PachycefalozauryW
Pachycefalozaury

Pachycefalozaury (Pachycephalosauria) – infrarząd dwunożnych, roślinożernych dinozaurów ptasiomiednicznych z podrzędu marginocefali. Pachycefalozaury miały szeroki zakres występowania geograficznego i były mocno zróżnicowane.

Pachycefalozaury (rodzina)W
Pachycefalozaury (rodzina)

Pachycefalozaury (Pachycephalosauridae) – grupa dinozaurów z infrarzędu pachycefalozaury. Pachycefalozaury miały grube, kopulaste głowy.

AcrotholusW
Acrotholus

Acrotholus – wymarły rodzaj dinozaura, pachycefalozaura z rodziny pachycefalozaurów.

AlaskacephaleW
Alaskacephale

Alaskacephale – rodzaj wymarłego dinozaura, marginocefala z rodziny pachycefalozaurów.

AmtocephaleW
Amtocephale

Amtocephale – rodzaj wymarłego dinozaura, marginocefala z rodziny pachycefalozaurów.

DrakoreksW
Drakoreks

Drakoreks – roślinożerny dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae); jego nazwa oznacza "smoczego króla z Hogwartu".

GojocefalW
Gojocefal

Gojocefal, dwunożny, roślinożerny dinozaur z Mongolii żyjący w późnej kredzie około 85-70 milionów lat temu. Ważył około 60 kilogramów.

GrawitolW
Grawitol

Grawitol (Gravitholus) – dwunożny, roślinożerny dinozaur należący do pachycefalozaurów.

HansuezjaW
Hansuezja

Hansuezja – dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae).

HomalocefalW
Homalocefal

Homalocefal – roślinożerny dinozaur z infrarzędu pachycefalozaurów. Żył na terenie dzisiejszej Mongolii w późnej kredzie około 80 milionów lat temu. Odkryto u niego tylko czaszkę oraz część szkieletu.

HomalocefaleW
Homalocefale

Homalocefale (Homalocephalidae) – grupa dinozaurów z infrarzędu pachycefalozaurów (Pachycephalosauria). Pierwsze homalocefale były małe i miały płaską głowę.

KolepiocefalW
Kolepiocefal

Kolepiocefal – dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae).

PachycefalozaurW
Pachycefalozaur

Pachycefalozaur – rodzaj grubogłowego dinozaura żyjącego w późnej kredzie w dzisiejszej Ameryce Północnej. Jego pozostałości znaleziono w Montanie, Dakocie Południowej i Wyoming. Rodzaj obejmuje jeden gatunek, P. wyomingensis. Należał on do ostatnich nieptasich dinozaurów sprzed wymierania kredowego. Zsynonimizowano z nim inny rodzaj z zachodniej Ameryki Północnej zwany wcześniej Tylosteus.

PrenocefalW
Prenocefal

Prenocefal (Prenocephale) – dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae); jego nazwa oznacza "stroma głowa".

SferotolW
Sferotol

Sferotol (Sphaerotholus) – roślinożerny dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae).

StegocerasW
Stegoceras

Stegoceras – rodzaj dinozaura z grupy pachycefalozaurów. Żył na terenach Ameryki Północnej w epoce kredy późnej, od około 77,5 do 74 milionów lat temu. Pierwsze okazy z Alberty (Kanada) opisano w 1902, na ich podstawie nazwano gatunek typowy S. validum. Nazwa rodzajowa oznacza „rogate sklepienie”, a epitet gatunkowy znaczy „silny”. Przez lata w rodzaju tym umieszczano kilka innych gatunków, ale przeniesiono je do odrębnych rodzajów albo uznano za młodsze synonimy. Obecnie pozostały tylko S. validum i S. novomexicanum. Status tego ostatniego, ustanowionego w 2011 dzięki skamieniałościom z Nowego Meksyku, jest dyskutowany.

StenopeliksW
Stenopeliks

Stenopeliks – dinozaur z grupy pachycefalozaurów (Pachycephalosauria).

StygimolochW
Stygimoloch

Stygimoloch – dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae); jego nazwa znaczy "ciernisty diabeł".

TexacephaleW
Texacephale

Texacephale – rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego z grupy pachycefalozaurów żyjącego w późnej kredzie na obecnych terenach Ameryki Północnej. Został opisany w 2010 roku przez Nicholasa Longricha i współpracowników w oparciu o dwie czołowo-ciemieniowe kopuły czaszki. Skamieniałości odkryto w datowanych na górny kampan osadach formacji Aguja w Big Bend w Teksasie. Kopuła czaszki była zbudowana w większości z połączonych kości czołowych i ciemieniowych, z ograniczonym udziałem kości peryferyjnych. Okno nadoczodołowe pozostawało otwarte. Morfologia kostnej kopuły na czaszce potwierdza hipotezę, że Texacephale i inne pachycefalozaury używały jej do walk wewnątrzgatunkowych. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów Texacephale jest bazalnym przedstawicielem grupy Pachycephalosauria. Jego skamieniałości odnaleziono w osadach przybrzeżnych, co sugeruje, że pachycefalozaury żyły nie tylko na terenach położonych w głębi lądu. Obecność Texacephale w formacji Aguja wspiera również hipotezę o odmienności tamtejszej późnokredowej fauny od występującej bardziej na północ. Nazwa Texacephale pochodzi od Teksasu, w którym odkryto szczątki tego dinozaura, oraz greckiego słowa κεφαλη/cephale, oznaczającego głowę.

TylocefalW
Tylocefal

Tylocefal – dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae).

WannanozaurW
Wannanozaur

Wannanozaur – mały dinozaur z rodziny pachycefalozaurów (Pachycephalosauridae).