Cmentarz żydowski w BarczewieW
Cmentarz żydowski w Barczewie

Cmentarz żydowski w Barczewie – kirkut mieści się przy ul. Warmińskiej. Został założony w XIX wieku. Obecnie nie zachowały się na nim żadne macewy, zaś teren cmentarza stanowi park. Kilkanaście ocalałych nagrobków jest przechowywanych w miejscowym muzeum. Nekropolia ma powierzchnię 0,1 ha.

Cmentarz żydowski w BartoszycachW
Cmentarz żydowski w Bartoszycach

Cmentarz żydowski w Bartoszycach – kirkut położony jest przy ul. Józefa Bema w Bartoszycach.

Cmentarz żydowski w Białej PiskiejW
Cmentarz żydowski w Białej Piskiej

Cmentarz żydowski w Białej Piskiej – kirkut powstał prawdopodobnie w 1862 roku. Ostatni pochówek miał miejsce w końcu XIX wieku, w związku z upadkiem gminy wyznaniowej. Nekropolia mieściła się w parku miejskim (Stadtpark), w jego południowo-wschodniej części, obecnie w rozwidleniu ulicy Parkowej i drogi wylotowej do Drygał.

Cmentarz żydowski w BiskupcuW
Cmentarz żydowski w Biskupcu

Cmentarz żydowski w Biskupcu – kirkut mieści się przy ul. Bolesława Chrobrego. Powstał w XVIII wieku. Nekropolia uległa dewastacji w czasie II wojny światowej. Nie zachowały się na nim żadne macewy. Miał powierzchnię 0,13 ha.

Cmentarz żydowski w BisztynkuW
Cmentarz żydowski w Bisztynku

Cmentarz żydowski w Bisztynku – kirkut w Bisztynku powstał w 1821. Zdewastowany został w czasie II wojny światowej. Obecnie nie ma na nim żadnych nagrobków. Nekropolia zajmuje powierzchnię 0,10 ha.

Cmentarz żydowski w BraniewieW
Cmentarz żydowski w Braniewie

Cmentarz żydowski w Braniewie – kirkut w Braniewie założony przez społeczność żydowską ok. 1835 roku. Położony był w pobliżu miejsca straceń auf dem kahlen Berg i dworca kolejowego. Cmentarz zajmował powierzchnię około 0,2 ha. Został on sprofanowany przez nazistów podczas nocy kryształowej. Przez lata stopniowo popadał w ruinę, ostatecznie go zlikwidowano. Obecnie na jego terenie mieszczą się garaże i podwórze. Jedynie zachował się fragment ogrodzenia z tablicą przypominającą o jego tu niegdyś istnieniu.

Cmentarz żydowski w DąbrównieW
Cmentarz żydowski w Dąbrównie

Cmentarz żydowski w Dąbrównie – kirkut powstał na południe od miasteczka, za Bramą Polską, we wschodniej części dużego wzniesienia, którego ten właśnie rejon był nazywany Górą Jerozolimską – Jerusalemberg – Jeruzalem, przy obecnej ul. Ogrodowej. Cmentarz zajmował powierzchnię ponad 0,5 ha. Miał kształt zbliżony do trapezu. W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali nekropolię. Nie zachowała się żadna macewa. Obecnie teren nekropolii jest częściowo zabudowany. O dawnym terenie kirkutu świadczą częściowo zachowane stare drzewa, rosnące na krawędzi nekropolii.

Cmentarz żydowski w DziałdowieW
Cmentarz żydowski w Działdowie

Cmentarz żydowski w Działdowie – został założony w II połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha, na której zachowały się tylko trzy nagrobki. Ostatni pochówek miał miejsce w 1941 roku. Cmentarz jest ogrodzony siatką.

Cmentarz żydowski w ElbląguW
Cmentarz żydowski w Elblągu

Cmentarz żydowski w Elblągu – cmentarz żydowski w Elblągu zlikwidowany po 1945.

Cmentarz żydowski w EłkuW
Cmentarz żydowski w Ełku

Cmentarz żydowski w Ełku – kirkut mieści się przy ul. Kilińskiego. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany. Nie zachowały się na nim żadne nagrobki. Miał powierzchnię 0,10 ha.

Cmentarz żydowski we FromborkuW
Cmentarz żydowski we Fromborku

Cmentarz żydowski we Fromborku – kirkut we Fromborku, który został założony w 1818 roku przez żydowskich mieszkańców miasta. Nekropolia mieściła się w południowo-zachodniej części miasta, przy rozwidleniu dróg do Pasłęka i Biedkowa. Później w jego sąsiedztwie założono cmentarz kanoników Kapituły warmińskiej oraz wzniesiono Szpital Psychiatryczny.

