AchelomaW
Acheloma

Acheloma – rodzaj temnospondyla z rodziny Trematopidae.

AmphibamusW
Amphibamus

Amphibamus – rodzaj niewielkiego płaza należącego do podgromady labiryntodontów i rzędu temnospondyli oraz rodziny Dissorophidae.

AphanerammaW
Aphaneramma

Aphaneramma jest nazwą rodzajową drapieżnego płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego w triasie.

CacopsW
Cacops

Cacops – rodzaj wymarłego płaza żyjącego we wczesnym permie w dzisiejszym Teksasie.

CyklotozaurW
Cyklotozaur

Cyklotozaur (Cyclotosaurus) – duży kopalny płaz z rzędu labiryntodontów z triasu.

DendrerpetonW
Dendrerpeton

Dendrerpeton - rodzaj płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego od wczesnego po późny karbon na terenie obecnej Ameryki Północnej oraz być może dzisiejszej Irlandii.

DiplocaulusW
Diplocaulus

Diplocaulus – rodzaj wymarłego płaza tarczogłowego, który żył na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych w środkowym permie.

DiplowertebronW
Diplowertebron

Diplovertebron jest nazwą rodzajową drapieżnego płaza z rzędu antrakozaurów. Żył pod koniec karbonu (moskow) na terenie obecnej Ameryki Północnej i Europy. Było to zwierzę mierzące 1 do 1,5 metra długości. Kończyny zakończone były pięcioma palcami. Zwierzę prawdopodobnie polowało w wodzie.

EriopsW
Eriops

Eriops – wymarły wodno-lądowy, mięsożerny płaz należący do podgromady tarczogłowych i rzędu temnospondyli. Występował we wczesnym permie około 295 milionów lat temu. Znaleziony na terenie dzisiejszego Teksasu. Długość ok. 2 m. Był krępym płazem z czterema krótkimi, krzepkimi nogami, krótkim ogonem i szeroką, długą głową. Posiadał liczne ostre zęby przypominające kły. Prawdopodobnie był mięsożercą polującym na ryby, wije, ważki oraz mniejsze gady i płazy. Dane: Czas: 295 mln lat temu Występowanie: Ameryka Północna Długość ciała: 2 m

FayellaW
Fayella

Fayella to wymarły płaz z rodzaju temnospondyli. Żył w permie. Szczątki tego kopalnego płaza znaleziono w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych.

GerobatrachusW
Gerobatrachus

Gerobatrachus – rodzaj temnospondyla z rodziny Amphibamidae żyjącego we wczesnym permie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Został opisany w oparciu o niemal kompletny szkielet pochodzący z datowanych na wczesny perm osadów grupy Clear Fork w Teksasie. Nazwa rodzajowa Gerobatrachus pochodzi od greckich słów geros („starsza”) oraz batrachus („żaba”), zaś epitet gatunkowy gatunku typowego, hottoni, honoruje Nicholasa Hottona – paleontologa z Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Gerobatrachus wykazuje wiele cech typowych zarówno dla płazów bezogonowych, jak i ogoniastych; nie jest jednak pewne, czy dowodzi to, iż jest on taksonem bliskim rozejścia się linii ewolucyjnej Batrachia na Anura i Caudata, czy też podobieństwa te są jedynie przejawem konwergencji.

GreererpetonW
Greererpeton

Greererpeton – nazwa rodzajowa wczesnokarbońskiego płaza żyjącego w słodkowodnych zbiornikach wodnych. Jego szczątki odnaleziono w Wirginii Zachodniej.

HynerpetonW
Hynerpeton

Hynerpeton jest nazwą rodzajową jednego z pierwszych czworonogów, żyjącego w późnym dewonie (famen), około 360 milionów lat temu. Był on drapieżnikiem. Żył w okolicach jezior i mórz.

