
Katynon – organiczny związek chemiczny, alkaloid wytwarzany przez czuwaliczkę jadalną. Wykazuje strukturalne podobieństwo do efedryny, katyny i innych pochodnych amfetaminy. Ma działanie stymulujące, prawdopodobnie jest główną substancją odpowiedzialną za psychoaktywne działanie czuwaliczki jadalnej.

Pochodne katynonu – grupa organicznych związków chemicznych, pochodnych katynonu, zaliczanych do stymulantów i empatogenów (entaktogenów). Mają rdzeń z fenyloetyloaminy z grupą alkilową przyłączoną do węgla alfa i grupą ketonową przyłączoną do węgla beta oraz dodatkowe podstawniki.

Bupropion – organiczny związek chemiczny z grupy katynonów. Lek powszechnie stosowany jako atypowy lek przeciwdepresyjny zarówno osobno, jak i w kombinacji do wspomagania leków z grup inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, jako jedyny lek przeciw depresji sezonowej, a także do redukcji głodu nikotynowego i objawów ADHD, przy czym, jako nieliczny, nie powoduje przyrostu masy ciała ani dysfunkcji seksualnych. Bywa substancją nadużywaną.

Amfepramon – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy stymulantów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Benzedron, 4-MBC – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu o działaniu stymulującym. Od 2010 był składnikiem dopalaczy zwanych „solami do kąpieli”.

Bufedron (MABP) – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu o działaniu stymulującym. Po raz pierwszy został otrzymany w 1928.

Bupropion – organiczny związek chemiczny z grupy katynonów. Lek powszechnie stosowany jako atypowy lek przeciwdepresyjny zarówno osobno, jak i w kombinacji do wspomagania leków z grup inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, jako jedyny lek przeciw depresji sezonowej, a także do redukcji głodu nikotynowego i objawów ADHD, przy czym, jako nieliczny, nie powoduje przyrostu masy ciała ani dysfunkcji seksualnych. Bywa substancją nadużywaną.

Dibutylon, bk-DMBDB – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu o działaniu stymulującym i budowie zbliżonej do metylonu.

Etylokatynon, ETH-CAT – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna z grupy stymulantów, należąca do pochodnych fenyloetyloaminy, amfetaminy i katynonu. Jest to aktywny metabolit dietylokatynonu i jest w pełni odpowiedzialny za jego efekty. ETH-CAT został zidentyfikowany jako składnik tzw. „party pills” i wraz z mefedronem odnotowano jego sprzedaż w australijskim mieście Cairns pod nazwą „ecstasy”.

Etylon (bk-MDEA) – organiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, syntezowany z safrolu, tak jak bk-MDMA, którego jest analogiem.

Flefedron – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna z grupy stymulantów, należąca do pochodnych fenyloetyloaminy, amfetaminy i katynonu.

Klefedron, 4-CMC, 4-chlorometkatynon – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Stosowany jako stymulant.

Mefedron, 4-MMC, 4-metylometkatynon – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Stosowany jako stymulant i empatogen. Dostępny handlowo w postaci kryształków, proszku, tabletek lub kapsułek, zwykle jako chlorowodorek lub siarczan tej aminy.

Metafedron, 3-metylometkatynon, 3-MMC – organiczny związek chemiczny z grupy katynonów, izomer meta mefedronu, stymulant i empatogen.

Metedron (metoksyfedryna) — organiczny związek chemiczny, stymulant i empatogen należący do grupy fenyloetyloamin, amfetamin i katynonów. Strukturalnie jest podobny do para-metoksymetamfetaminy (PMMA) i metylonu, wykazuje również podobne działanie farmakologiczne. W Polsce został sklasyfikowany jako środek psychotropowy z grupy I-P i zakazany od 2005 roku.

3,4-Metylenodioksykatynon, bk-MDA, MDC – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu o działaniu stymulującym i empatogennym. β-Ketonowy analog 3,4-metylenodioksyamfetaminy (MDA).

3,4-Metylenodioksypirowaleron (MDPV) – organiczny związek chemiczny, pochodna α-pirolidynopentiofenonu, stymulująca substancja psychoaktywna. Mechanizm działania MDPV polega głównie na hamowaniu zwrotnego wychwytu noradrenaliny i dopaminy. Mimo że MDPV posiada grupę metylenodioksy, jest wyłącznie stymulantem i nie wykazuje działania empatogennego.

Metylokatynon (efedron) – organiczny związek chemiczny, aminoketon o działaniu stymulującym na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje uwalnianie katecholamin: dopaminy i noradrenaliny. Używany zwykle jako rekreacyjny psychostymulant, popularny w środowisku narkomanów. Podawany jest doustnie lub dożylnie. W Polsce znany jako metkat, kot i jeff, marcepan.

Metylon – organiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna amfetaminy. bk-MDMA zyskało sławę w 2004 roku, gdy pojawiło się w holenderskich smartshopach jako legalny substytut MDMA. Sprzedawane było jako odświeżacz zapachu. bk-MDMA oddziałuje na gospodarkę serotoninową i dopaminową, zwiększając poziom tych substancji w mózgu, co objawia się pobudzeniem, uczuciem euforii, radości, miłości i szczęścia.

4′-Metylo-α-pirolidynopropiofenon, MαPPP – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna z grupy stymulantów. W kwietniu 2015 roku został ujęty w grupie I-P wykazu substancji psychotropowych.

α-Pirolidynopentiofenon, α-PVP – organiczny związek chemiczny, pirolidynowa pochodna walerofenonu o strukturze zbliżonej do pirowaleronu i MDPV, agonista receptorów dopaminowych. Ma właściwości stymulujące, empatogenne i euforyczne. W nielegalnym obrocie narkotyków pojawił się na początku XXI wieku.

α-Pirolidynopropiofenon – organiczny związek chemiczny, pirolidynowa pochodna katynonu. Jest analogiem MDPV i podobnie jak on, ma właściwości stymulujące.

Pirowaleron – organiczny związek chemiczny, pochodna α-pirolidynopentiofenonu, lek z grupy stymulantów. Nie jest stosowany w Polsce. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.