Geração à RascaW
Geração à Rasca

Geração à Rasca – ruch obywatelski, którego największą aktywnością była seria protestów w ponad 10 miastach Portugalii w roku 2011. Zdaniem organizatorów Geração à Rasca jest „bezstronnym, świeckim i pokojowym protestem, którego celem jest wzmocnienie demokratycznego zarządzania w kraju”.

Protesty w GrecjiW
Protesty w Grecji

Protesty w Grecji (2010–2012) – fala społecznych wystąpień, które ogarnęły pogrążoną w gospodarczym kryzysie Grecję. Przyczyną rozpoczęcia protestów była polityka rządu, forsująca szybki wzrost obciążeń społeczeństwa i głębokie cięcia wydatków, w zamierzeniu autorów mająca doprowadzić do ograniczenia deficytu budżetowego. W opinii rządu, była to jedynie słuszna i możliwa droga wyjścia z kryzysu. Realizacją takiej strategii, warunkowały pomoc finansową Unia Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Opozycja wyrażała opinie przeciwstawne. Przewidywała niepokoje społeczne, zniszczenie gospodarki i brak szans na redukcję deficytu budżetowego.

Protesty w Hiszpanii (2011–2012)W
Protesty w Hiszpanii (2011–2012)

Protesty w Hiszpanii 2011–2012, nazywane także Ruchem M15, (hiszp.) Movimiento 15-M lub Indignados – fala społecznych protestów zapoczątkowanych w połowie maja 2011 przez młodych ludzi na portalach społecznościowych, organizację Democracia real YA, platformy dialogu obywatelskiego oraz szereg organizacji pozarządowych. Demonstranci domagali się pogłębienia demokracji, poprawy sytuacji na rynku pracy, demonstrowali przeciwko upartyjnieniu państwa i wykluczeniu społecznemu.

Protesty w Iraku (2011)W
Protesty w Iraku (2011)

Protesty w Iraku – antyrządowe protesty o charakterze społeczno-politycznym w Iraku.

Marsz SzmatW
Marsz Szmat

Marsz Szmat, Marsz Puszczalskich − cykl międzynarodowych protestów zainicjowany manifestacją w Toronto w Kanadzie 3 kwietnia 2011 roku. Uczestniczki i uczestnicy Marszu Szmat protestują przeciwko uzasadnianiu lub usprawiedliwianiu gwałtów w oparciu o wygląd zgwałconych kobiet. Początek Marszowi dały słowa oficera policji w Toronto, Michaela Sanguinetti, który stwierdził, że aby być bezpiecznymi „kobiety powinny unikać ubierania się jak puszczalskie".

Masakra w MasperoW
Masakra w Maspero

Masakra w Maspero – wydarzenia mające miejsce w Kairze między 9 a 10 października 2011 r. Pokojowy protest Koptów przeciwko niszczeniu chrześcijańskich kościołów w Górnym Egipcie został zaatakowany przez armię rządową. W wyniku ostrzału 28 osób poniosło śmierć, a 212 osób zostało poważnie rannych.

Nazywam się miliardW
Nazywam się miliard

Nazywam się Miliard – ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają „rządzić” swoim ciałem.

Okupuj Wall StreetW
Okupuj Wall Street

Okupuj Wall Street – seria demonstracji o charakterze okupacyjnym, rozpoczętych 17 września 2011 roku w Zuccotti Park w Nowym Jorku. Protesty zostały zainicjowane m.in. przez kanadyjską grupę aktywistów z organizacji AdBusters.

Samospalenia Tybetańczyków (2011–2013)W
Samospalenia Tybetańczyków (2011–2013)

Samospalenia w Tybecie – seria samobójstw popełnionych przez Tybetańczyków w latach 2011-2013 w związku z sytuacją mniejszości tybetańskiej w Chińskiej Republice Ludowej. Do tego rodzaju aktów doszło m.in. w Syczuanie, Qinghai i samym Tybecie. Według danych Międzynarodowej Kampanii na rzecz Tybetu, do grudnia 2012 samopodpalenia dokonało ponad dziewięćdziesiąt osób.

Zamieszki w Wielkiej Brytanii (2011)W
Zamieszki w Wielkiej Brytanii (2011)

Zamieszki w Wielkiej Brytanii – trwająca od 6 do 10 sierpnia 2011 roku seria rozruchów i grabieży, mająca swój początek w londyńskiej dzielnicy Tottenham, w północnej części miasta.

Protesty w ŻangaözenW
Protesty w Żangaözen

Protesty w Żangaözen – protesty, które wybuchły w maju 2011 roku w kazachskim mieście Żangaözen. Po wybuchu strajku robotników pracujących w zakładach przetwórstwa gazu ziemnego oraz rafineriach 16 grudnia 2011 roku wybuchły zamieszki. Bezpośrednią przyczyną strajków i zamieszek były niskie płace oraz złe warunki pracy. Według Prokuratury Generalnej Kazachstanu w protestach zginęło 14 osób, a 64 zostało rannych. Opozycjoniści oraz organizacje praw człowieka podały, że w zamieszkach zginęło więcej osób.