Aleja dębowo-jesionowa przy ul. Jastrowskiej – pomnik przyrody, zabytkowa aleja dębowo-jesionowa, rosnąca wzdłuż ul. Jastrowskiej, na Strzeszynie w Poznaniu. Za pomnik przyrody uznana w 1986.

Aleja mieszana przy ul. Biskupińskiej – pomnik przyrody, zabytkowa aleja drzew mieszanych, rosnąca wzdłuż ul. Biskupińskiej, na Strzeszynie w Poznaniu, pomiędzy ul. Koszalińską, a doliną Bogdanki.

Aleja kasztanowców na Podolanach – pomnik przyrody, zabytkowa aleja kasztanowców białych, rosnących wzdłuż ul. Janiny Omańkowskiej, na Podolanach w Poznaniu.
Aleja kasztanowców Piotrowo – Koninko – pomnik przyrody, zabytkowa aleja kasztanowców, rosnąca wzdłuż bezimiennej ulicy na Sypniewie w Poznaniu w bezpośrednim sąsiedztwie pętli autobusowej Sypniewo.

Aleja lipowa przy ul. Meteorytowej – pomnik przyrody, zabytkowa aleja lipowa, rosnąca wzdłuż ul. Meteorytowej, na Morasku w Poznaniu w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko.
Aleja Niepodległości – pomnik przyrody, zabytkowa aleja drzew mieszanych, zlokalizowana w Poznaniu, w pasie rozdzielającym jezdnie Alei Niepodległości, na odcinku pomiędzy ulicami Libelta i Kutrzeby.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – placówka naukowa i edukacyjna Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowana w dzielnicy Ogrody, pełniąca jednocześnie funkcję publicznego parku. Pierwotnie ogrodem botanicznym w Poznaniu był dzisiejszy Park Wilsona.

Dąb na Cytadeli – pomnik przyrody, zabytkowy dąb szypułkowy, rosnący na zachodnim skraju Cytadeli poznańskiej, przy skrzyżowaniu ulic Armii Poznań i Za Cytadelą, przy płocie Cmentarza Garnizonowego.

Dąb przy ul. Sióstr Misjonarek – pomnik przyrody, dąb szypułkowy, rosnący w centrum Moraska w Poznaniu, przy ul. Sióstr Misjonarek. Stanowi jeden z elementów parku pałacowego Von Treskowów na Morasku.

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich – zabytkowy park w Poznaniu, zlokalizowany w kwartale ulic: Królowej Jadwigi – Górna Wilda – Niedziałkowskiego – Topolowa – Wierzbięcice, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Wilda.
Grupa drzew przy ul. Golęcińskiej – pomnik przyrody, grupa drzew mieszanych, rosnąca w okolicach Zespołu Szkół Rolniczych przy ul. Golęcińskiej 9/11, na Golęcinie w Poznaniu. Drzewa są rozrzucone na sporym obszarze – wewnątrz ogrodzonego, ale dostępnego kompleksu szkolnego i poza nim, aż do jeziora Rusałka.
Park Karola Marcinkowskiego – zabytkowy park zlokalizowany w centrum Poznania przy alei Niepodległości i ul. Towarowej. Obecna nazwa została nadana w 1919.
Park Adama Mickiewicza – zabytkowy park miejski w Poznaniu, leżący na terenie Dzielnicy Cesarskiej w centrum miasta. Jeden z najokazalszych parków w mieście, stanowiący jądro Dzielnicy Cesarskiej, zlokalizowany pomiędzy ulicami Fredry, Wieniawskiego, Święty Marcin i Aleją Niepodległości.

Park Stanisława Moniuszki w Poznaniu – zabytkowy park o powierzchni 2,2 ha położony w centrum Poznania, zlokalizowany między ulicami Libelta, Noskowskiego, Chopina i Al. Niepodległości.
Park Sołacki – jeden z parków publicznych w Poznaniu, w willowej dzielnicy Sołacz.

Stare Zoo w Poznaniu – jeden z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, którego początki sięgają XIX w. Ogród jako przykład zabudowy wiwaryjnej został wpisany do rejestru zabytków w 1978 roku.
Ulica Tadeusza Kościuszki – pomnik przyrody, zabytkowa aleja drzew, zlokalizowana w Poznaniu, wzdłuż ulicy Kościuszki, na odcinku pomiędzy ulicą Feliksa Nowowiejskiego, a Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan.
Park Wilsona w Poznaniu – zabytkowy park w Poznaniu, na Łazarzu, na obszarze jednostki pomocniczej Osiedle Św. Łazarz, do 1925 funkcjonujący jako Ogród Botaniczny.
Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru - dawny prywatny ogród rezydencjonalny, zlokalizowany w Dzielnicy Cesarskiej w centrum Poznania, przy północnej elewacji Zamku Cesarskiego. Został założony wraz z zamkiem dla cesarza Wilhelma II w widłach Alei Niepodległości i ul. Fredry. Integralną jego część stanowił Ogród Różany. Ogród Zamkowy był dawniej zamknięty i odgrodzony od ulicy kutymi ogrodzeniami.