TurakowateW
Turakowate

Turakowate (Musophagidae) – rodzina ptaków z rzędu turakowych (Musophagiformes). Występują wyłącznie w Afryce subsaharyjskiej. Żyją w lasach i na sawannach. Nie są dobrymi lotnikami, za to dobrze biegają i wspinają się po drzewach. Są łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznym czubom na głowie.

CorythaixoidesW
Corythaixoides

Corythaixoides – rodzaj ptaka z podrodziny hałaśników (Criniferinae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

CriniferW
Crinifer

Crinifer – rodzaj ptaka z podrodziny hałaśników (Criniferinae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

GallirexW
Gallirex

Gallirex – rodzaj ptaka z podrodziny turaków (Musophaginae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

Hałaśnik białobrzuchyW
Hałaśnik białobrzuchy

Hałaśnik białobrzuchy – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Występuje w Afryce, nie jest zagrożony wyginięciem.

HałaśnikiW
Hałaśniki

Hałaśniki (Criniferinae) – podrodzina ptaków z rodziny turakowatych (Musophagidae).

Szyszak (ptak)W
Szyszak (ptak)

Szyszak, bananojad, chełmiak, turak, turako olbrzymi – gatunek dużego ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), zamieszkujący Afrykę Subsaharyjską.Zasięg występowaniaWystępuje od Gwinei Bissau i Gwinei do Sudanu Południowego, zachodniej Kenii, północno-zachodniej Tanzanii i północnej Angoli.SystematykaJest jedynym przedstawicielem podrodziny szyszaków (Corythaeolinae). Nie wyróżnia się podgatunków, choć populacje ze wschodniej części zasięgu wydzielano niekiedy do podgatunku yalensis.MorfologiaOsiągając długość do 70–75 cm i masę ciała 820–1230 gramów, jest zdecydowanie największym ze wszystkich turaków. Samice są podobne do samców pod względem upierzenia, ale są nieco większe.EkologiaZamieszkuje gęste lasy Afryki równikowej. Spotykany od poziomu morza do 2700 m n.p.m. Odżywia się głównie pokarmem roślinnym ; niewielką część jego diety stanowią też owady. Gniazduje na wysokich drzewach, często ponad wodą. Samica składa zwykle 2 jasnoniebieskie jaja. Wysiadywanie trwa 29–31 dni, a zajmują się nim oboje rodzice. Opieką nad potomstwem także zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po 5–6 tygodniach od wyklucia, choć są jeszcze karmione przez rodziców zanim osiągną wiek około 3 miesięcy.StatusIUCN uznaje szyszaka za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich turaków, a w większości zasięgu występowania nie jest to ptak rzadki. Trend liczebności populacji jest uznawany przez BirdLife International za stabilny ze względu na brak istotnych zagrożeń.

TauracoW
Tauraco

Tauraco – rodzaj ptaka z podrodziny turaków (Musophaginae) w rodzinie turakowatych (Musophagidae).

Turak angolskiW
Turak angolski

Turak angolski – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Angoli, gdzie jest endemitem. Nie wyróżnia się podgatunków. Są z powodzeniem hodowane przez entuzjastów w Europie. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak białoczubyW
Turak białoczuby

Turak białoczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występujący w Afryce Środkowej. Nie wyróżnia się podgatunków. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak białouchyW
Turak białouchy

Turak białouchy, turak białolicy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Afryce Wschodniej na Wyżynie Abisyńskiej. Zasięg jego występowania obejmuje większą część Etiopii i Erytrei oraz wschodnie pogranicza Sudanu i Sudanu Południowego. W Europie i Ameryce Północnej jest ptakiem chętnie hodowanym w wolierach. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak czarnodziobyW
Turak czarnodzioby

Turak czarnodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występującego w Centralnej Afryce. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak długoczubyW
Turak długoczuby

Turak długoczuby – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Występuje w wewnętrznej, kontynentalnej części Afryki na południe od równika. Nie wyróżnia się podgatunków. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak etiopskiW
Turak etiopski

Turak etiopski – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego wyłącznie na niewielkim obszarze południowej Etiopii, gdzie jest endemitem. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak fioletowyW
Turak fioletowy

Turak fioletowy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae). Występuje w Afryce Zachodniej i Środkowej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Turak kameruńskiW
Turak kameruński

Turak kameruński – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występującego w Kamerunie, gdzie jest endemitem. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak koroniastyW
Turak koroniasty

Turak koroniasty – gatunek ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występujący w Afryce Wschodniej. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak liliowoczubyW
Turak liliowoczuby

Turak liliowoczuby, turako lilioczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Afryce Wschodniej – Kenii, wschodniej Ugandzie i północnej Tanzanii. Monotypowy. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, której nie mają prawie żadne inne zwierzęta. Ze wszystkich gatunków turakowatych turak liliowoczuby najlepiej znosi niewolę i obecność człowieka, przez co jest najchętniej hodowanym ptakiem z tej rodziny.

Turak niebieskozielonyW
Turak niebieskozielony

Turak niebieskozielony – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego wyłącznie w kilku regionach Południowej Afryki, głównie wzdłuż wybrzeża Kraju Przylądkowego i Natalu. Istnieje też mniejsza populacja w głębi lądu, na pograniczu wschodniej części prowincji Mpumalanga, Suazi i Mozambiku. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt. W Południowej Afryce znany jest pod lokalną nazwą knysna turaco bądź knysna lourie (loerie).

Turak ostroczubyW
Turak ostroczuby

Turak ostroczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae) występujący we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak rdzawyW
Turak rdzawy

Turak rdzawy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce.

Turak zielonoczubyW
Turak zielonoczuby

Turak zielonoczuby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Zachodniej i Środkowej Afryce, głównie wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Zamieszkuje lasy od Senegalu na zachodzie, poprzez m.in. Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigerię i Kamerun po Gabon, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga i północną Angolę na wschodzie i południu. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie zielonego barwnika, turakowerdyny, niespotykanej u prawie żadnych innych zwierząt.

Turak żółtodziobyW
Turak żółtodzioby

Turak żółtodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny turakowatych (Musophagidae), występującego w Zachodniej i Środkowej Afryce, głównie wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Charakterystyczne dla tego i kilku spokrewnionych z nim gatunków jest występowanie w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u prawie żadnych innych zwierząt.

TurakiW
Turaki

Turaki (Musophaginae) – podrodzina ptaków z rodziny turakowatych (Musophagidae).