KoskinonodonW
Koskinonodon

Koskinonodon – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli i rodziny Metoposauridae. Żył w późnym triasie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Jego szczątki znaleziono w stanach Wyoming, Arizona i Teksas. W ekosystemie odgrywał rolę podobną, co blisko spokrewniony z nim metopozaur na obszarze współczesnej Europy. Osiągał długość ponad 2 m i żywił się mięsem. Gatunek K. perfectus został opisany w 1922 roku przez E.C. Case'a w oparciu o skamieniałą czaszkę pod nazwą Buettneria. Była to pierwsza opisana naukowo zachowana w dobrym stanie czaszka płaza z rodziny Metoposauridae. Nazwę Buettneria nosił już jednak rodzaj afrykańskich lądowych ślimaków oraz rodzaj owadów z rzędu prostoskrzydłych, więc płaz został w 2007 przemianowany na Koskinonodon. Rozważano również przemianowanie Buettneria na Borborophagus Branson et Mehl, 1929, jednak nie uczyniono tego ze względu na gorzej niż w przypadku Koskinonodon zachowany materiał kopalny holotypu. W 2008 roku Spencer G. Lucas i współpracownicy postulowali przywrócenie rodzajowi temnospondyla nazwy Buettneria, jednak ostatecznie Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej odrzuciła ich wniosek.

MetopozaurW
Metopozaur

Metopozaur (Metoposaurus) - duży wymarły płaz z rzędu labiryntodontów z triasu.

PalaeoplethodonW
Palaeoplethodon

Palaeoplethodon – rodzaj wymarłego płaza ogoniastego z rodziny bezpłucnikowatych, obejmujący jeden znany gatunek - Palaeoplethodon hispaniolae. Skamieniałość tego płaza została odnaleziona w bursztynie dominikańskim.

PlatyhystriksW
Platyhystriks

Platyhystriks – rodzaj żyjącego we wczesnym permie płaza, należącego do rzędu temnospondyli. Jego szczątki odkryto na terenie dzisiejszego Teksasu.

ProsalirusW
Prosalirus

Prosalirus – monotypowy rodzaj zawierający jeden gatunek Prosalirus bitis. Jest to najstarsza znana żaba. Żył we wczesnej jurze, około 190 milionów lat temu. Miał 5 cm długości.

ProterogyrinusW
Proterogyrinus

Proterogyrinus – karboński płaz, będący jednym z najwcześniejszych przedstawicieli podrzędu Embolomeri. Jego nazwa znaczy pierwotny wędrowiec.

Ropucha złotaW
Ropucha złota

Ropucha złota, ropuszka pomarańczowa, ropucha złocista – gatunek wymarłego płaza z rodziny ropuchowatych (Bufonidae), słabo poznany.

SejmuriaW
Sejmuria

Sejmuria (Seymouria) – rodzaj wymarłych zwierząt o cechach przejściowych pomiędzy płazami a gadami, żyjących w okresie karbonu i wczesnego permu. W ich budowie występowały cechy obydwu gromad. Czaszka podobna była do czaszek płazów tarczogłowych, opatrzona jednak jednym tylko kłykciem potylicznym. Kończyny i pasy przypominały budową te same organy u płazów, ale palce ich opatrzone pazurami przypominały gadzie. Różnica była także zauważalna w budowie zębów, określa się je jako cechę płazów. Połączenie między kręgosłupem a obręczą miednicową miało charakter pośredni; o ile u płazów występuje jeden kręg krzyżowy łączący się z miednicą, a u gadów – co najmniej dwa, sejmuria miała jeden rozwinięty kręg krzyżowy, stykający się z kością biodrową na dużej powierzchni, oraz drugi, przypominający jeszcze budową kręgi ogonowe, ale stykający się z kością biodrową końcem dalszym żebra. Długość ciała ok. 50 cm. Sejmuria uznawana była za ogniwo pośrednie między płazami a gadami, przypuszczano też, że wywodzić się od niej mogły pierwsze gady – kotylozaury.

ZatrachysW
Zatrachys

Zatrachys - wymarły rodzaj temnospondyla pochodzącego z wczesnego permu z Teksasu.