John B. CalhounW
John B. Calhoun

John B. Calhoun – amerykański etolog i badacz-behawiorysta, znany ze swych badań nad gęstością populacji i jej wpływem na zachowania jednostek. Twierdził, że jego doświadczenia laboratoryjne w badaniu wpływu przegęszczenia populacji gryzoni na ich zachowanie stanowią model/metaforę przyszłości ludzi w przeludnionym środowisku. W czasie swoich badań Calhoun ukuł termin „zapaści behawioralnej”, który opisywał degeneracyjne zachowania w nadmiernie licznej populacji. Prace Calhouna zyskały uznanie na całym świecie. Jego badania na szczurach oraz myszach stały się bazą dla prac Edwarda T. Halla nad teorią proksemiki z 1966 roku.

Giorgio CelliW
Giorgio Celli

Giorgio Ruggero Celli – włoski entomolog i etolog, pisarz, wykładowca akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji (1999–2004).

Boris CyrulnikW
Boris Cyrulnik

Boris Cyrulnik – francuski lekarz żydowskiego pochodzenia, specjalista neurolog i psychiatra; etolog.

Charles DarwinW
Charles Darwin

Charles Robert Darwin, Karol Darwin – brytyjski przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców, przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.

Richard DawkinsW
Richard Dawkins

Richard Dawkins, właściwie Clinton Richard Dawkins – brytyjski zoolog, etolog, ewolucjonista i publicysta. Do końca 2008 był profesorem katedry Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Dian FosseyW
Dian Fossey

Dian Fossey – amerykańska zoolog-prymatolog, specjalistka w dziedzinie etologii, badaczka goryli górskich.

Birute GaldikasW
Birute Galdikas

Birutė Marija Filomena Galdikas – badaczka kanadyjska pochodzenia litewskiego, specjalistka w dziedzinie prymatologii.

Tadeusz GarbowskiW
Tadeusz Garbowski

Tadeusz Garbowski – polski zoolog, pisarz, filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tijs GoldschmidtW
Tijs Goldschmidt

Paul-Tijs Goldschmidt – holenderski biolog ewolucyjny i pisarz, znany przede wszystkim jako specjalista w dziedzinie radiacji adaptacyjnej pielęgnicowatych w Jeziorze Wiktorii, związany z Uniwersytetem w Lejdzie i Uniwersytetem im. Radbouda w Nijmegen; autor bestselleru Wymarzone jezioro Darwina. Dramat w Jeziorze Wiktorii, książki wydanej w dziewięciu wersjach językowych.

Jane GoodallW
Jane Goodall

Jane Goodall, właśc. Valerie Jane Morris-Goodall – brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii.

Julian HuxleyW
Julian Huxley

Sir Julian Sorell Huxley – angielski biolog, transhumanista. Był wykładowcą m.in. Uniwersytetu oksfordzkiego i członkiem Royal Society. Zajmował się zagadnieniami z dziedzin biochemii, ornitologii, etologii, fizjologii, ekologii. Napisał m.in. książki:The Science of Life The Living Thoughts of Darwin (1939) The New Systematics (1940) Evolution: The Modern Synthesis (1942) Evolutionary Ethics (1943)

Konrad LorenzW
Konrad Lorenz

Konrad Zacharias Lorenz – austriacki zoolog i ornitolog, twórca nowoczesnej etologii, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1973 roku. Studiował zachowanie zwierząt, zwłaszcza zjawisko wdrukowania u gęgawy.

John LubbockW
John Lubbock

John Lubbock,1. baron Avebury – angielski antropolog, archeolog, biolog, polityk i arystokrata. Od 1870 był członkiem parlamentu. Jako archeolog interesował się szczególnie prehistorią Europy, a jako entomolog – społecznym życiem owadów. Był autorem prac: Prehistoric Times (1865); Ants, Bees, and Wasps (1882) i The Pleasures of Life (1887-1889). Jako pierwszy wprowadził w roku 1865 podział epoki kamiennej na paleolit i neolit.

Iwan PawłowW
Iwan Pawłow

Iwan Pietrowicz Pawłow – rosyjski fizjolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1904.

Burrhus Frederic SkinnerW
Burrhus Frederic Skinner

Burrhus Frederic Skinner – amerykański psycholog, jeden z twórców i najważniejszych przedstawicieli behawioryzmu, rozwijał teorię warunkowania instrumentalnego. Stworzył paradygmat badawczy znany jako eksperymentalna analiza zachowania.

Artur ŚwiergielW
Artur Świergiel

Artur Hugo Świergiel – polski zootechnik, neurofizjolog, badacz zachowania się zwierząt, farmakolog. Profesor doktor habilitowany. Działacz społeczny i polityczny.

Edward ThorndikeW
Edward Thorndike

Edward Lee Thorndike – amerykański psycholog, współtwórca psychologii wychowawczej, prawa efektu, teorii koneksjonizmu.

Nikolaas TinbergenW
Nikolaas Tinbergen

Nikolaas „Niko” Tinbergen – holenderski etolog i ornitolog. Laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny w 1973 roku za odkrycia dotyczące etologii społeczeństw zwierzęcych.

William Morton WheelerW
William Morton Wheeler

William Morton Wheeler – amerykański entomolog, myrmekolog i profesor Harvardu.

Wolfgang WicklerW
Wolfgang Wickler

Wolfgang Wickler – niemiecki zoolog i etolog, uczeń i kontynuator badań Konrada Lorenza.

Edward Osborne WilsonW
Edward Osborne Wilson

Edward Osborne Wilson – amerykański biolog i zoolog, znany głównie ze swoich badań nad entomologią, ewolucją oraz socjobiologią.

Jan ŻabińskiW
Jan Żabiński

Jan Żabiński – polski zoolog, fizjolog, popularyzator zoologii, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, powstaniec warszawski.