ZoogeografiaW
Zoogeografia

Zoogeografia, geografia zwierząt – jeden z działów zoologii oraz biogeografii, zajmujący się geograficznym rozmieszczeniem gatunków zwierząt na kuli ziemskiej.

FaunaW
Fauna

Fauna – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze lub w danym środowisku, a także okresie geologicznym. Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.

Indo-PacyfikW
Indo-Pacyfik

Indo-Pacyfik – region biogeograficzny wód morskich obejmujący tropikalne wody Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkową część Pacyfiku. Obszar ten swym zasięgiem nie obejmuje strefy wód umiarkowanych oraz zimnych polarnych. Rozciąga się od wschodnich wybrzeży Afryki po Oceanię.

Kraina antarktycznaW
Kraina antarktyczna

Kraina antarktyczna – kraina zoogeograficzna obejmująca obszar Antarktydy, sąsiadujących z nią wysp i wody wokół niej po 60°S.

Kraina australijskaW
Kraina australijska

Kraina australijska – kraina zoogeograficzna obejmująca obszar Australii, Tasmanii, Moluków, Nowej Gwinei, Nowej Zelandii i większości wysp Oceanu Spokojnego. W systemie państw zwierzęcych zalicza się do państwa Notogea.

Kraina etiopskaW
Kraina etiopska

Kraina etiopska – kraina zoogeograficzna obejmująca kontynent afrykański na południe od zwrotnika Raka i przybrzeżny pas Półwyspu Arabskiego. W systemie państw zwierzęcych zalicza się do państwa Arktogea. Do krainy etiopskiej często zalicza się też Madagaskar, który charakteryzuje się jednak tak odmienną fauną, że zdaniem wielu specjalistów zasługuje na wydzielenie w osobną krainę madagaskarską.

Kraina madagaskarskaW
Kraina madagaskarska

Kraina madagaskarska – najmniejsza kraina zoogeograficzna świata, obejmująca wyłącznie wyspę Madagaskar.

Kraina nearktycznaW
Kraina nearktyczna

Kraina nearktyczna - kraina zoogeograficzna obejmująca północną część Meksyku, Amerykę Północną i Grenlandię. Ze względu na duże podobieństwo do Palearktyki bywa czasem łączona z nią w jedną krainę holarktyczną.

Kraina neotropikalnaW
Kraina neotropikalna

Kraina neotropikalna – kraina zoogeograficzna obejmująca obszar Antyli i Ameryki Południowej aż do granicy z krainą nearktyczną oraz wyspy Galapagos. W systemie państw zwierzęcych zalicza się do państwa Neogea.

Kraina orientalnaW
Kraina orientalna

Kraina orientalna – kraina zoogeograficzna, obejmująca południową część kontynentu azjatyckiego oraz Archipelag Malajski aż do Filipin i Małych Wysp Sundajskich. W systemie państw zwierzęcych zalicza się do państwa Arktogea.

Kraina palearktycznaW
Kraina palearktyczna

Kraina palearktyczna, in. Palearktyka – kraina zoogeograficzna obejmująca całą Europę, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka, Afrykę powyżej zwrotnika Raka, Półwysep Arabski poza pasem przybrzeżnym zaliczanym do krainy etiopskiej, Wyspy Japońskie, Azję Mniejszą i te regiony Azji, które leżą na północ od Himalajów. Jest największą powierzchniowo krainą zoogeograficzną.

Krainy zoogeograficzneW
Krainy zoogeograficzne

Kraina zoogeograficzna – pojęcie wprowadzone w celu podkreślenia rzucającej się w oczy odmienności faunistycznej różnych regionów świata. Ze wszystkich stworzonych systemów zoogeograficznych najlepiej przyjął się system Sclatera i Wallace'a. Wyróżnili oni sześć głównych krain:krainę palearktyczną, obejmującą całą Europę, północną Afrykę aż po Saharę i północną Azję aż po Himalaje krainę etiopską, do której zalicza się całą Afrykę na południe od Sahary, wraz z Madagaskarem krainę orientalną z Indiami, południowymi Chinami i zachodnimi wyspami Archipelagu Malajskiego krainę nearktyczną obejmującą Amerykę Północną po środkowy Meksyk krainę australijską, do której prócz Australii należą jeszcze duże i małe wyspy Oceanu Spokojnego oraz wyspy malajskie na wschód od Celebes. krainę neotropikalną obejmującą teren od środkowego Meksyku po Amerykę Południową włącznie.

Linia Wallace’aW
Linia Wallace’a

Linia Wallace’a – hipotetyczna granica dzieląca australijską i orientalną krainę zoogeograficzną. Wyznaczył ją na podstawie obserwacji fauny wysp Archipelagu Sundajskiego angielski naturalista Alfred Russel Wallace w 1863 roku.

Rozmieszczenie geograficzne ptakówW
Rozmieszczenie geograficzne ptaków

Rozmieszczenie geograficzne ptaków – rozmieszczenie ptaków w różnych regionach geograficznych. Pod względem rozmieszczenia geograficznego zwierząt świat dzielony jest na kilka rejonów zwanych krainami zoogeograficznymi. Zostały one wyznaczone po stwierdzeniu bardzo dużych różnic w morfologii zwierząt oraz na podstawie występowania odrębnych linii ewolucyjnych w poszczególnych rejonach. Każdy z tych obszarów ma jakieś charakterystyczne rodziny lub gatunki. Ze względu na mobilność gatunków granice krain nie są ściśle ustalone, z wyjątkiem bardzo wyraźnych barier, a w strefach przejściowych współwystępują gatunki typowe dla obu sąsiednich regionów. Różne systemy wydzielania krain zoogeograficznych nieco różnią się w szczegółach. Ponieważ ptaki łatwiej pokonują bariery niż ssaki czy płazy, przy wydzielaniu krain ze względu na ich występowanie nie wyróżnia się niektórych krain.

Wędrówki zwierzątW
Wędrówki zwierząt

Wędrówki zwierząt, migracje zwierząt – zazwyczaj sezonowe i regularne przemieszczanie się zwierząt na różne odległości. Migracje występują u wszystkich kręgowców i u niektórych bezkręgowców. Zwierzęce wędrówki klasyfikowane są według kilku kryteriów.