Książęta NormandiiW
Książęta Normandii

Książęta Normandii – chronologiczna lista władców Księstwa Normandii noszących tytuł księcia.

Godfryd V PlantagenetW
Godfryd V Plantagenet

Godfryd V Plantagenet – od 1129 r. hrabia Andegawenii i Maine, od 1144 r. książę Normandii.

Henryk I BeauclercW
Henryk I Beauclerc

Henryk I – król Anglii 1100–1135, książę Normandii 1106–1135. Najmłodszy syn Wilhelma Zdobywcy i Matyldy – córki Baldwina V, hrabiego Flandrii.

Henryk II PlantagenetW
Henryk II Plantagenet

Henryk II Plantagenet lub Andegaweński, Curtmantle, Fitzempress – od 1151 hrabia Andegawenii, od 1154 król Anglii, w różnych czasach kontrolował także część Walii, Szkocji, północną Irlandię i zachodnią Francję.

Henryk Młody KrólW
Henryk Młody Król

Henryk Plantagenet, zwany „Młodym Królem” – król Anglii, książę Normandii, hrabia Andegawenii i Maine jako koregent swojego ojca w latach 1170–1183. Drugi z pięciu synów Henryka II Plantageneta, króla Anglii oraz Eleonory, dziedziczki księstwa Akwitanii.

Jan bez ZiemiW
Jan bez Ziemi

Jan bez Ziemi – Pan Irlandii z nadania ojca od 1177, król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda Lwie Serce.

Jan II Dobry (król Francji)W
Jan II Dobry (król Francji)

Jan II Dobry – hrabia Andegawenii, książę Normandii od 1332 r., hrabia Poitiers od 1344 r., książę Gujenny od 1345 r., król Francji od 1350 r. i, wreszcie, książę Burgundii od 1361 r. Należał do dynastii Walezjuszów. Był synem Filipa VI i Joanny Kulawej, córki księcia Burgundii Roberta II.

Karol de BerryW
Karol de Berry

Karol de Valois – książę de Berry, Normandii i Gujenny, młodszy syn króla Francji Karola VII i Marii, córki Ludwika II, księcia Andegawenii. Młodszy brat króla Ludwika XI.

Robert I WspaniałyW
Robert I Wspaniały

Robert I – książę Normandii w latach 1028-1035, zwany „Wspaniałym” ze względu na jego upodobanie do wytwornych strojów, innym jego przydomkiem był „Diabeł”. Był synem księcia Ryszarda II i Judyty, córki Konana I, księcia Bretanii.

Robert II KrótkoudyW
Robert II Krótkoudy

Robert II Krótkoudy – najstarszy syn króla Anglii i księcia Normandii Wilhelma Zdobywcy i Matyldy, córki Baldwina V, hrabiego Flandrii. Brat Wilhelma II Rudego i Henryka I – królów Anglii.

RolfW
Rolf

Rolf, Rollo – wódz Normanów, pierwszy książę Normandii w latach 911–927.

Ryszard I Lwie SerceW
Ryszard I Lwie Serce

Ryszard I Lwie Serce – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190–1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.

Ryszard I NieustraszonyW
Ryszard I Nieustraszony

Ryszard I – książę Normandii w latach 942-996, najstarszy syn księcia Wilhelma i Sproty bretońskiej. Uważany jest za pierwszego władcę Normandii noszącego tytuł książęcy.

Ryszard II DobryW
Ryszard II Dobry

Ryszard II Dobry – syn i sukcesor Ryszarda I Nieustraszonego i jego drugiej żony, Gunnory. Za jego panowania okrzepła feudalna struktura społeczna w Normandii. W związku z tym ustalił się zwyczaj tytułowania władcy Normandii księciem, aczkolwiek prawdopodobne jest, że tego tytułu używał już jego ojciec.

Ryszard III (książę Normandii)W
Ryszard III (książę Normandii)

Ryszard III – najstarszy syn Ryszarda II, zmarłego w 1027 i bezpośredni spadkobierca tytułu księcia Normandii. Jednakże Ryszard zmarł wkrótce po swoim ojcu w tajemniczych okolicznościach, zostawiając księstwo młodszemu bratu Robertowi I, szóstemu diukowi Normandii i bezpośredniemu przodkowi dzisiejszej brytyjskiej rodziny królewskiej. Ryszard sprawował władzę bardzo krótko, bo tylko przez kilka miesięcy, z tego powodu jego rządy nie wywarły prawie żadnego wpływu na księstwo Normandii. Jego nagła śmierć wywołała podejrzenia o otrucie, jako podejrzanego najczęściej wskazywano młodszego brata zmarłego, Roberta, jego następcę na tronie Normandii. Robert wkrótce po objęciu tronu przez Ryszarda zbuntował się przeciw niemu, odrywając prowincję Hyemes i oblegając Falaise. Ryszard pojmał go, ale niedługo potem wypuścił z niewoli.

Stefan z BloisW
Stefan z Blois

Stefan I z Blois – ostatni król Anglii z dynastii normandzkiej, młodszy syn Stefana II Henryka, hrabiego Blois, i Adeli, córki Wilhelma Zdobywcy. Tron objął po śmierci swojego wuja, Henryka I. Przez cały okres panowania toczył walkę o władzę z córką Henryka I, Matyldą, i jej synem, Henrykiem.

Wilhelm I Długi MieczW
Wilhelm I Długi Miecz

Wilhelm I Długi Miecz, fr. Guillaume Longue Épée – książę Normandii w latach 927-942, syn Rolfa, pierwszego normańskiego władcy tej ziemi, i jego żony, chrześcijanki Poppy, córki hrabiego Berengara II z Neustrii.

Wilhelm ZdobywcaW
Wilhelm Zdobywca

Wilhelm I Zdobywca, zwany także Wilhelmem Bękartem, – król Anglii i książę Normandii. Był nieślubnym synem księcia Normandii Roberta I Wspaniałego, zwanego również Robertem Diabłem. Jego matką była Herleva, najprawdopodobniej córka Fulberta, garbarza z Falaise.