
Królik – polska nazwa zwyczajowa kilku gatunków zajęczaków z rodziny zającowatych. Mianem tym określa się zwierzęta należące do rodzajów Sylvilagus oraz Oryctolagus, do którego należy królik europejski oraz jego udomowiona forma – królik domowy.

Angora — długowłosa rasa królika domowego, zaliczana do ras typu średniego. Jest jedną z najstarszych ras. Charakteryzuje się długim, miękkim włosem. Jest rasą użytkowaną jako zwierzę wełniste, ale jest również utrzymywana jako rasa hobbystyczna. Główną trudnością w chowie tych królików jest tendencja do spilśniania się okrywy włosowej przy niewłaściwej pielęgnacji. Pochodzenie rasy nie zostało dokładnie potwierdzone. Co prawda nazwa wskazuje na Ankarę w Turcji, jednak wypracowanie tej rasy jest przypisane hodowcom z Anglii.

Angielski Baran – rasa królika domowego wyhodowana na terenie Anglii w XVIII wieku.

Olbrzym Belgijski – rasa królika domowego, wyhodowana w Belgii w XIX wieku. Rasa ta jest hodowana w celach mięsno-futerkowych. Obok barana francuskiego jest najbardziej popularną dużą rasą królików.

Królik domowy – udomowiona forma królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Prawdopodobnie po raz pierwszy udomowiony w Hiszpanii. Po podbiciu Hiszpanii przez Rzymian hodowla królików została przeniesiona na teren cesarstwa rzymskiego.

Królik europejski, królik dziki – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia O. cuniculus w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek zagrożony.

Baran Francuski – rasa królika domowego, wyhodowana we Francji około 1863 roku, poprzez krzyżowanie olbrzyma belgijskiego z baranem angielskim i rosłymi królikami normandzkimi.

Królik kalifornijski – rasa królika domowego wyhodowana w Stanach Zjednoczonych niedaleko Kalifornii, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. Rasa powstała dzięki efektowi krzyżowania ras takich jak: królik nowozelandzki biały, królik szynszyl oraz królik himalajski (rosyjski).

Królik lwi – rasa królika domowego, charakteryzująca się małą głową, masą ciała między 1,1 a 2,5 kg oraz uszami, które są krótsze w stosunku do innych ras.

Mały baran – rasa królika charakteryzująca się głównie zwisłouchością i tzw. "koroną" na głowie pomiędzy uszami.. Opadnięte uszy to utrwalona u królików mutacja, będąca podstawą wydzielenia ras tzw. baranów. Króliki te mogą występować w odmianach: szary, żelazisty, czarny, niebieski, hawana, madagaskarowy, szynszylowaty, żółty, srokacz, biały czerwonooki i biały niebieskooki, a także mogą występować w barwie czerwonej. Każda z nich może występować zarówno w wersji krótko- jak i długowłosej.

Królik miniaturowy – grupa ras udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Popularne zwierzę domowe. Nierasowe miniatury charakteryzują się wielkością i masą, dochodzącą do 3,5 kg. Mają też dłuższe i wyraźnie oddzielone od siebie uszy. Wszystkie rasy miniatur pochodzą od dzikiego królika, zamieszkującego pierwotnie Hiszpanię. Pierwszą rasą królika miniaturowego był królik gronostajowy wyhodowany w Anglii, charakteryzujący się białym futerkiem.

Olbrzym srokacz to rasa królika domowego, która została wyhodowana w Anglii, przez krzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamistym ubarwieniu.

Królik popielański biały – polska rasa królika, jedyna rodzima rasa królika w Polsce.

Rasy królika – rasy królika domowego. W wyniku doboru sztucznego wyhodowano około 100 ras, znacznie różniących się od siebie wielkością, masą ciała, ubarwieniem i długością włosów, proporcjami uszu i kończyn, czasem wybitnie różniących się od formy dzikiej. Największe króliki rasy olbrzym belgijski osiągają masę ciała ponad 12 kg, najmniejsze króliki miniaturowe nie przekraczają 1 kg. Rasy dzieli się pod względem rozmiarów, kierunku użytkowania i struktury okrywy włosowej.

Stowarzyszenie Pomocy Królikom (SPK) – stowarzyszenie prowadzące „działalność statutową na rzecz szeroko rozumianej pomocy zwierzętom, a w szczególności królikom, prowadzenie akcji adopcyjnych królików, edukacji oraz przeciwdziałanie w przypadkach okrutnego traktowania zwierząt, a w szczególności królików”.