Nowy cmentarz żydowski w GiżyckuW
Nowy cmentarz żydowski w Giżycku

Nowy cmentarz żydowski w Giżycku – kirkut mieści się przy ul. Smętka, sąsiadując z dawnym cmentarzem ewangelickim. Powstał przypuszczalnie w połowie XIX wieku w związku z wyczerpaniem miejsca na starym cmentarzu. Został zniszczony podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Obecnie na jego miejscu znajduje się park miejski. Nie zachowała się żadna macewa.

Stary cmentarz żydowski w GiżyckuW
Stary cmentarz żydowski w Giżycku

Stary cmentarz żydowski w Giżycku – kirkut mieści się przy ul. Warszawskiej. Data powstania nie jest znana. Został zniszczony podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Obecnie na jego miejscu znajduje się wieża ciśnień. Nie zachowała się żadna macewa.

Nowy cmentarz żydowski w GołdapiW
Nowy cmentarz żydowski w Gołdapi

Nowy cmentarz żydowski w Gołdapi – został założony w końcu XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha. Wskutek dewastacji w okresie III Rzeszy zachowało się jedynie około dwudziestu podstaw nagrobków oraz fragmenty muru.

Stary cmentarz żydowski w GołdapiW
Stary cmentarz żydowski w Gołdapi

Stary cmentarz żydowski w Gołdapi – został założony na początku XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha, na której zachowało się około pięciu nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1860 roku. Są one wykonane z granitu i wapienia z inskrypcjami w języku niemieckim i hebrajskim. W 1989 roku cmentarz został uporządkowany przez władze samorządowe.

Cmentarz żydowski w Górowie IławeckimW
Cmentarz żydowski w Górowie Iławeckim

Cmentarz żydowski w Górowie Iławeckiem – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha. Do naszych czasów zachowało się dwadzieścia jeden nagrobków wykonanych z piaskowca i zawierających napisy w języku hebrajskim i niemieckim. Macewy wyrwane z cmentarza zostały użyte do ułożenia chodnika w ciągu ul. Mickiewicza.

Cmentarz żydowski w IławieW
Cmentarz żydowski w Iławie

Cmentarz żydowski w Iławie – powstał krótko po 1812 roku i zajmował obszar 0,44 ha. Został zdewastowany przez nazistów, a następnie zlikwidowany przez władze komunistyczne w latach 1975 - 1976. Ziemia wraz ze szczątkami pochowanych tam osób została wykorzystana do remontu stadionu IKS Jeziorak. Obecnie w jego miejscu znajduje się boisko treningowe IKS Jeziorak.

Cmentarz żydowski w Janowie (województwo warmińsko-mazurskie)W
Cmentarz żydowski w Janowie (województwo warmińsko-mazurskie)

Cmentarz żydowski w Janowie – kirkut służący żydowskiej społeczności Janowa. Został założony w XIX wieku. Zachowało się na nim około 10 macew. Ma powierzchnię 0,25 ha. Teren jest nieogrodzony.

Cmentarz żydowski w KętrzynieW
Cmentarz żydowski w Kętrzynie

Cmentarz żydowski w Kętrzynie – kirkut powstał na początku XIX wieku. Mieścił się przy placu Słowiańskim. Ostatni pogrzeb miał miejsce w 1939 roku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany. Obecnie część nekropolii stanowi cmentarz komunalny, na pozostałej zlokalizowano zajezdnię autobusową. Nie zachowała się żadna macewa.

Cmentarz żydowski w LidzbarkuW
Cmentarz żydowski w Lidzbarku

Cmentarz żydowski w Lidzbarku – kirkut mieści się przy ul. Zieluńskiej, naprzeciwko marketu Biedronka. Powstał w 1828 roku. Miał powierzchnię 0,59 ha. Zachowały się na nim fragmenty zniszczonych macew. Widoczne są także fundamenty ohelu lub domu przedpogrzebowego.

Cmentarz żydowski w Lidzbarku WarmińskimW
Cmentarz żydowski w Lidzbarku Warmińskim

Cmentarz żydowski w Lidzbarku Warmińskim – kirkut powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Zmarli chowani byli przez członków żydowskiego bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji. Obecnie nie ma na nim żadnych elementów nagrobków. Miał powierzchnię 0,10 ha.

Cmentarz żydowski w LubawieW
Cmentarz żydowski w Lubawie

Cmentarz żydowski w Lubawie – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Zachowało się jedynie sześć nagrobków.

