10:23 campaignW
10:23 campaign

10:23 campaign – grupa sceptyków w Wielkiej Brytanii, protestujących przeciwko sprzedaży produktów homeopatycznych w aptekach. Twierdzą oni, że homeopatia jest absurdalną pseudonauką. Nazwa kampanii jest odniesieniem do liczby Avogadra.

Bojkot autobusów w MontgomeryW
Bojkot autobusów w Montgomery

Bojkot autobusów w Montgomery – kampania protestacyjna przeciwko segregacji rasowej w autobusach komunikacji miejskiej, przeprowadzona w Montgomery, w stanie Alabama od 5 grudnia 1955 do 20 grudnia 1956 roku.

Bojkot S-Bahn w Berlinie ZachodnimW
Bojkot S-Bahn w Berlinie Zachodnim

Bojkot S-Bahn w Berlinie Zachodnim – bojkotowanie przez władze i ludność Berlina Zachodniego pociągów szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) jako protest przeciwko wzniesieniu muru berlińskiego w 1961 r. przez władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Bojkot trwał do 1989 roku, miał charakter biernego oporu i polegał na unikaniu podróży koleją miejską oraz wypracowania alternatywnych metod poruszania się po mieście.

Protesty uczniów w Cesarstwie ŚrodkowoafrykańskimW
Protesty uczniów w Cesarstwie Środkowoafrykańskim

Protesty uczniów w Cesarstwie Środkowoafrykańskim – protesty licealistów i studentów, które miały miejsce w dniach 17-19 kwietnia 1979 w Cesarstwie Środkowoafrykańskim. Bezpośrednią przyczyną było zmuszenie do chodzenia do szkoły w drogich, jednakowych mundurach.

Protesty na Haiti (2004)W
Protesty na Haiti (2004)

Protesty na Haiti w 2004 objęły swoim zasięgiem całe terytorium państwa, głównym postulatem było obalenie prezydenta Haiti Jean-Bertrand Aristida. 29 lutego 2004 zrezygnował on ze sprawowanej funkcji, a pełniącym obowiązki prezydenta, do maja 2006, został Boniface Alexandre. Destabilizacja wewnętrzna spowodowana tym wydarzeniem była bezpośrednią przyczyną wysłania na Haiti misji stabilizacyjnej ONZ w czerwcu 2004.

Protesty górników w dolinie Jiu (1977)W
Protesty górników w dolinie Jiu (1977)

Protesty górników w dolinie Jiu – strajki górnicze, które trwały od 1 do 4 sierpnia 1977 roku.

Maj 1968W
Maj 1968

Maj 1968 – ogólna nazwa rozruchów i protestów społecznych rozgrywających się we Francji pomiędzy majem a lipcem 1968 roku. Zapoczątkowały je protesty studenckie, których bezpośrednią przyczyną było usunięcie przez policję demonstrantów z okupowanego wydziału paryskiej Sorbony. Protesty te doprowadziły do kilkutygodniowego strajku powszechnego, który sparaliżował cały kraj. Z biegiem czasu do studentów przyłączyli się robotnicy, a następnie także inne warstwy społeczeństwa. Ostrze protestów skierowane było przede wszystkim przeciwko rządom gaulistowskim, a w szerszym polu przeciwko kapitalizmowi, imperializmowi i tradycjonalistycznemu społeczeństwu. Wydarzenia maja 1968 i spowodowane przez nie reformy miały dalekosiężne skutki dla życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego Francji.

Młodzieżowy Strajk KlimatycznyW
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – międzynarodowy ruch uczniów i studentów, którzy w czasie zajęć szkolnych protestują przeciw bierności polityków wobec globalnego ocieplenia i wywołanych przez człowieka zmian klimatu. Został zainspirowany strajkami Grety Thunberg w Szwecji w 2018 roku. 15 marca 2019 strajkowali uczniowie z ponad 2 tysięcy miast w 123 państwach. Protest objął również Polskę. 20 września 2019 w strajku wzięli udział uczniowie z ok. 150 krajów, w tym z Polski, gdzie protesty odbyły się w 73 miastach.

