Agutiowate (Dasyproctidae) – rodzina ssaków z infrarzędu jeżozwierzokształtnych (Hystrignathi) w rzędzie gryzoni (Rodentia). Obejmuje 2 rodzaje z 13 gatunkami znanych pod nazwami aguti i akuczi. Kopalne formy znalezione i znane od okresu oligocenu.
Aguti (Dasyprocta) – rodzaj ssaka z rodziny agutiowatych (Dasyproctidae).

Aguti czarnozady – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, żyjący w północno-wschodniej Brazylii. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia gatunek w Czerwona księga gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski.
Aguti czarny – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, żyjący w Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Peru, Wenezueli i Boliwii. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia gatunek w Czerwona księga gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski.

Aguti honduraski – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, zamieszkujący endemicznie honduraską wyspę Roatán. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia gatunek w Czerwona księga gatunków zagrożonych jako zagrożony (EN).

Aguti meksykański – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, żyjący w Meksyku – w centralnej części stanu Veracruz i wschodniej części stanu Oaxaca. Został także introdukowany w zachodniej i wschodniej części Kuby. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia gatunek w Czerwona księga gatunków zagrożonych jako krytycznie zagrożony (CR).
Aguti oliwkowy – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych. Żyje w Ameryce Południowej na terenie Brazylii, Argentyny i Paragwaju, na pobrzeżach lasów tropikalnych, sawann i terenów uprawnych.

Aguti środkowoamerykański – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych. Według Mammal Species of the World – zamieszkujący tereny od stanu Chiapas i półwyspu Jukatan w południowej części Meksyku po południową Boliwię, północną Argentynę i południowo-wschodnią Brazylię. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wskazuje także, że zwierzę zamieszkuje: tereny Mezoameryki i Ameryki Południowej w podzielonych populacjach. Ale podaje, że w północnej części zakresu zwierzę zamieszkuje od stanu Chiapas i półwyspu Jukatan w południowej części Meksyku, natomiast w części południowej ma zamieszkiwać północny Ekwador, Kolumbię, zachodnią Wenezuelę – w paśmie górskim Serranía de Perijá i na zachodnich zboczach Sierra Nevada de Mérida. Zakres ma sięgać na południe – wzdłuż kolumbijskiego i ekwadorskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego, a na wschodnich zboczach Andów do rzeki Sararé w Wenezueli. IUCN podaje także dwa różne graniczne poziomy wysokości, do której gatunek występuje – do 1600 m n.p.m. lub do 2400 m n.p.m. Oba źródła zgodnie podają, że gatunek został także introdukowany w zachodniej i wschodniej części Kuby i na Kajmanach.

Aguti wyspowy – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych. Występuje endemicznie na wyspie Coiba należącej do Panamy. Siedliskiem tego gryzonia są lasy liściaste i gęste zarośla, zwykle w pobliżu wody. Średniej wielkości gryzoń o długości ciała 41-62 cm i krótkim ogonie. Ekologia i stan populacji tego gatunku jest słabo poznany. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii VU. Jako zagrożenia wymienia się turystykę, huragany oraz choroby.

Aguti złocisty – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, żyjący w gęstych i wilgotnych lasach Brazylii, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu, Trynidadu i Tobago i Wenezueli. Introdukowany na Dominice, Grenadzie i Wyspach Dziewiczych.
Akuczi (Myoprocta) – rodzaj ssaka z rodziny agutiowatych (Dasyproctidae).

Akuczi rudy – gatunek gryzonia należący do rodziny agutiowatych.
Akuczi zielony – gatunek gryzonia należący do rodziny agutiowatych, żyjący na północ od Amazonki: w południowej Wenezueli, w Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Napotykany jest także na południe od Amazonki – na terenie Peru, Boliwii i Brazylii. Zamieszkuje tereny położone na wysokości 50–1200 m n.p.m. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia M. pratti w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski.