Egirozaur (Aegirosaurus) – rodzaj ichtiozaura z rodziny oftalmozaurów. Żył w późnej jurze, znaleziony w Bawarii. Znany jest tylko jeden gatunek: Aegirosaurus leptospondylus.

Ekskalibozaur – ichtiozaur z rodziny Leptonectidae

Eurinozaur – ichtiozaur z rodziny Leptonectidae; jego nazwa znaczy "jaszczur z ładnym nosem".

Ichtiozaur (Ichthyosaurus) – rodzaj ichtiozaura z rodziny Ichthyosauridae; jego nazwa znaczy „rybi jaszczur”.

Leptonektes (Leptonectes) – rodzaj ichtiozaura z rodziny Leptonectidae. Po raz pierwszy opisany w 1922 r. przez Friedricha von Huene pod nazwą Leptopterygius. Okazało się jednak, że nazwę tę wcześniej otrzymał rodzaj ryby, w związku z czym konieczne stało się nadanie ichtiozaurowi nowej nazwy rodzajowej. Nazwę Leptonectes ustanowił w 1996 roku Chris McGowan, zaliczając do tego rodzaju gatunki Ichthyosaurus tenuirostris i Leptopterygius solei. Leptonektes był średniej wielkości ichtiozaurem o długości około 4 m, z czego na czaszkę przypadał mniej niż 1 m. Obecnie rodzaj Leptonectes nie jest definiowany żadną synapomorfią, w związku z czym nie można stwierdzić, czy jest taksonem monofiletycznym, czy parafiletyczną grupą bazalnych ichtiozaurów nienależących do Eurhinosauria. Leptonektes ma szeroki zasięg czasowy występowania – najstarsze diagnostyczne okazy odnaleziono w skałach retyckich, a najmłodsze – w datowanych na pliensbach.

Oftalmozaur (Ophthalmosaurus) – ichtiozaur z rodziny Ophthalmosauridae

Stenopteryg (Stenopterygius) – ichtiozaur z rodziny Stenopterygiidae.

Stenopterygidae są rodziną Ichtiozaurów, grupy wymarłych morskich gadów, które pozornie przypominają ryby. Wyróżniają się one od innych ichtiozaurów przez układ kości podobny do delfinów i szerokie zajęcia płetw do ciała.

Temnodontozaur (Temnodontosaurus) – rodzaj wczesnojurajskich ichtiozaurów z rodziny Leptonectidae lub Temnodontosauridae.

Undorozaur (Undorosaurus) – rodzaj ichtiozaura z rodziny oftalmozaurów (Ophthalmosauridae). Został opisany w 1999 roku przez Jefimowa w oparciu o skamieniałości pochodzące z górnojurajskich osadów w europejskiej części Rosji. Jefimow początkowo zaklasyfikował undorozaura do monotypowej rodziny Undorosauridae. W 2000 roku Maisch i Matzke uznali Undorosaurus za młodszy synonim rodzaju Ophthalmosaurus, jednak nie w pełni zrośnięte kości kulszowa i łonowa oraz silne, niezredukowane uzębienie odróżniają go od oftalmozaura, dlatego w 2010 roku Maisch wstępnie uznał Undorosaurus za osobny rodzaj.