
Stożki (Conidae) – rodzina morskich ślimaków o bardzo okazałej muszli, osiągającej ponad 20 cm długości.

Conus – rodzaj morskich ślimaków z rodziny stożków (Conidae). Zasiedlają morza i oceany strefy tropikalnej i subtropikalnej.

Conus anabelae – gatunek ślimaka z rodziny stożków. Występuje endemicznie u wybrzeży Angoli.

Conus babaensis – gatunek ślimaka z rodziny stożków. Występuje endemicznie u wybrzeży Angoli.

Conus gloriamaris (Chemnitz, 1777) - gatunek stożka pochodzący z rejonu Zachodniego Pacyfiku, zasiedlającego większe głębokości, osiągający maksymalnie 16 cm , przeciętnie mierząc 11 cm.

Conus litteratus – gatunek ślimaka z rodziny stożków.

Conus mercator – gatunek ślimaka z rodziny stożków.

Conus richardbinghami – gatunek małego ślimaka z rodziny stożków. Opisany po raz pierwszy w roku 1993 przez E. J. Petucha pod nazwą Purpuriconus richardbinghami. Narażony na wyginięcie.

Conus tenuilineatus – gatunek ślimaka z rodziny stożków. Występuje endemicznie u wybrzeży Angoli.

Stożek dziewiczy – indopacyficzny gatunek ślimaka, należącego do rodziny Conidae. Gatunek ten jest na tyle pospolity, iż bardzo często jest sprzedawany w nadmorskich miejscowościach jako wakacyjna pamiątka. Stożek ten, osiągający standardowo 7-10 cm długości, jest uznawany za najskromniej ubarwionego przedstawiciela rodziny Conidae. To właśnie tej, nieco ascetycznej jak na przedstawiciela tak "barwnej gromady", fakturze muszli ślimak zawdzięcza swoją nazwę. Wyróżnikiem gatunku jest fioletowe zakończenie syfonu, w zależności od osobnika mniej lub bardziej intensywnie wybarwione.

Stożek geograficzny – gatunek ślimaka z rodziny stożków. Zasięg występowania obejmuje Indo-Pacyfik z wyjątkiem Hawajów. Występuje do głębokości 20 m.

Stożek główny – przedstawiciel rodziny Conidae. Pochodzi z rejonu Indo-Pacyfiku, osiąga standardowo około 6-8 cm. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny, będąc jednym z barwniejszych stożków. W obrębie występujących populacji można zaobserwować ogromną różnorodność kolorystyczną przeważnie jednak są jasno- lub ciemnobrązowe, ozdobione trzema białymi pasami, naznaczonymi brązowymi plamkami i smugami. Otwór bywa purpurowobrązowy u podstawy, a wnętrze otworu białe. Muszla ma grube ściany i jest ciężka. Szczyt ostro zakończony. Najmłodszy skręt zdecydowanie przeważa rozmiarem nad starszymi, które często są też skorodowane. Skrętka jest niska o wklęsłych bokach.
Stożek królewski – gatunek ślimaka z rodziny stożków. Występuje na obszarze indopacyficznych raf koralowych na płyciznach. Spotykany do głębokości 75 m, niekiedy 240 m. Wyróżnia się dwa podgatunki:C. imperialis compactus C. imperialis nigrescens

Stożek marmurowy - gatunek ślimaka należącego do rodziny stożków. Zasiedla zachodni Indo-Pacyfik.
Stożek tekstylny - gatunek ślimaka należącego do rodziny Conidae, żyjący w tropikalnych wodach Indo-Pacyfiku, zasiedlając piaszczyste dno pod skałami. Jest jednym z najbardziej jadowitych ślimaków świata, a przy tym jest jednym z pospolitszych stożków, zazwyczaj osiągając ok. 7-9 cm, chociaż niejednokrotnie znajdywane są okazy o wiele większe. Nazwa tego gatunku ślimaka wzięła się od szczególnej faktury przypominającej tkaninę, która dekoruje muszlę. Liczebność tego stożka jest bardzo wysoka. W obrębie poszczególnych populacji występuje duże zróżnicowanie ubarwienia.