Bażantarnia w Siemianowicach ŚląskichW
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich

Bażantarnia – kompleks lasów znajdujący się w Bańgowie – dzielnicy Siemianowic Śląskich, użytek ekologiczny o powierzchni około 39,32 ha.

Cygański LasW
Cygański Las

Cygański Las – las w południowej części Bielska-Białej, w dzielnicach Olszówka i Mikuszowice, na stokach Kołowrotu, Koziej Góry, Równi i Górnej Równi w Beskidzie Śląskim.

Lasek ChropaczowskiW
Lasek Chropaczowski

Lasek Chropaczowski – las liściasty o statusie użytku ekologicznego w Świętochłowicach-Chropaczowie przy ulicy Bytomskiej.

Leśny pas ochronny GOPW
Leśny pas ochronny GOP

Leśny pas ochronny GOP – określenie pasma leśnego otaczającego Górnośląski Okręg Przemysłowy.

Lasy PanewnickieW
Lasy Panewnickie

Lasy Panewnickie – kompleks leśny znajdujący się na granicy Katowic, Mikołowa, Rudy Śląskiej i Chorzowa, stanowi północny przyczółek dawnej dziedziny książąt pszczyńskich − Lasów Pszczyńskich, obecnie w Leśnym pasie ochronnym GOP.

Park GórnikW
Park Górnik

Park Górnik w Siemianowicach Śląskich − zabytkowy teren parkowy w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich, zlokalizowany przy ulicy Oświęcimskiej.

Lasy PszczyńskieW
Lasy Pszczyńskie

Lasy Pszczyńskie − kompleks leśny na Górnym Śląsku leżący pomiędzy gminami: Tychy, Mikołów, Żory, Pszczyna, Kobiór, Oświęcim. Czasami używa się określenia Puszcza Pszczyńska, która obejmuje łącznie obszary Lasów Pszczyńskich oraz Lasów Raciborskich. W niektórych opracowaniach z Lasów Pszczyńskich wydziela się Lasy Kobiórskie. Pierwotnie Lasy Pszczyńskie sięgały aż po Katowice. Ich częścią były Lasy Panewnickie, jako dziedzina książąt pszczyńskich.

Puszcza ŚląskaW
Puszcza Śląska

Puszcza Śląska – dawny, nieistniejący już kompleks lasów nizinno-wyżynnych na Górnym Śląsku, którego pozostałością są obecne: Lasy Pszczyńskie, Lasy Raciborskie, Lasy Lublinieckie, Bory Stobrawskie oraz Bory Niemodlińskie. Puszcza zajmowała rozległy obszar o powierzchni prawie 400 tysięcy hektarów w dorzeczu górnej Odry, głównie prawobrzeżnym, zasilanym dopływami Stobrawy, Małej Panwi, Kłodnicy, Rudy i Bierawki.

Wspólnota Leśna SławkówW
Wspólnota Leśna Sławków

Wspólnota Leśna Sławków z siedzibą w Sławkowie powstała w drugiej połowie XVIII w. dzięki nadaniu przez biskupa krakowskiego Kajetana Ignacego Sołtyka części dóbr biskupstwa leżących na obszarze miasta na własność mieszczanom sławkowskim. Przedmiotem nadania były lasy położone wokół samego miasta oraz osad: Niwa, Burki, Dębowa Góra, Piernikarka, Stare Maczki, Cieśle i Garbierze. Częścią nadania były także grunty rolne i tereny budowlane leżące w samym mieście. Obecnie obszar Wspólnoty wynosi ponad 1268 ha, z czego na terenie Sławkowa znajduje się ok. 895 ha. W związku z wyłączeniem w latach 50. XX wieku z obszaru Sławkowa osad Cieśle i Stare Maczki, część położonych tam lasów wspólnoty o powierzchni ponad 373 ha znajduje się obecnie na terenie Sosnowca.

Las ZałęskiW
Las Załęski

Las Załęski – kompleks leśny o charakterze półnaturalnym znajdujący się na granicy Chorzowa, Katowic i Rudy Śląskiej. Stanowi północny przyczółek dawnej dziedziny książąt pszczyńskich − Lasów Pszczyńskich, obecnie w leśnym pasie ochronnym GOP.