TronW
Tron

Tron, w języku staropolskim również stolec – oficjalne określenie siedziska najczęściej o kształcie krzesła, na którym monarcha zasiada przy oficjalnych okazjach. W sensie abstrakcyjnym tron określa również władzę monarchii. Wstąpienie monarchy na tron (intronizacja) podczas obrzędu koronacji oznacza początek panowania władcy.

EtimazjaW
Etimazja

Etimazja, hetoimasia – w ikonografii chrześcijańskiej symboliczny motyw pustego tronu przygotowywanego na paruzję, ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Najczęściej przedstawiany wraz z wizerunkiem Baranka, Gołębicy, a także Księgą życia lub zwojem, purpurowym płaszczem, koroną czy narzędziami Męki. Etimazja jest także odczytywana jako symbol zbawienia.

Kamień ze SconeW
Kamień ze Scone

Kamień ze Scone – kamień koronacyjny królów Szkocji, po roku 1296, królów Anglii i Wielkiej Brytanii zwany był też „mówiącym” lub „proroczym” kamieniem, jako że miał on wskazywać kolejnego władcę.

Sedia gestatoriaW
Sedia gestatoria

Sedia gestatoria – rodzaj tronu, papieska lektyka, noszona na ramionach przez tak zwanych sediari. Używana była do 1978. Ostatnim jej użytkownikiem był papież Jan Paweł I. Jego następca Jan Paweł II odstąpił od zwyczaju noszenia papieża w lektyce. Ostatecznie sedia gestatoria została zastąpiona przez papamobile.

Tron DagobertaW
Tron Dagoberta

Tron Dagoberta – wykonany z brązu wczesnośredniowieczny tron frankijski, przypisywany tradycyjnie królowi Dagobertowi I. Obecnie znajduje się w zbiorach Cabinet des Médailles Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu.

Tron MaksymianaW
Tron Maksymiana

Tron Maksymiana – tron z VI wieku z drewna i kości słoniowej wykonany dla arcybiskupa Maksymiana z Rawenny, obecnie wystawiany w Muzeum Arcybiskupim w Rawennie.

Złoty StolecW
Złoty Stolec

Złoty Stolec – tron królów Aszanti – Asantehene, według legendy sprowadzony został z niebios przez Okomfo Anokye – wielkiego Guru w Ghanie, w celu ustanowienia pierwszego króla – Osei Tutu.