Cmentarz żydowski w MikołajkachW
Cmentarz żydowski w Mikołajkach

Cmentarz żydowski w Mikołajkach – kirkut został założony 1881, jednak na jego terenie znajdują się nagrobki z wcześniejszych lat i znajduje się na zachodniej stronie ul. Dybowskiej. Ma powierzchnię 0,06 ha. Jest jedną z nielicznych zachowanych nekropolii żydowskich na Mazurach. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt nagrobków z napisami w języku hebrajskim i niemieckim. W 2006 został uporządkowany staraniem miejscowej ludności oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Cmentarz żydowski w MiłakowieW
Cmentarz żydowski w Miłakowie

Cmentarz żydowski w Miłakowie – został założony w 1809 roku i zajmuje powierzchnię 0,2 ha, na której zachowały się 22 nagrobki z przełomu XIX i XX wieku. Są one wykonane z marmuru i piaskowca, inskrypcje są w języku hebrajskim bądź niemieckim. Cmentarz znajduje się przy ul. Kaszubskiej.

Cmentarz żydowski w MorąguW
Cmentarz żydowski w Morągu

Cmentarz żydowski w Morągu – został założony w I połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Do naszych czasów zachowało się około dziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1850 roku. Inskrypcje są w języku hebrajskim oraz niemieckim.

Cmentarz żydowski w MrągowieW
Cmentarz żydowski w Mrągowie

Cmentarz żydowski w Mrągowie – kirkut mieścił się przy ul. Brzozowej 2, na wschód od istniejącej do dziś nekropolii katolickiej.

Nowy cmentarz żydowski w NidzicyW
Nowy cmentarz żydowski w Nidzicy

Nowy cmentarz żydowski w Nidzicy – został założony pod koniec XIX wieku i był wykorzystywany do lat 30. XX wieku. Na powierzchni 0,34 ha zachowało się piętnaście macew wykonanych z piaskowca z napisami w języku hebrajskim oraz niemieckim. Najstarsza pochodzi z 1914.

Stary cmentarz żydowski w NidzicyW
Stary cmentarz żydowski w Nidzicy

Stary cmentarz żydowski w Nidzicy – został założony w I połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,16 ha. Na cmentarzu zachowało się około osiemnastu macew, spośród których najstarsza powstała w 1870 roku. Nekropolia była wykorzystywana do lat 30. XX wieku, w okresie III Rzeszy uległa dewastacji.

Cmentarz żydowski w Nowym Mieście LubawskimW
Cmentarz żydowski w Nowym Mieście Lubawskim

Cmentarz żydowski w Nowym Mieście Lubawskim – kirkut został założony w 1885 roku na działce o planie prostokąta o powierzchni 0,44 ha przy obecnej ul. Grunwaldzkiej. Wkrótce wybudowano dom przedpogrzebowy wraz z mieszkaniem dozorcy. Kirkut został zniszczony przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Obecnie brak śladów materialnych po nekropolii. Pozostała część domu przedpogrzebowego - część mieszkalna.

Cmentarz żydowski w OleckuW
Cmentarz żydowski w Olecku

Cmentarz żydowski w Olecku – kirkut mieści się przy ul. Armii Krajowej. Powstał w XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany. Obecnie na jego miejscu znajduje się skwer i blok mieszkalny. Nie zachowała się żadna macewa.

Cmentarz żydowski w OlsztynieW
Cmentarz żydowski w Olsztynie

Cmentarz żydowski w Olsztynie – kirkut znajdujący się w Olsztynie przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2. Do cmentarza przylega budynek Domu Pożegnań, Bet Tahara zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna, w którym odkryto bogate malowidła na sklepieniu. Obecnie budynek jest odrestaurowywany przez Wspólnotę Kulturową Borussia.

Cmentarz żydowski w OlsztynkuW
Cmentarz żydowski w Olsztynku

Cmentarz żydowski w Olsztynku – kirkut znajdujący się przy drodze do Jemiołowa. Powstał w XIX wieku. Obecnie na jego miejscu znajduje się park. Nie zachowała się żadna macewa. Nekropolia ma powierzchnię 0,10 ha.

Cmentarz żydowski w OrnecieW
Cmentarz żydowski w Ornecie

Cmentarz żydowski w Ornecie – został założony w 1806 roku i zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Wskutek dewastacji z okresu III Rzeszy zachowało się jedynie dziesięć nagrobków.

Cmentarz żydowski w OstródzieW
Cmentarz żydowski w Ostródzie

Cmentarz żydowski w Ostródzie – powstał w 1735 roku i zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Znajduje się na tzw. Polskiej Górce i sąsiaduje z cmentarzem katolickim. Został poważnie zdewastowany w 1930 roku i niemal całkowicie zniszczony w czasie nocy kryształowej. Do naszych czasów dotrwały jedynie dwie macewy i fragment ogrodzenia.

