
Aphaneramma jest nazwą rodzajową drapieżnego płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego w triasie.

Broomistega – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego na początku triasu.

Cyklotozaur (Cyclotosaurus) – duży kopalny płaz z rzędu labiryntodontów z triasu.

Gerrotoraks (Gerrothorax) – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego pod koniec triasu. Jego skamieniałości odkryto na terenie obecnej Szwecji, Niemiec i Grenlandii. Nazwa Gerrothorax oznacza „wiklinowy tułów”.

Koskinonodon – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli i rodziny Metoposauridae. Żył w późnym triasie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Jego szczątki znaleziono w stanach Wyoming, Arizona i Teksas. W ekosystemie odgrywał rolę podobną, co blisko spokrewniony z nim metopozaur na obszarze współczesnej Europy. Osiągał długość ponad 2 m i żywił się mięsem. Gatunek K. perfectus został opisany w 1922 roku przez E.C. Case'a w oparciu o skamieniałą czaszkę pod nazwą Buettneria. Była to pierwsza opisana naukowo zachowana w dobrym stanie czaszka płaza z rodziny Metoposauridae. Nazwę Buettneria nosił już jednak rodzaj afrykańskich lądowych ślimaków oraz rodzaj owadów z rzędu prostoskrzydłych, więc płaz został w 2007 przemianowany na Koskinonodon. Rozważano również przemianowanie Buettneria na Borborophagus Branson et Mehl, 1929, jednak nie uczyniono tego ze względu na gorzej niż w przypadku Koskinonodon zachowany materiał kopalny holotypu. W 2008 roku Spencer G. Lucas i współpracownicy postulowali przywrócenie rodzajowi temnospondyla nazwy Buettneria, jednak ostatecznie Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej odrzuciła ich wniosek.

Laidleria - wymarły rodzaj opancerzonego temnospondyla pochodzącego z wczesnego triasu z Południowej Afryki.

Mastodonzaur – środkowo-triasowy płaz tarczogłowy. Został tak nazwany, ponieważ początkowo paleontolodzy sądzili, że to krokodyl – ze względu na wielkość oraz obecność kostnych guzków w skórze. Mastodonsaurus osiągał około 6 metrów długości, z czego na samą czaszkę przypadało 1,25 m. Żył w triasie, 235–230 mln lat temu, na terenie obecnej Europy.

Metopozaur (Metoposaurus) - duży wymarły płaz z rzędu labiryntodontów z triasu.

Paracyklotozaur (Paracyclotosaurus) - płaz z rzędu temnospondyli, żyjący w środkowym triasie. Pomimo że zwierzę przystosowane było do życia na suchym lądzie, większość swego życia spędzało zapewne w wodzie. Żywił się prawdopodobnie rybami. Przypuszcza się, że zaczajał się na nie na dnie zbiornika, po czym unosił głowę i otwierając paszczę, zasysał łup. Technika ta stosowana jest obecnie na przykład przez krokodyle.

Plagiozaur – rodzaj temnospondyla z rodziny Plagiosauridae.

Sclerothorax – monogatunkowy rodzaj płaza z rzędu temnospondyli. Jedyny przedstawiciel rodziny Sclerothoracidae.

Trematozaur (Trematosaurus) – rodzaj temnospondyla z rodziny Trematosauridae.

Triadobatrachus – nazwa rodzajowa najwcześniejszego znanego przodka żab. Triadobatrach żył we wczesnym triasie na terenie obecnego Madagaskaru, który wchodził w owym czasie w skład superkontynentu Pangea. Zwierzę to żyło na moczarach. Budowa jego czaszki wskazuje, że miało dobry słuch.

Uranocentrodon – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli. Żył około 250 milionów lat temu. Nie jest pewne, czy czas jego występowania przypada na koniec permu (czangsing) czy może na początek triasu (ind). Kilka kompletnych szkieletów tego zwierzęcia odkryto na terenie południowej Afryki w formacji zawierającej również szczątki lystrozaurów. Tereny występowania uranocentrodona stanowiły w owym czasie centralne rejony Pangei.
Wetlugozaur to wymarły płaz z rzędu temnospondyli żyjący w triasie wczesnym. Zamieszkiwał on tereny północnej Rosji.