Układ limbicznyW
Układ limbiczny

Układ limbiczny – układ struktur korowych i podkorowych mózgu, biorący udział w regulacji zachowań emocjonalnych oraz niektórych stanów emocjonalnych takich jak strach, zadowolenie, przyjemność, euforia, uniesienie. Jest istotny dla procesu zapamiętywania oraz motywacji danego osobnika. Wpływa na pewne czynności wegetatywne. Pierwotnie był kojarzony wyłącznie ze zmysłem węchu.

Płat limbicznyW
Płat limbiczny

Płat limbiczny – część kresomózgowia, często uważany za osobny płat kresomózgowia. Leży na powierzchni przyśrodkowej i dolnej półkul mózgowych. Otacza ciało modzelowate. Koniec przednio-dolny leży pod dziobem ciała modzelowatego. Koniec tylno-dolny leży w płacie skroniowym. Płat limbiczny wchodzi w skład układu limbicznego.

HipokampW
Hipokamp

Hipokamp – element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć; nieduża struktura umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia. Hipokamp odgrywa ważną rolę w przenoszeniu (konsolidacji) informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz orientacji przestrzennej. Stwierdzono doświadczalnie, że uszkodzenie hipokampu w znacznym stopniu upośledza u zwierząt zdolności uczenia się. Człowiek i inne ssaki posiadają dwa hipokampy, po jednym na każdą połowę mózgu.

Krąg PapezaW
Krąg Papeza

Krąg Papeza – element układu limbicznego po raz pierwszy opisany przez Jamesa Papeza w 1937 roku.

PodwzgórzeW
Podwzgórze

Podwzgórze – jest to niewielka struktura mózgu kręgowców zlokalizowana w brzusznej części międzymózgowia.

Prążek krańcowyW
Prążek krańcowy

Prążek krańcowy – pasmo istoty białej, będące największą projekcją z ciała migdałowatego. Znajduje się w bruździe krańcowej, między jądrem ogoniastym a wzgórzem; niemal na całym przebiegu biegnie w ścianie komory bocznej, tuż pod ependymą. Towarzyszy mu żyła wzgórzowo-prążkowiowa.

Przegroda przezroczystaW
Przegroda przezroczysta

Przegroda przezroczysta – struktura mózgowia oddzielająca rogi przednie komór bocznych mózgu. Utworzona jest przez dwie blaszki zbudowane z istoty szarej i białej, między którymi może znajdować się wąska jama przegrody przezroczystej wypełniona płynem, niemającym jednak łączności z układem komorowym mózgowia. Od góry, dołu i od przodu sąsiaduje z ciałem modzelowatym, natomiast od dołu i do tyłu od przegrody przezroczystej znajduje się sklepienie (fornix).

Sklepienie (anatomia)W
Sklepienie (anatomia)

Sklepienie – struktura anatomiczna mózgowia, część układu limbicznego.

WęchomózgowieW
Węchomózgowie

Węchomózgowie – część kresomózgowia bezpośrednio powiązana ze zmysłem powonienia. Zbudowane jest z części obwodowej oraz korowej.

Włókna kiciaste (hipokamp)W
Włókna kiciaste (hipokamp)

Włókna kiciaste hipokampa – aksony komórek ziarnistych zakrętu zębatego tworzące synapsy na neuronach piramidowych sektora CA3 w hipokampie. Stanowią część głównej drogi doprowadzającej informację nerwową do hipokampa z kory śródwęchowej.