Cmentarz żydowski w PasłękuW
Cmentarz żydowski w Pasłęku

Cmentarz żydowski w Pasłęku – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha, na której zachowało się około 15 nagrobków z napisami w języku hebrajskim i niemieckim. Macewy wykonane są z piaskowca, marmuru i granitu.

Cmentarz żydowski w PiszuW
Cmentarz żydowski w Piszu

Cmentarz żydowski w Piszu – został założony w 1850 roku i zajmuje powierzchnię 0,4 ha, na której, wskutek dewastacji z okresu III Rzeszy, zachował się tylko jeden nagrobek. Cmentarz znajduje się przy ul. Parkowej.

Cmentarz żydowski w ProstkachW
Cmentarz żydowski w Prostkach

Cmentarz żydowski w Prostkach – kirkut został wzmiankowany w 1873 roku. Był położony poza wsią, na wschodnim, piaszczystym brzegu rzeki Ełk, pomiędzy drogą prowadzącą do Długoszy, rzeką i polną drogą biegnącą do historycznego słupa granicznego.

Cmentarz żydowski w ReszluW
Cmentarz żydowski w Reszlu

Cmentarz żydowski w Reszlu – został założony w 1854 roku i zajmuje powierzchnię 0,25 ha na której zachowały się tylko trzy nagrobki z czego najstarszy z 1854. Ostatni znany pochówek miał miejsce pod koniec lat 30. XX wieku. Cmentarz znajduje się przy ul. Kościuszki.

Cmentarz żydowski w RynieW
Cmentarz żydowski w Rynie

Cmentarz żydowski w Rynie – został założony pod koniec XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha. Do naszych czasów zachowało się czternaście nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. Są one wykonane z granitu i piaskowca z napisami w języku hebrajskim oraz niemieckim. Znajduje się przy ul. Świerczewskiego.

Cmentarz żydowski w SępopoluW
Cmentarz żydowski w Sępopolu

Cmentarz żydowski w Sępopolu – kirkut został założony na planie prostokąta przy południowym końcu miasta przy ówczesnej Scheunenstrasse.

Cmentarz żydowski w SuszuW
Cmentarz żydowski w Suszu

Cmentarz żydowski w Suszu – został założony w 1853 roku i zajmował powierzchnie 0,1-0,15 ha. Został zlikwidowany - na jego miejscu znajduje się obecnie Osiedle Leśne.

Cmentarz żydowski w SzczytnieW
Cmentarz żydowski w Szczytnie

Cmentarz żydowski w Szczytnie – został założony w 1815 roku i zajmuje powierzchnię 0,16 ha i jest nieogrodzony. Pomimo dewastacji w czasach III Rzeszy i PRL zachowało się około pięćdziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1833 roku. Nagrobki wykonane są z granitu, marmuru bądź piaskowca, a inskrypcje są w języku hebrajskim bądź niemieckim.

Cmentarz żydowski w WęgorzewieW
Cmentarz żydowski w Węgorzewie

Cmentarz żydowski w Węgorzewie – kirkut mieści się przy ul. Szkolnej. Został założony w XIX wieku na terenie uroczyska Amtskrug, w miejscu znanego od XVIII wieku cmentarzyska ciałopalnego kultury bogaczewskiej, utożsamianej z pruskim plemieniem Galindów z okresu wpływów rzymskich. Wspomniany kirkut przetrwał okres panowania nazizmu i wbrew obiegowym opiniom nie został zniszczony przez Niemców. Cmentarz zarósł i został zrównany w 1972 lub 1973 roku podczas budowy pobliskich domów wielorodzinnych, obecnie na jego miejscu stoi budynek mieszkalny. Do dzisiejszych czasów zachowała się jedna macewa. Wykonana jest z lastriko i należy do Sary Arschinowitz (1881–1917) z inskrypcją: "spoczywająca w Bogu moja nieodżałowana żona i nasza kochana matka”.

Cmentarz żydowski w WydminachW
Cmentarz żydowski w Wydminach

Cmentarz żydowski w Wydminach – został założony w II połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,1 ha, na której, wskutek dewastacji z okresu III Rzeszy, zachowało się jedynie pięć nagrobków.

Cmentarz żydowski w ZalewieW
Cmentarz żydowski w Zalewie

Cmentarz żydowski w Zalewie – znajduje się przy obecnej ul. Sienkiewicza i został założony przez kupca Josifa Saula Rosenbacha w 1829. Nekropolia zajmuje powierzchnię 0,10 ha. W 2006 udało się zlokalizować 44 groby. Cmentarz został zdewastowany w okresie III Rzeszy, pomimo to jednak należy do najlepiej zachowanych kirkutów w dawnych Prusach Wschodnich.