
Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km²; jest częścią Niziny Śląsko-Łużyckiej oraz Krainy Śląskiej.
Puszcza Drawska – puszcza w północno-zachodniej Polsce, na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Ciągnie się pasmem na południe od jezior Lubie i Drawsko do ujścia Drawy do Noteci. Od północy i wschodu ograniczona jest Pojezierzem Drawskim i Pojezierzem Wałeckim, zaś od strony zachodniej znajdują się: Pojezierze Ińskie, Pojezierze Choszczeńskie i Pojezierze Dobiegniewskie. Od południa zamknięta Kotliną Gorzowską. W przeszłości części tego kompleksu nazywano także Puszczą Zarzęcicką oraz Puszczą Polską. Nazwa puszczy pochodzi od rzeki Drawy przecinającej lasy puszczy. Ze względu na położenie przeważnie w pasie sandrów Równiny Drawskiej dominują tu siedliska borowe z domieszką gatunków liściastych.
Puszcza Gorzowska – kompleks leśny położony na Równinie Gorzowskiej i Pojezierzu Myśliborskim pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim, Strzelcami Krajeńskimi i Barlinkiem. Obejmuje powierzchnię ok. 35 tys. ha.
Puszcza Notecka – Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka został utworzony zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych 14 X 2004 r. Obejmuje swoim zasięgiem nadleśnictwa: Potrzebowice, Wronki, Krucz, Sieraków, Oborniki, Karwin, Międzychód i Skwierzyna. Stanowi wielki kompleks leśny w Kotlinie Gorzowskiej zajmujący około 1372 km² i porastający wydmowy obszar międzyrzecza warciańsko-noteckiego. Ciągnie się na długości ponad 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachodzie po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km.

Puszcza Rzepińska, wielki kompleks leśny w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim obejmujący obszar pomiędzy trzema rzekami: Odrą, Wartą i Obrą. Tworzą go głównie piaszczyste obszary sandrowe, dość liczne na tym terenie są jeziora, w drzewostanie dominacja sosny zwyczajnej (monokultura), nieliczne drzewostany o charakterze naturalnym. Obszar jest dość rzadko zaludniony, a główne miasta to Rzepin i Torzym. Obszar Puszczy odwadniają 2 rzeki Pliszka i Ilanka.
Puszcza Wiechlicka – teren leśny położony w północnej części Borów Dolnośląskich, na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo Szprotawa. Granice puszczy umownie wyznacza krąg miejscowości: Wiechlice, Cieciszów, Krzywczyce, Szprotawka, Dziećmiarowice.

Stawy Bobrowickie – stawy położone w północnej części Borów Dolnośląskich, na terenie Nadleśnictwa Szprotawa i gminy Małomice. Stanowią kompleks śródleśnych dawnych stawów hodowlanych, spiętych w system paciorkowy.

Ostoję przyrody Bunkrowe Wzgórza powołano do życia w 2003 roku z inicjatywy stowarzyszenia Towarzystwo Bory Dolnośląskie, za zgodą władz gminy Szprotawa. Terenem ostoi objęto ok. 20 ha nieużytków zlokalizowanych na peryferiach nieczynnego lotniska wojskowego, przylegających od północy do kompleksu leśnego Bory Dolnośląskie.

Buczyna Szprotawska – leśny rezerwat przyrody zlokalizowany w północnej części Borów Dolnośląskich na obszarze gminy Szprotawa. Głównym przedmiotem ochrony jest 160-letni las współwystępujących buczyn górskich i niżowych oraz zagrożona wyginięciem popielica.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Park Słowiański” – położony w Szprotawie, ustanowiony 31 maja 2007 uchwałą Rady Miejskiej zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Obszar ten był objęty ochroną prawa również w 1. poł. XX wieku.