AuerspergW
Auersperg

Auerspergowie – austriacka rodzina rycerska, która później otrzymała tytuł hrabiowski i książęcy. W latach 1654-1791 książęta ziębiccy.

Cselestowie z CelestinyW
Cselestowie z Celestiny

Cselestowie z Celestiny – rodzina szlachecka pochodząca z Toskanii, w XVII wieku osiadła w Księstwie Cieszyńskim.

Enckevort (ród)W
Enckevort (ród)

Enckevort – stary, baronowski i hrabiowski ród wywodzący się z Księstwa Brabancji w Niderlandach, który rozprzestrzenił się również w Austrii, Brandenburgii oraz na Pomorzu. Linia rodu brandenbursko-pomorska istnieje do dziś.

Jan GaisruckW
Jan Gaisruck

Johann Jacob hrabia von Gaisruck, lub Jan Gaisruck – austriacki urzędnik państwowy, gubernator Galicji. Miał jednego syna – Karla Kajetana – późniejszego arcybiskupa Mediolanu i kardynała S. Marco. Pochodził ze Styrii. Od 30.12.1791 do 19.09.1795 był gubernatorem Księstwa Krainy, następnie od 01.07.1795 do 02.1801 gubernatorem Królestwa Galicji i Lodomerii, Tajnym Radcą i Podkomorzym. 21 października 1795 roku w Wiedniu otrzymał indygenat w Królestwie Galicji. Spoczywa ma Łyczakowie. Napis z nagrobka na cmentarzu łyczakowskim brzmi: „Joanni Comiti a Gaisruck. Gubernatori Galiciae Orientalis Mortiu. Anno 1801. Opera et impendio Collegio Statuum Renowatum Anno 1859”.

JakubowscyW
Jakubowscy

Jakubowscy herbu Jakubowski Baron – polski ród szlachecki posiadający tytuł baronowski.

LarischowieW
Larischowie

Larischowie – ród Larischów mocno rozrodzony, był znany na Śląsku, w Czechach oraz w Austrii. Historycznie pochodzili z Tyrolu, gdzie byli właścicielami zamku Fracstein, nazwa tego zamku stała się ich pierwotnym nazwiskiem. W XIV wieku osiedlili się na Śląsku, w miejscowości Klisino w okolicach Głogówka, używali wtedy nazwisk Fragstein, panowie z Klisina lub Larisch. W XV wieku przenieśli się do nowej siedziby rodowej- do Naczęsławic. w XV wieku ród podzielił się na dwie linie: Fragstein oraz Larisch, ci pierwsi byli wójtami dziedzicznymi Głogówka. Larischowie podzielili się w XVI wieku na dwie linie: górnośląską z Naczęsławic oraz hrabiowską czesko-austriacką z Ligoty (Lhoty) w Księstwie Cieszyńskim. Linia z Ligoty używała później nazwiska Larisch-Moennich (Larisch-Mönnich) i należała do najwyższej arystokracji austriackiej, linia z Naczęsławic była mniej znacząca i uboższa.

Marie Christine (księżna Michael z Kentu)W
Marie Christine (księżna Michael z Kentu)

Księżna Michałowa z Kentu, urodzona jako baronówna Marie Christine Anna Agnes Hedwig Ida von Reibnitz - księżna Zjednoczonego Królestwa, jest żoną członka Brytyjskiej Rodziny Królewskiej księcia Michała z Kentu, który jest wnukiem króla Jerzego V. Jest jedyną córką Günthera Huberta barona von Reibnitza i Marii hrabianki von Muraszombath.

MattencloitowieW
Mattencloitowie

Mattencloitowie – rodzina szlachecka pochodząca z Nadrenii.

Józef Michał PoniatowskiW
Józef Michał Poniatowski

Józef Michał Poniatowski książę de Monterotondo herbu Ciołek – polski kompozytor, śpiewak (tenor) i dyplomata.

