OkrzemkiW
Okrzemki

Okrzemki – klasa lub gromada jednokomórkowych glonów.

AchnanthesW
Achnanthes

Achnanthes – rodzaj okrzemek występujących głównie w bentosie różnego typu wód. Do przełomu XX i XXI wieku wyróżniano bardzo wiele gatunków. W bazie AlgaeBase odnotowano ich 761. Po rewizjach taksonomicznych z rodzaju tego wydzielono nowe. W związku z tym opisy rodzaju z XIX i XX w. mogą zwierać informacje zdezaktualizowane.

AsterionellaW
Asterionella

Asterionella – rodzaj okrzemek z rodziny fragilariowatych. Gatunkiem typowym jest A. formosa. Jeden z częstszych przedstawicieli słodkowodnego fitoplanktonu, czasem tworzący zakwity. Nie będąc typowym składnikiem fitobentosu, uwzględniana w niewielu wskaźnikach okrzemkowych. Komórki promieniście połączone w cenobia, które pod wpływem warunków środowiskowych mogą zmieniać liczbę modułów lub się rozpadać. Wydłużone, zwykle rozszerzające się główkowato na końcach, jednakobiegunowe lub różnobiegunowe. Skorupki cienkie, brak wstawek i przegródek. Poprzeczne prążki delikatne, bez żeber. Przedstawiciele występują w wodach różnych części świata, z przewagą stref umiarkowanych. Wśród nich są zarówno umiarkowane acydofile, jak i umiarkowane alkalifile. W polskiej florze powszechna A. gracillima, dość częsta również A. formosa.

DiatomaW
Diatoma

Diatoma – rodzaj okrzemek z grupy Fragilariphyceae. Rodzaj jest stosunkowo mało liczny w gatunki, a niektóre z nich mogą mieć dużą rozpiętość cech diagnostycznych.

Diatoma ancepsW
Diatoma anceps

Diatoma anceps – gatunek okrzemek występujących w ograniczonym do wąskiego obszaru gronie górskich strumieni bogatych w krzemiany, pojedynczo także w małych rzekach i wodach stojących w rejonach górskich, często w bardzo małych populacjach.

Epithemia adnataW
Epithemia adnata

Epithemia adnata – gatunek okrzemek występujących w wodach brakicznych i w czystych wodach słodkich na nizinach. Po raz pierwszy opisane zostały przez Friedricha Kützinga w 1833 jako Frustulia adnata. W podobnym czasie Christian Gottfried Ehrenberg opisał gatunek Navicula zebra, później uznany za synonim taksonomiczny. Współcześnie uznawaną nazwę nadał Louis Alphonse de Brébisson w 1838. Jeden z najczęściej występujących gatunków rodzaju Epithemia.

Epithemia sorexW
Epithemia sorex

Epithemia sorex – gatunek okrzemek występujących w wodach słodkich. Po raz pierwszy opisany zostały przez Friedricha Kützinga w 1844 roku. Obok Epithemia adnata jeden z najczęściej występujących gatunków rodzaju Epithemia.

FragilariowateW
Fragilariowate

Fragilariowate – rodzina okrzemek z grupy Pennales. Skorupki nie mają szczeliny, a na osi okrywy znajduje się gładkie pole podłużne (pseudorafa). Ornamentowane poprzecznymi prążkami, rzadziej również żeberkami. Wstawki i przegródki występują tylko u niektórych przedstawicieli. Komórki symetryczne w dwóch lub trzech osiach.

Hannaea arcusW
Hannaea arcus

Hannaea arcus – gatunek okrzemek występujących w strumieniach i rzekach w terenach górzystych, także w obszarach krzemianowych miejscami często i licznie.

Luticola muticaW
Luticola mutica

Luticola mutica – gatunek okrzemek występujących w wodach brakicznych i w czystych wodach słodkich oraz w strefie aerofitycznej (przybrzeżnej). Pierwszy raz opisany ze stanowiska w słonawej kałuży na Wangerooge. Jest kosmopolityczny i spotykany w różnych siedliskach.

NaviculaW
Navicula

Łodzik – rodzaj okrzemek z rodziny łodzikowatych (Naviculaceae). Do rodzaju należy około tysiąca gatunków, przy czym typowym jest N. tripunctata. Łacińska nazwa rodzaju oznacza łódkę lub stateczek. Łodziki należą do częstszych przedstawicieli słodkowodnego fitoplanktonu i fitobentosu na całym świecie. W polskiej florze częstsze m.in. Navicula cryptocephala, Navicula cuspidata, Navicula gracilis, Navicula lanceolata i Navicula rhynchocephala. Reprezentanci rodzaju występują obficie w osadach od górnej kredy.

Navicula tripunctataW
Navicula tripunctata

Navicula tripunctata – gatunek okrzemek. Gatunek typowy rodzaju Navicula. Jeden z najczęściej występujących w Europie Środkowej gatunek tej grupy glonów.

Nitzschia capitellataW
Nitzschia capitellata

Nitzschia capitellata – gatunek okrzemek występujących w przybrzeżnych wodach morskich i wodach śródlądowych. Opisany po raz pierwszy w 1922 roku.

Odontella auritaW
Odontella aurita

Odontella aurita – gatunek okrzemek występujących w wodach morskich.

Planothidium lanceolatumW
Planothidium lanceolatum

Planothidium lanceolatum – jeden z najbardziej rozprzestrzenionych gatunków okrzemek. Gatunek typowy rodzaju Planothidium.