Armia KrajowaW
Armia Krajowa

Armia Krajowa (AK) lub Siły Zbrojne w Kraju, kryptonim „PZP” – zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej, powstałe z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Siły Zbrojne w Kraju były integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi.

Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty AgricolaW
Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola

Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” – szkoła podchorążych założona w październiku 1941 przez Kedyw Komendy Głównej AK, której instruktorem harcerskim był por. Eugeniusz Stasiecki.

Armia Krajowa ObywatelskaW
Armia Krajowa Obywatelska

Armia Krajowa Obywatelska – lokalna formacja zbrojna polskiego podziemia antykomunistycznego działająca na terenie województwa białostockiego oraz znajdujących się po wschodniej stronie granicy dawnych polskich powiatów wołkowyskiego i grodzieńskiego. Organizacja powstała w dniu 15 lutego 1945 z rozkazu płk Władysława Liniarskiego „Mścisława”, komendanta Okręgu Białystok AK, na bazie struktur rozwiązanej Armii Krajowej. Organizacja ta powstała w związku z niewykonaniem rozkazu wydanego przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” z dnia 19 stycznia 1945 r., rozwiązującego Armię Krajową. Płk Władysław Liniarski „Mścisław” odmówił wykonania tego rozkazu.

Biuletyn InformacyjnyW
Biuletyn Informacyjny

Biuletyn Informacyjny – tygodnik konspiracyjny wydawany podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1944 w Warszawie i w latach 1944–1945 w Krakowie.

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w ToruniuW
Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu - Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu.

Fundacja im. Kazimierza WielkiegoW
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego została powołana w 2013 roku w celu koordynacji inicjatyw i działań, głównie edukacyjnych i wychowawczych, kształtujących postawy obywatelskie, patriotyczne oraz wzbogacające tożsamość i świadomość społeczeństwa.

Kielecki Korpus Armii KrajowejW
Kielecki Korpus Armii Krajowej

Kielecki Korpus Armii Krajowej – jeden z dwóch korpusów w strukturze organizacyjnej Armii Krajowej sformowanych latem 1944.

Krzyż Armii KrajowejW
Krzyż Armii Krajowej

Krzyż Armii Krajowej – odznaczenie honorujące członków Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II wojny światowej.

Warszawski Krzyż PowstańczyW
Warszawski Krzyż Powstańczy

Warszawski Krzyż Powstańczy – polski pamiątkowe odznaczenie państwowe ustanowione ustawą z dnia 3 lipca 1981 roku jako wyraz hołdu dla uczestników powstania warszawskiego w 1944 roku.

Mauzoleum Walki i Męczeństwa w WarszawieW
Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie

Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie – muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25, filia Muzeum Więzienia Pawiak będącego oddziałem Muzeum Niepodległości.

Muzeum Armii Krajowej w KrakowieW
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” – jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce, upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych, przede wszystkim o Armii Krajowej.

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w BondyrzuW
Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Bondyrzu

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu – muzeum mające siedzibę w Bondyrzu. Placówka jest prowadzona przez Oddział Zamojski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Oddział partyzancki OP-11W
Oddział partyzancki OP-11

Oddział partyzancki OP-11 – oddział partyzancki utworzony na terenie Inspektoratu Jasło Armii Krajowej. Dowódcą, przez cały okres jego funkcjonowania był podporucznik czasu wojny Józef Czuchra ps. "Orski", "Bogumił", "Podhalanin". Żołnierze oddziału pochodzili głównie z powiatów jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i sanockiego. Formalna data sformowania OP-11 w ramach Armii Krajowej to 01.11.1943. Partyzanci stanowiący jego trzon wchodzili w skład grupy aktywnie prowadzącej walkę z wrogiem i dowodzonej przez Józefa Czuchę już od lat 1940/1941.

Pomnik partyzancki w KarwinieW
Pomnik partyzancki w Karwinie

Pomnik partyzancki – pomnik upamiętniający partyzantów Puszczy Noteckiej zlokalizowany we wsi Karwin w gminie Drezdenko.

Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30”W
Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30”

Rozbicie oddziału „Osa”-„Kosa 30” – aresztowanie przez Gestapo kilkudziesięciu żołnierzy Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych zgromadzonych 5 czerwca 1943 roku z okazji ślubu kolegi w warszawskim kościele św. Aleksandra. 12 lipca 1943 roku aresztowano także szefa sztabu „Osy”-„Kosy 30” por. Mieczysława Kudelskiego ps. „Wiktor”, który podjął próbę odtworzenia oddziału. Wydarzenia te zmusiły dowództwo Armii Krajowej do jego rozwiązania.

Struktura organizacyjna Armii KrajowejW
Struktura organizacyjna Armii Krajowej

Jako odrębną jednostkę utworzono w styczniu 1943 Kedyw, przeprowadzający akcje dywersyjne i specjalne.

Światowy Związek Żołnierzy Armii KrajowejW
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) – organizacja zawiązana w dn. 14–15 marca 1990 r., skupiająca byłych żołnierzy Armii Krajowej. Wydaje miesięcznik „Biuletyn Informacyjny AK”.

Wachlarz (organizacja zbrojna)W
Wachlarz (organizacja zbrojna)

Wachlarz – kryptonim wydzielonej organizacji dywersyjnej Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, utworzonej latem 1941 w związku z wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej.

Warszawski Korpus Armii KrajowejW
Warszawski Korpus Armii Krajowej

Warszawski Korpus Armii Krajowej – korpus Armii Krajowej.

Wojskowa Służba Ochrony PowstaniaW
Wojskowa Służba Ochrony Powstania

Wojskowa Służba Ochrony Powstania (WSOP) – formacja wojskowa powstała na mocy rozkazu gen. Stefana Roweckiego z 15 lipca 1941, początkowo pod nazwą „Służba Ochrony Powstania” (SOP) jako konspiracyjna struktura tworzona m.in. do zwalczania dywersji i sabotażu, służby ochronno-wartowniczej i garnizonowej, w związku z przygotowywaniem powstania powszechnego. Początkowo podlegała Oddziałowi I (Organizacyjnemu) Komendy Głównej Armii Krajowej, zaś od 1943 Oddziałowi IV Kwatermistrzowskiemu Komendy Głównej AK. W trakcie powstania warszawskiego część oddziałów WSOP pełniła funkcje oddziałów liniowych uczestnicząc w walkach.

Zbrodnia w OwczarniW
Zbrodnia w Owczarni

Zbrodnia w Owczarni – zbrodnia dokonana 4 maja 1944 przez oddział Armii Ludowej dowodzony przez Bolesława Kaźmiraka (Kowalskiego), ps. „Cień” w Owczarni na podstępnie zaatakowanych żołnierzach z 3 kompanii 15 Pułku Piechoty AK ppor. rez. Mieczysława Zielińskiego ps. „Moczar”, którzy czekali na zrzut broni.

Żołnierze wyklęciW
Żołnierze wyklęci

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.