
Amazona – rodzaj ptaka z podrodziny papug neotropikalnych (Arinae) w rodzinie papugowatych (Psittacidae). Większość z gatunków określa się polską nazwą amazonka, także pod zbiorczą nazwą rodzaju papugi zielone.

Amazonka białoczelna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae).

Amazonka cesarska – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), endemiczny dla Dominiki, krytycznie zagrożony wyginięciem. Monotypowy.

Amazonka czerwonoczelna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) zamieszkujący Amerykę Południową.

Amazonka czerwonouda – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) zamieszkującego południową Brazylię.

Amazonka dominikańska – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), podrodziny papug neotropikalnych (Arinae). Endemit Dominiki. Narażony na wyginięcie.

Amazonka błękitnoskrzydła – proponowany gatunek ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) żyjący na Jukatanie w Meksyku. Opisany w 2017 roku w czasopiśmie „PeerJ”. Autorzy publikacji, która ukazała się w 2018 roku, twierdzą jednak, że takson ten nie stanowi odrębnego gatunku, a jedynie hybrydę amazonki białoczelnej uzyskaną w niewoli.

Amazonka jamajska – gatunek chronionego, średniego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Jest endemitem występującym na Jamajce. Po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w jego dziele Systema Naturae.

Amazonka krasnogłowa – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) pochodzącego z Meksyku. Zagrożony wyginięciem.

Amazonka królewska – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Jest endemiczna dla wyspy Saint Vincent w archipelagu Małych Antyli. Nie wyróżnia się podgatunków.CharakterystykaNie występuje dymorfizm płciowy. Duży, żółtawy dziób. Czerwone oczy są w większości otoczone przez białą głowę, dopiero nad karkiem i „policzkach” jasnożółte pole. Odgraniczone od zielonego gardła, piersi i karku niebieską, grubą kreską. Nie są to kontrastowe barwy, jedna rozmywa się w drugą. Wierzch ciała łącznie z kuprem i pokrywami nadogonowymi brązowy, zielone obrzeżenia piór sprawiają wrażenie łusek. Tak samo na barkówkach, pokrywach skrzydłowych i lotkach pierwszorzędowych. Natomiast lotki drugiego rzędu są niebieskie i opalizujące. Brązowe boki ciała z jasnożółtym łuskowaniem, pokrywy podogonowe jasnozielone. Ogon niebieski z żółtym paskiem końcowym, początkowo po bokach pomarańczowy; równo ścięty. Nogi szare. Młode nie mają tak intensywnych barw. Wymiarydługość ciała: 41 cm rozpiętość skrzydeł: 94 cm masa ciała: 595–709 gBiotopDojrzałe wilgotne lasy, zwykle na nizinach. ZachowanieNiezwykle towarzyski gatunek, na ogół spotykana w stadach do 20 sztuk. Lata w locie aktywnym, powoli uderza skrzydłami. GłosWydaje wiele skrzeczących, trąbiących i skomlących wrzasków. W locie donośne kuał-kuał-kuał. PożywienieOwoce, kwiaty oraz nasiona. LęgiTylko 1 lęg. Wykorzystuje duże dziuple, a gniazda nie buduje, toleruje obecność innych amazonek królewskich. Składa 2 jaja, w niewoli wysiaduje je 24 dni. Młode umieją latać po 67–69 dniach. StatusMiędzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje amazonkę królewską za gatunek narażony na wyginięcie nieprzerwanie od 1994 roku; wcześniej – od 1988 roku miała ona status gatunku zagrożonego. W 2008 roku szacowano, że całkowita liczebność populacji wynosi 730 osobników, co po przeliczeniu daje 487 osobników dorosłych. Trend liczebności populacji uznaje się za wzrostowy, do czego przyczyniły się podjęte działania ochronne, wcześniej bowiem liczebność gatunku szybko malała.

Amazonka kubańska – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), spotykany w suchych obszarach leśnych Kuby, Bahamów oraz Kajmanów.

Amazonka mała – gatunek ptaka z podrodziny papug neotropikalnych (Arinae) w rodzinie papugowatych (Psittacidae). Ptak ten występuje na Jamajce, według IUCN jest narażony na wyginięcie.

Amazonka modrobrewa – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Zamieszkują północną połowę Ameryki Południowej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Amazonka niebieskoczelna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Zasiedla Brazylię, Boliwię, Paragwaj i północną Argentynę.

Amazonka niebieskoskrzydła – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), podrodziny papug neotropikalnych (Arinae). Jedyny gatunek papugi endemiczny dla Portoryko. Mierzy 28–30 cm długości, upierzenie głównie zielone, z czerwonym czołem i białymi obrączkami wokół oczu. Opisano dwa podgatunki, jednak dyskusyjna jest odrębność podgatunku A. v. gracilipes z Culebra, wymarłego od 1912. Przypuszczalnie najbliższe pokrewne A. vittata gatunki to amazonka kubańska oraz amazonka czarnoucha.

Amazonka pąsowa – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) zamieszkujący wschodnią część Ameryki Południowej. Jest zagrożony wyginięciem. Nie wyróżnia się podgatunków.

Amazonka płomiennosterna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Jest endemitem Brazylii.

Amazonka wenezuelska – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) zamieszkujący północną Wenezuelę oraz okoliczne wyspy. Nie wyróżnia się podgatunków.

Amazonka zmienna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), zamieszkujący Amerykę Południową i Centralną oraz Meksyk.

Amazonka żółtogardła – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), zamieszkujący Meksyk i Amerykę Środkową. Zagrożony wyginięciem.

Amazonka żółtogłowa – gatunek papugi z rodziny papugowatych (Psittacidae). Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Panamie, został introdukowany na Portoryko. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Amazonka żółtoszyja – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Osiadły. Zamieszkuje Amerykę Centralną: od północno-zachodniej Kostaryki po południowy Meksyk.

Amazonka żółtouda – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae) występujący w Ameryce Południowej.