TlatoaniW
Tlatoani

Tlatoani [] – tytuł przysługujący najwyższym władcom ludów Nahua. Kobiety nosiły tytuł cihuatlatoani ([]). W przypadku gdy władca władał wieloma miastami-państwami, nazywany był huey tlahtoani. Tlatoque byli wybierani przez możnych i sprawowali swą funkcję dożywotnio. Termin tlatoani nie występował jedynie u Azteków, lecz był powszechnie stosowany przez wiele ludów Nahua. Władca uznawany był za świętego; aby jego stopy nie dotykały zwykłej ziemi – wszędzie był noszony. Poddanym wolno było patrzeć na niego jedynie w święta i uroczystości.

AcamapichtliW
Acamapichtli

Acamapichtli (1357–1395) – władca Tenochtitlánu, pierwszy tlatoani (władca) Azteków (Méxicas) (1376-1395), założyciel dynastii. Jego imię w języku nahuatl znaczy "Garść Trzciny".

AhuitzotlW
Ahuitzotl

Ahuitzotl zwany Wydrą (? – 1502) – tlatoani (władca) Azteków (Méxicas) ; Ahuitzotl był synem Tezozomoca, syna Itzcoatla i Atotoztli (Huitzilxochtzin), córki Montezumy I, brat Axayacatla i Tizoca, ojciec Cuauhtemoca. W roku 1486 objął władzę po Tizocu, jako ósmy tlatoani Tenochtitlánu.

AtotoztliW
Atotoztli

Atotoztli, także Huitzilxochtzin – córka władcy Azteków Montezumy I i matka trzech kolejnych władców ich państwa: Axayacatla, Tizoca i Ahuitzotla. Przez krótki okres prawdopodobnie rządziła państwem po śmierci swojego ojca, być może jako regentka.

AxayacatlW
Axayacatl

Axayacatl [] – władca Tenochtitlánu, szósty tlatoani (władca) Azteków (Méxicas) . Axayacatl był synem Tezozomoca i Huitzi-lxochtzin, córki Montezumy I, brat Tizoca i Ahuitzotla, ojciec Montezumy II i Cuitláhuaca. Jego imię w języku nahuatl znaczy Wodna Twarz

ChimalpopocaW
Chimalpopoca

Chimalpopoca – władca Tenochtitlánu, trzeci tlatoani (władca) Azteków (Méxicas). Jego imię w języku nahuatl znaczy "Dymiąca Tarcza". Urodził się w Tenochtitlánie. Przyjęto, że jego ojcem był Huitzilíhuitl, natomiast matką Mahuehxochtzin z Azcapotzalco, córka tepaneckiego władcy Tezozomoca.

Cuauhtémoc (władca)W
Cuauhtémoc (władca)

Cuauhtémoc [] – Cuanhtemotzin, Cuatimozin, Quauhtemoc – ostatni, jedenasty tlatoani (władca) Tenochtitlánu; kuzyn i zięć Montezumy II Xocoyotzina.

CuitláhuacW
Cuitláhuac

Cuitláhuac, wym. – tlatoani (władca) Azteków (Méxicas) w 1520. Syn Axayacatla, brat Montezumy II.

HuitzilíhuitlW
Huitzilíhuitl

Huitzilíhuitl – władca Tenochtitlánu, drugi tlatoani (władca) Azteków (Méxicas). Jego imię w języku nahuatl znaczy "Pióro Kolibra". Jego ojcem był Acamapichtli, natomiast matką Tezcatlan Miyahuatzin. Miał kilka żon - co było tradycyjnie przyjęte - z których z imienia znane są dwie: Miyahuaxochtzin i Miyahuaxihuitl. Synami Huitzilíhuitla byli: Chimalpopoca, Tlacaelel, Montezuma I, Huehue Zaca, Citlalcoatl, Aztacoatl, Axicyotzin, Quauhtzitzimitzin, Xiconoc, Teotlatlauhqui, Cuitlahuatzin, Miccayaocihuatl.

ItzcoatlW
Itzcoatl

Itzcóatl – czwarty władca (tlatoani) Azteków, rządzący w latach 1427 do 1440. Stworzył podwaliny późniejszego Imperium, za jego rządów Aztekowie odrzucili zwierzchnictwo Tepaneków.

Montezuma IW
Montezuma I

Montezuma I Ilhuicamina, również Moctezuma I, Moteuczoma I, zwany Gniewnym ;.

Montezuma IIW
Montezuma II

Montezuma II Xocoyotzin – ostatni przed przybyciem Hiszpanów tlatoani (władca) Azteków w latach 1502–1520; syn Axayacatla, brat Cuitláhuaca.

NezahualcoyotlW
Nezahualcoyotl

Nezalhualcoyotl – w czasach prekolumbijskich aztecki mędrzec, władca Texcoco, uczestnik azteckiego trójprzymierza (Tenochtitlán–Texcoco–Tacuba).

NezahualpilliW
Nezahualpilli

Nezahualpilli, Netzahualpilli, w tłumaczeniu z nahuatl „Nienasycony Książę” – władca (tlatoani) Texcoco wybrany przez miejską arystokrację po śmierci swego ojca Nezahualcoyotla w 1473 roku.

TenochW
Tenoch

Tenoch, również Tenochtli, Tenuch, Tēnōch, Ténoch – jeden z kapłanów i przywódców Azteków (Méxicas), pierwszy (mityczny) tlatoani (1325–1363).

TizocW
Tizoc

Tizoc [] (1436-1486) – władca Tenochtitlán, siódmy tlatoani (władca) Azteków (Méxicas) (1481-1486).