
Dwuparce, krocionogi (Diplopoda) – gromada wijów obejmująca ponad 12 tysięcy opisanych gatunków. Charakteryzują się przekształceniem szczęk I pary w gnatochilarium, brakiem szczęk II pary oraz występowaniem na tułowiu diplosegmentów, które mają po 2 pary odnóży. Kosmopolityczne. Większość zasiedla ściółkę i glebę w lasach, ale występują też w wielu innych środowiskach. Przeważająca ich część żywi się martwą materią roślinną, ale znane są też gatunki wszystkożerne, mykofagi czy fitofagi ssące. W zapisie kopalnym znane od syluru.

Archidesmida – rząd wymarłych wijów z groamdy dwuparców i kohorty Archipolypoda. Ich skamieniałości pochodzą z dewonu i znajdowane są na terenie Ameryki Północnej i Europy.

Archipolypoda – nadrząd wymarłych wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha.

Arthropleuridea – podgromada wymarłych wijów z gromady dwuparców.

Colobognatha – kohorta wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha.
Eoarthropleura – wymarły rodzaj dwuparców z podgromady Arthropleuridea. Jedyny z rodziny Eoarthropleuridae i rzędu Eoarthropleurida.

Eugnatha – kohorta wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha.

Helminthomorpha – infragromada lub nadkohorta wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha.

Juliformia – nadrząd wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha.

Krocionóg krwawoplamy – gatunek dwuparca z rzędu Julida i rodziny Blaniulidae. Ma ciało drobne, cienkie, barwy białawej, z czerwonymi plamami po bokach oraz bardzo dużą i zmienną liczbę nóg – od 59 do 103 par. Jest gatunkiem pochodzącym z południowo-zachodniej Europy, ale został szeroko rozprzestrzeniony. Występuje także jako gatunek obcy w Polsce. Opisywany jest jako szkodnik upraw rolnych.

Nematophora – nadrząd wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha.

Polyzoniida – rząd wijów z gromady dwuparców i podgromady Chilognatha. Obejmuje ponad 70 opisanych gatunków.