WiewiórczakiW
Wiewiórczaki

Wiewiórczaki (Callosciurinae) – podrodzina ssaków z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae).

Górowiórka czarnobrzuchaW
Górowiórka czarnobrzucha

Górowiórka czarnobrzucha – gatunek ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

KarłówkaW
Karłówka

Karłówka (Prosciurillus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

PasecznikW
Pasecznik

Pasecznik (Funambulus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Pasecznik ciemnyW
Pasecznik ciemny

Pasecznik ciemny – gatunek gryzonia z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Po raz pierwszy naukowo został opisany w 1838 przez brytyjskiego przyrodnika George'a Roberta Waterhouse'a na łamach „Proceedings of the Zoological Society of London”, który nadał mu nazwę naukową Sciurus sublineatus. Do rodzaju Funambulus gatunek włączyli: brytyjski zoolog Oldfield Thomas i indyjski teriolog Robert C. Wroughton w 1915. Pasecznik ciemny występuje w południowej części Indii i na Sri Lance – na wysokości do ok. 200–1200 m n.p.m., z wyłączeniem centralnych nizin. Zwierzęta zasiedlają warstwę zarośli w wilgotnych lasach. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia Funambulus sublineatus w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek wysokiego ryzyka. F. sublineatus obejmuje dwa podgatunki.

Pasecznik palmowyW
Pasecznik palmowy

Pasecznik palmowy – ssak z rodziny wiewiórkowatych. Gatunek występujący endemicznie na terenie środkowych i południowych Indii i na Sri Lance.

Pasecznik pięciopręgiW
Pasecznik pięciopręgi

Pasecznik pięciopręgi – gatunek gryzonia z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Po raz pierwszy gatunek naukowo opisał w 1905 indyjski przyrodnik Robert Charles Wroughton na łamach „The journal of the Bombay Natural History Society”. Określona przez Wroughtona typowa lokalizacja: Mandvi, dystrykt Surat, Gudźarat, Indie. Pasecznik pięciopręgi występuje w Indiach, Nepalu, Bangladeszu, Iranie i Pakistanie – na wysokości od poziomu morza do ok. 4000 m n.p.m. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia Funambulus pennantii w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski. F. pennantii obejmuje 2 podgatunki.

Pasecznik trójpręgiW
Pasecznik trójpręgi

Pasecznik trójpręgi – gatunek gryzonia z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Po raz pierwszy gatunek naukowo opisał w 1837 brytyjski przyrodnik George Robert Waterhouse na łamach redagowanego przez Edwarda Charleswortha „The Magazine of natural history” nadając nazwę naukową Sciurus tristriatus. Określona przez Waterhouse'a typowa lokalizacja: „bardziej południowe części Hindustanu”, została w 1905 i 1965 skorygowana do Ghatów Zachodnich, Cosouth na 12° N, Indie. Pasecznik trójpręgi występuje na zachodnim wybrzeżu Indii, od 20° N do południowego przylądka Półwyspu Indyjskiego – na wysokości do ok. 700–2100 m n.p.m. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia Funambulus tristriatus w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski. F. tristriatus obejmuje 2 podgatunki

SmugowiecW
Smugowiec

Smugowiec (Tamiops) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

SundajkaW
Sundajka

Sundajka (Sundasciurus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Sundajka końskoogonowaW
Sundajka końskoogonowa

Sundajka końskoogonowa – gatunek średniej wielkości gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Zasiedla południowo-wschodnią Azję oraz część Indonezji. Posiada status narażonej na wyginięcie, w Tajlandii zaś zagrożonej.

WiewiórczakW
Wiewiórczak

Wiewiórczak (Callosciurus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Wiewiórczak rdzawobrzuchyW
Wiewiórczak rdzawobrzuchy

Wiewiórczak rdzawobrzuchy – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae), zamieszkujący północno-wschodnie tereny Azji południowej – w znacznym rozmiarze w centralnych i południowych Chinach i kontynentalnej południowej Azji. Introdukowane populacje występują w Japonii, Argentynie, we Francji, w Holandii i w Belgii. C. erythraeus jest uznawany za gatunek inwazyjny.

Wiewiórczak trójbarwnyW
Wiewiórczak trójbarwny

Wiewiórczak trójbarwny, dawniej: wiewiórka trójbarwna — gatunek wiewiórki z podrodziny wiewiórczaki (Callosciurinae) zamieszkujący Azję Południowo-Wschodnią. Swoim zasięgiem obejmuje tereny południowej Tajlandii, Indonezję i Malezję.

Wiewiórczak zmiennyW
Wiewiórczak zmienny

Wiewiórczak zmienny, dawniej: wiewiórka biała – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae), zamieszkujący tereny Kambodży, Laosu, Mjanmy, Tajlandii, Wietnamu oraz Singapuru. W 1981 w północno-zachodnich Włoszech podjęto udaną próbę introdukcji gatunku. Wiewiórczak zmienny charakteryzuje się skrajnie dużą różnorodnością ubarwienia futra.

WiewiórniczekW
Wiewiórniczek

Wiewiórniczek (Exilisciurus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

WiewiórnikW
Wiewiórnik

Wiewiórnik (Dremomys) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

ZiemiowiórkaW
Ziemiowiórka

Ziemiowiórka (Lariscus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórczaków (Callosciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).