
Puszcza Białowieska – kompleks leśny o pow. ok. 1500 km² na pograniczu polsko-białoruskim.

Dąb Agnieszki – dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym. Najwyższy dąb szypułkowy w Polsce, a także obecnie uważany za najwyższy dąb szypułkowy w Europie.
Białowieska Stacja Geobotaniczna – jednostka organizacyjna funkcjonując na prawach zakładu naukowego w strukturach Instytutu Botaniki Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie na Nizinie Środkowoeuropejskiej fragmenty lasów o charakterze pierwotnym. W Puszczy dominują lasy liściaste oraz mieszane. Obserwuje się zjawisko ustępowania sosny zwyczajnej z siedlisk terenu Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) na rzecz gatunków liściastych.

Chociaż w Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie naturalne fragmenty pierwotnego lasu, jest ona użytkowana przez człowieka od tysiąca lat i wielokrotnie była narażona na zniszczenie.

Jezioro Amadockie, Bagna Amadockie, Amadoca – jezioro lub bagna lokalizowane na obszarze współczesnej Ukrainy lub na pograniczu ukraińsko-białoruskim, niedaleko polskiej granicy. Znane jest m.in. z pochodzącej z V w. p.n.e. wzmianki Herodota o pasących się na jego brzegu dzikich białych koniach, czyli tarpanach, z mapy i wzmianki Ptolemeusza z II w. n.e. oraz z innych, głównie XVI wiecznych map. Przedstawiane było zwykle jako początek Bohu lub pobliskich rzek. Ponieważ u źródeł Bohu nie ma obecnie żadnego zbiornika wodnego, przypuszcza się że mogły to być położone nieco dalej na północ bagna dorzecza Prypeci na Polesiu. U Ptolemeusza według niektórych interpretacji rzeką tą mogła być też Prypeć.
Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej – Hajnówka – kolejka wąskotorowa budowana na terenie Puszczy Białowieskiej w latach 1916–1957. Budowę rozpoczęli Niemcy podczas I wojny światowej. Obecnie kolejka ma charakter turystyczny.
Krynoczka – źródło w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki na trasie Hajnówka – Białowieża, uznawane przez wiernych Kościoła prawosławnego za cudowne.

Pogorzelce – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża. Leży nad Narewką. Zlokalizowane są w pobliżu uroczyska Poharelec, gdzie według przekazu ustnego było miejsce pracy pierwszych mieszkańców – wypalali tam drewno na węgiel i potaż.

Puszczańska Kolej Drezynowa jest projektem działacym w okolicach Puszczy Białowieskiej, w Białowieży, na nieczynnych dotąd szlakach kolejowych Nieznany Bór - Białowieża Towarowa - Białowieża Pałac będących własnością Powiatu. Częścią projektu są Białowieskie Drezyny, stanowiące odpłatne przejazdy dla turystów.

Rezerwat pokazowy żubrów – zwierzyniec utworzony w okresie międzywojennym w 1929 r.; był pierwszym krokiem ku restytucji ginącego żubra. Usytuowany przy drodze wojewódzkiej nr 689 łączącej Białowieżę z Hajnówką na terenie Nadleśnictwa Zwierzynieckie w Puszczy Białowieskiej.

Stara Białowieża – uroczysko w Puszczy Białowieskiej znajdujące się 1 km od wsi Pogorzelce, a 5 km od Białowieży, od północy przylegające do koryta rzeki Łutownia.
Czerwony szlak turystyczny , nazwany Szlakiem walk partyzanckich, jest jednym z czterech – obok zielonego , niebieskiego i żółtego – szlaków turystycznych biorących swój początek w Hajnówce. Prowadzi z Hajnówki do Narewki, a jego długość wynosi 22 km.

Śladami Powstania Styczniowego - to niebieski szlak turystyczny . Wychodzi z Hajnówki, w kierunku południowym i zataczając pętlę poprzez wybrane miejsca Puszczy Białowieskiej wraca z powrotem do Hajnówki. Ma 31 kilometrów długości.
Teremiski – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża.
W pobliżu Starej Białowieży zbudowany był zamek (zameczek) myśliwski dla króla Stefana Batorego. Zamek ten posiadał jakoby tradycyjną białą wieżę. Od XIX wieku istnieje domniemanie, że ślady ruin tego zameczku znajdują się w uroczysku Zamczysko. Przeprowadzone w XX wieku prace archeologiczne wykazały, że Zamczysko jest znacznie starsze i należy je wiązać ze wczesnosłowiańskim osadnictwem.

Zamosze – kolonia wsi Stare Masiewo w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka.

Żebra Żubra – leżąca na terenie Puszczy Białowieskiej ścieżka przyrodnicza. Pierwsza leśna ścieżka przyrodnicza w Polsce, wytyczona w latach 70. XX wieku według projektu Jacka Wysmułka i jego żony Barbary Ewy.