
Batory – dynastia książąt Siedmiogrodu na przełomie XVI i XVII wieku. Jej najbardziej znanymi przedstawicielami byli król Polski Stefan Batory oraz hrabina Elżbieta Batory.

Andrzej Batory – książę Siedmiogrodu, biskup warmiński w 1589 roku, kardynał w 1584 roku, opat komendatoryjny czerwiński w latach 1593-1599, kanonik warmińskiej kapituły katedralnej w latach 1581-1585.

Andrzej Batory – węgierski szlachcic, marszałek nadworny, syn wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi.

Anna Batory z Somlyó – wojewodzianka siedmiogrodzka, córka Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi oraz siostra króla polskiego Stefana Batorego.

Baltazar Batory – syn Andrzeja Batorego, brat kardynała Andrzeja Batorego, bratanek króla Stefana Batorego.

Baltazar Batory – szlachcic węgierski, syn Krzysztofa Batorego i jego pierwszej żony Katarzyny Daniczka, polskiego pochodzenia.
Gryzelda (Krystyna) z Batorych Zamoyska – córka Krzysztofa Batorego i Elżbiety Bocskai, bratanica króla Polski Stefana Batorego.

Elżbieta Batory, węg. Báthory Erzsébet – arystokratka węgierska zwana Krwawą Hrabiną z Čachtic – od nazwy zamieszkiwanego przez nią zamku w Čachticach, którego nie należy mylić z pobliską twierdzą w Trenczynie na Słowacji ; siostrzenica króla polskiego Stefana Batorego.

Gabriel Batory – pochodzący z rodu Batorych książę Siedmiogrodu w latach 1608-1613.

Gabriel Batory – węgierski szlachcic, syn Andrzeja Batorego i Małgorzaty Majláth.

Krzysztof Batory, węg. Báthory Kristóf − wojewoda Siedmiogrodu w latach 1576-1581, brat Stefana Batorego. Od 1576 roku był formalnie wojewodą siedmiogrodzkim i zarządzał księstwem w imieniu Stefana Batorego. Ojciec Zygmunta Batorego. Jego córka, Gryzelda, była trzecią żoną Jana Zamoyskiego.

Mikołaj Batory – protoplasta książęcej linii Batorych, syn Stefana Batorego i Doroty Várdai.

Stefan Batory – syn Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi, od 1571 książę siedmiogrodzki, od 1576 mąż Anny Jagiellonki i iure uxoris król Polski.

Stefan Batory, węg. Báthory István – wojewoda Siedmiogrodu od 1529, stronnik Jana Zápolyi. Ojciec Stefana Batorego, króla Polski, i dziad Elżbiety Batory.

Stefan Batory – węgierski szlachcic, namiestnik Krasnego, syn Andrzeja Batorego i Małgorzaty Majláth.

Stefan Batory – szlachcic węgierski, syn żupana komitatu Szabolcs Jana Batorego i Katalin Petőfi.

Stefan Batory z Ecsed – magnat węgierski, syn Stefana Batorego i Barbary Butkai.

Stefan Batory z Ecsed, węg. Ecsedi Báthory István – możnowładca węgierski, syn Andrzeja Batorego i Doroty Várdai, bratanek wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego.

Zofia Batorówna – córka Andrzeja Batorego oraz Anny Zakrzewskiej, siostrzenicy księcia Gabriela Batorego. Żona Jerzego II Rakoczego, księcia Siedmiogrodu, matka Franciszka I Rakoczego. Aż do swojej śmierci starała się o uniemożliwienie małżeństwa wdowy po synu, Heleny Zrińskiej z Emerykiem Tekielim.

Zygmunt Batory − wojewoda Siedmiogrodu w latach 1581–1586, w imieniu księcia Stefana Batorego, książę Siedmiogrodu w latach 1586–1599 i 1600–1601, książę opolski i raciborski 1597–1598, syn Krzysztofa Batorego, bratanek Stefana Batorego.