – wyróżniane w niektórych klasyfikacjach plemię gryzoni w obrębie rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae). Współcześnie żyjące gatunki zaliczane są do rodzaju Ctenomys, obecnie wyodrębnianego do samodzielnej rodziny tukotuków (Ctenomyidae).

GaudeamusW
Gaudeamus

Gaudeamus – wymarły rodzaj małych afrykańskich gryzoni, występujący w późnym eocenie i we wczesnym oligocenie na terenie obecnego Egiptu oraz we wczesnym oligocenie na obszarze Libii i Omanu.

GundiokształtneW
Gundiokształtne

Gundiokształtne (Ctenodactylomorphi) – infrarząd z rzędu gryzoni (Rodentia). Do gundiokształtnych należy jedna rodzina: gundiowate (Ctenodactylidae) Gervais, 1853.

GundioszczurowateW
Gundioszczurowate

Gundioszczurowate (Diatomyidae) – rodzina gryzoni z infrarzędu jeżozwierzokształtne, której zasięg ogranicza się do południowej i wschodniej Azji.

JeżozwierzokształtneW
Jeżozwierzokształtne

Jeżozwierzokształtne (Hystricognathi) – infrarząd z rzędu gryzoni (Rodentia). Hystricognathi różnią się od innych gryzoni strukturą kości czaszki. Część mięśni szczęki przechodzi przez otwory podoczodołowe i łączą się z kośćcem po drugiej stronie. Również ukształtowanie i wielkość otworu podoczodołowego odróżnia Hystricognathi od innych przedstawicieli Rodentia.

JeżozwierzowceW
Jeżozwierzowce

Jeżozwierzowce (Hystricomorpha) – podrząd z rzędu gryzoni (Rodentia). Zgodnie z aktualną klasyfikacją Hystricomorpha obejmuje dwa infrarzędy – jeżozwierzokształtne (Hystricognathi) oraz gundiokształtne (Ctenodactylomorphi).

Kolcosznica dziuplowaW
Kolcosznica dziuplowa

Kolcosznica dziuplowa – endemiczny gatunek gryzoni z rodziny kolcosznicowatych zamieszkujących tereny indyjskiego stanu Kerala.

KolcosznicowateW
Kolcosznicowate

Kolcosznicowate (Platacanthomyidae) – rodzina gryzoni zamieszkujących tereny południowej części Azji: południowe prowincje Chin i północno-zachodni Wietnam oraz indyjski stan Kerala.

Kolcoszniczka miękkowłosaW
Kolcoszniczka miękkowłosa

Kolcoszniczka miękkowłosa – endemiczny gatunek gryzoni z rodziny kolcosznicowatych (Platacanthomyidae), zamieszkujący tereny w południowych prowincjach Chin i północno-zachodnim Wietnamie.

MyszochomikW
Myszochomik

Myszochomik (Calomyscus) – jedyny rodzaj gryzoni z rodziny myszochomikowate (Calomyscidae).

MyszokształtneW
Myszokształtne

Myszokształtne (Myomorpha) – podrząd gryzoni, obejmujący dwie nadrodziny: skoczkowce (Dipodoidea) i myszowe (Muroidea), do których zalicza się około 25% wszystkich gryzoni. Pierwotnie myszokształtne zamieszkiwały tereny Eurazji i Afryki, skąd zostały przywiezione do Ameryki i Australii. Pojawiły się prawdopodobnie w oligocenie.

MyszoweW
Myszowe

Myszowe (Muroidea) – nadrodzina ssaków z rzędu gryzoni.

OctodontoideaW
Octodontoidea

Octodontoidea − nadrodzina gryzoni z charakterystycznego dla tereny Ameryki Południowej podrzędu: jeżozwierzowce (Hystricomorpha). Najbardziej znanym gatunkiem należącym do Octodontoidea jest koszatniczka pospolita.

PhiomorphaW
Phiomorpha

Phiomorpha — parworząd lub infrarząd afrykańskich gryzoni. Pozycja i poprawność stosowania kladu Phiomorpha w taksonomii jest przedmiotem dyskusji zoologów. Phiomorpha jest afrykańskim odpowiedniniem kladu Caviomorpha grupującego południowoamerykańskie gryzonie z podrzędu jeżozwierzokształtne.

Pułapka na myszyW
Pułapka na myszy

Pułapka na myszy – urządzenie służące do łapania lub zabijania małych gryzoni, w szczególności myszy. Większe urządzania tego typu są także stosowane do łapania szczurów. Pierwsza sprężynowa pułapka na myszy została opatentowana w Stanach Zjednoczonych w roku 1897 przez Williama Hookera.

Skałoszczur właściwyW
Skałoszczur właściwy

Skałoszczur właściwy daw. skałoszczur skalny – gatunek afrykańskiego gryzonia z monotypowego współcześnie rodzaju skałoszczur (Petromus) i monotypowej rodziny skałoszczurowate (Petromuridae), zamieszkujący skaliste obszary zachodniej części Afryki Południowej, Namibii, południowo-zachodniej Angoli oraz północno-zachodni region Kraju Przylądkowego w RPA.

SkałoszczurowateW
Skałoszczurowate

Skałoszczurowate (Petromuridae) – monotypowa rodzina gryzoni należących do Phiomorpha – kladu będącego odpowiednikiem kladu Caviomorpha grupującego południowoamerykańskie gryzonie z infrarzędu Hystricognathi.

Skamielinowiec laotańskiW
Skamielinowiec laotański

Skamielinowiec laotański, laotański szczur skalny, zwany czasem „szczuro-wiewiórką” – gatunek gryzonia opisany w 2005 roku przez Paulinę Jenkins i współautorów z Muzeum Historii Naturalnej na podstawie egzemplarzy zebranych w prowincji Khammouan w Laosie. Na podstawie badań morfologicznych i molekularnych zespół badawczy uznał, że odkryto gatunek tak odmienny od pozostałych gryzoni, iż utworzono nową dla świata nauki rodzinę Laonastidae. Jednakże w 2006 decyzja o potrzebie nowej rodziny w rzędzie gryzoni została zakwestionowana przez Mary Dawson. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science” Dawson i współpracownicy argumentowali, że skamielinowiec laotański jest członkiem uważanej za wymarłą przed 11 milionami lat rodziny gundioszczurowatych (Diatomyidae). Według Dawson gatunek ten jest przykładem efektu Łazarza wśród współczesnych ssaków.

Skoczkowce (ssaki)W
Skoczkowce (ssaki)

Skoczkowce (Dipodoidea) – nadrodzina ssaków z rzędu gryzoni. Skoczkowce obejmuje rodzinę skoczkowate Fischer de Waldheim, 1817.

Szynszyloszczur stokowyW
Szynszyloszczur stokowy

Szynszyloszczur stokowy – endemiczny gatunek gryzonia z rodziny szynszyloszczurowatych (Abrocomidae) zamieszkujący tereny Ameryki Południowej w środkowej części Chile, od Copiapó do rzeki Biobío, na wysokości do 2000 m.n.p.m.

WiewiórkokształtneW
Wiewiórkokształtne

Wiewiórkokształtne (Sciuromorpha) – podrząd ssaków z rzędu gryzoni, obejmujący rodziny:popielicowate (Gliridae) sewelowate (Aplodontiidae) wiewiórkowate (Sciuridae) †Allomyidae †Mylagaulidae †Reithroparamyidae