RothschildowieW
Rothschildowie

Rothschild – międzynarodowa rodzina niemieckich Żydów, związana z bankowością i finansami, z nadanymi przez rządy Austrii i Wielkiej Brytanii tytułami szlacheckimi, posiadająca silną pozycję w Europie. Jest to jedna z najbogatszych rodzin na świecie. W XIX wieku nazwisko Rothschildów było synonimem bogactwa.

Saint Genois d'AnneaucourtW
Saint Genois d'Anneaucourt

Saint Genois d'Anneaucourt – stara rodzina szlachecka pochodząca z Flandrii, pod koniec XVIII i w XIX wieku posiadająca liczne majątki na Morawach, Śląsku Austriackim i w Galicji.

Schwarzenberg (ród)W
Schwarzenberg (ród)

Schwarzenberg – nazwisko rodowe potężnej arystokratycznej czesko-austriackiej rodziny, która doszła do większego znaczenia w XVI wieku.

Sedlniccy z CholticW
Sedlniccy z Choltic

Sedlniccy z Choltic – morawsko-śląska rodzina szlachecka herbu Odrowąż.

Skrbeńscy z HrziszczeW
Skrbeńscy z Hrziszcze

Skrbeńscy z Hrziszcze – morawska rodzina szlachecka wywodząca się ze wsi Skrbeň koło Ołomuńca i zamku Hříště.

Spensowie z BoodenW
Spensowie z Booden

Spensowie z Booden – rodzina szlachecka o pochodzeniu szkockim od XVII wieku zamieszkująca na Śląsku.

StillfriedowieW
Stillfriedowie

Stillfriedowie – nazwa arystokratycznej rodziny Stillfried pochodzi z IX wieku, kiedy to z Czech do Bawarii przybył czeski książę Stoymir. Wspomina o tym śląski historyk Sinapius. W średniowieczu rodzina Stillfriedów posiadała wieś Ratenice[[:cs::cs:Ratenice|(cz.)]] w okolicy Podiebradów, dlatego pisała się Stillfried und Rattonitz. Najstarszy dokument wymieniający nazwisko Stillfried wystawił 15 lipca 1045 król Henryk III Salicki.

WilczkowieW
Wilczkowie

Wilczkowie – rodzina szlachecka pochodząca z Dobrej na Śląsku Cieszyńskim.

Alfons von WimpffenW
Alfons von Wimpffen

Franz Alfons Maximilian hrabia von Wimpffen – pułkownik Armii Cesarstwa Austriackiego.

Filip ZaleskiW
Filip Zaleski

Filip Krzysztof Artur Zaleski herbu Dołęga – ziemianin, prawnik, polski polityk konserwatywny, namiestnik Galicji, minister do spraw Galicji, poseł na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa, dożywotni członek austriackiej Izby Panów.

Wacław Zaleski (poeta)W
Wacław Zaleski (poeta)

Wacław Michał Zaleski herbu Dołęga, znany również pod pseudonimem Wacław z Oleska – polski folklorysta, poeta, pisarz, krytyk literacki i działacz społeczny, pierwszy Polak – austriacki gubernator Galicji. Wykładowca Uniwersytetu Lwowskiego z zakresu geometrii praktycznej.

Wacław Zaleski (polityk)W
Wacław Zaleski (polityk)

Wacław Michał Artur Zaleski herbu własnego – hrabia, doktor obojga praw, austro-węgierski polityk – konserwatysta, wielokrotny minister rolnictwa i skarbu w rządzie Austrii, szambelan cesarza Franciszka Józefa I, poseł do Rady Państwa w Wiedniu wybrany w 1911 roku, właściciel tabularny kluczy: Ostapie, Zarubińce, Ostra Mogiła, Korolówka w powiecie skałckim i Skwarzawa z Lipnikami w powiecie złoczowskim oraz Krzywe w powiecie brzeżańskim.