Nie kupuj rosyjskiego!W
Nie kupuj rosyjskiego!

„Nie kupuj rosyjskiego!” lub „Bojkotuj rosyjskie!” – kampania obywatelska bojkotu towarów rosyjskich na Ukrainie, która powstała jako reakcja na blokadę eksportową Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Protesty na placu Niebiańskiego Spokoju w 1989W
Protesty na placu Niebiańskiego Spokoju w 1989

Protesty na placu Niebiańskiego Spokoju, w chińskiej literaturze oficjalnej i rządowej określane jako zawirowania polityczne między wiosną a latem 1989 roku – seria protestów, trwających od 15 kwietnia do 4 czerwca 1989 roku na placu Niebiańskiego Spokoju w centralnej części Pekinu, których głównymi uczestnikami byli studenci. Zakończone stłumieniem przez wojsko i masakrą ludności cywilnej.

Protesty studenckie w Niemczech (1967–1968)W
Protesty studenckie w Niemczech (1967–1968)

Protesty studenckie w Republice Federalnej Niemiec i Berlinie Zachodnim w latach 60. mają podobną genezę co w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich – sprzeciw wobec wojny wietnamskiej, bunt przeciwko starszemu pokoleniu i fascynację komunistyczną i anarchistyczną ideologią. Protesty te w szczególne ostrej formie występowały w Berlinie Zachodnim, który formalnie nie był częścią RFN.

Okupuj Wall StreetW
Okupuj Wall Street

Okupuj Wall Street – seria demonstracji o charakterze okupacyjnym, rozpoczętych 17 września 2011 roku w Zuccotti Park w Nowym Jorku. Protesty zostały zainicjowane m.in. przez kanadyjską grupę aktywistów z organizacji AdBusters.

Rewolucja różW
Rewolucja róż

Rewolucja róż – pokojowe protesty w Gruzji, które w listopadzie 2003 doprowadziły do ustąpienia prezydenta Eduarda Szewardnadze i zastąpienia go przez prozachodniego reformatora Micheila Saakaszwilego. Nazwa rewolucji wzięła się od kwiatów, które trzymali w dłoniach zwolennicy opozycji, gdy wkraczali do parlamentu, domagając się ustąpienia urzędującego prezydenta.

Protest w ShahbagW
Protest w Shahbag

Protest w Shahbag – ruch masowy, który rozpoczął się 5 lutego 2013 roku w Dhace, stolicy Bangladeszu. Celem protestu było doprowadzenie do egzekucji Abdula Kadera Molla i innych osób oskarżonych o kolaborację w wojnie o niepodległość w 1971.

Protesty przeciwko wojnie w IrakuW
Protesty przeciwko wojnie w Iraku

Protesty przeciwko wojnie w Iraku – zorganizowane protesty społeczne które rozpoczęły się w 2002 roku w wielu miastach na całym świecie. Często były one koordynowane w taki sposób, aby mogły odbywać się jednocześnie na całym świecie. Po największej fali demonstracji, 15 lutego 2003 roku, dziennikarz New York Timesa – Patrick Tyler stwierdził, że pokazują one istnienie dwóch supermocarstw na Ziemi: Stanów Zjednoczonych oraz światowej opinii publicznej.

ŻełtoksanW
Żełtoksan

Żełtoksan – protesty na tle narodowościowym, które wybuchły w 16 grudnia 1986 roku w stolicy Kazachstanu, Ałma-Acie. Bezpośrednią przyczyną protestów było odsunięcie od władzy długoletniego przywódcy Komunistycznej Partii Kazachstanu Dinmuchameda Kunajewa oraz zastąpienie go Rosjaninem Giennadijem Kołbinem, na mocy decyzji Michaiła Gorbaczowa. Głównymi uczestnikami protestów byli młodzi ludzie. Według różnych źródeł, w protestach brało udział od 11 do 40 tys. osób.