
Kaplica Betlejemska – budynek szczególnie ważny w historii Czech. Miejsce wygłaszania słynnych kazań Jana Husa i Thomasa Müntzera.
Klasztor na Břevnovie – klasztor benedyktynów pw. św. Małgorzaty w Břevnovie, w Pradze. Został założony przez księcia Bolesława II i świętego Wojciecha, biskupa Pragi, w 993, jako pierwszy męski klasztor w Czechach. Zbudowany na mokradłach, a więc mitycznym miejscu przejścia między światem demonów a światem ludzi, miał za zadanie zablokowanie tego „przejścia”.

Kościół św. Castulusa w Pradze – kościół rzymskokatolicki położony na praskim Starym Mieście. Jest jednym z najstarszych kościołów parafialnych w Pradze i jedynym w Czechach poświęconym świętemu Castulusowi.

Kościół św. Cyryla i Metodego – kościół rzymskokatolicki w dzielnicy Karlín, w Pradze, w Czechach. Został zbudowany w połowie XIX wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków architektury z tego okresu w kraju.

Kościół św. Ducha – zabytkowy kościół rzymskokatolicki w Pradze, na Starym Mieście, pomiędzy ulicami Dušní, Široká i Elišky Krásnohorské. Jest to gotycka jednonawowa świątynia z drugiej połowy XIV wieku.

Kościół świętego Franciszka z Asyżu w Pradze, zwany też kościołem świętego Franciszka Serafickiego – zabytkowy kościół w stylu barokowym, zamykający od północy plac Krzyżowców na praskim Starym Mieście przy moście Karola.
Kościół św. Gawła w Pradze – zabytkowy kościół w stylu barokowym na Starym Mieście w Pradze.

Kościół oo. Dominikanów pw. św. Idziego – kościół w stylu barokowym na Starym Mieście w czeskiej Pradze. Jest to także kościół parafialny Polskiej Parafii w Pradze, której Patronem od 27 kwietnia 2014 roku jest św. Jan Paweł II.

Kościół św. Jakuba – zabytkowy kościół w Pradze, znajdujący się na Starym Mieście, w połowie drogi pomiędzy Rynkiem Staromiejskim i Placem Republiki. Pierwotnie był to kościół gotycki, później przebudowany w stylu barokowym. Jest trzecim najdłuższym kościołem Pragi i ma status bazyliki mniejszej. Oprócz nabożeństw odbywają się tu także regularne koncerty organowe.

Kościół Świętego Jana Na Praniu - zabytkowy kościół w Pradze, w dzielnicy Malá Strana.
Kościół św. Jana na Skałce – zabytkowy kościół w Pradze, w dzielnicy Nowe Miasto, na ulicy Vyšehradská. Ze względu na eksponowaną pozycję oraz imponującą fasadę z dwiema wieżami, ma wysoką wartość historyczną.

Bazylika św. Jerzego – romański kościół w Pradze, na zamku na Hradczanach.

Kościół św. Józefa – zabytkowy kościół w Pradze w dzielnicy Malá Strana.

Klasztor Emaus – zabytkowy klasztor benedyktynów w Pradze, zwany Na Slovanech lub Emauzy, założony 21 listopada 1347 przez cesarza i króla czeskiego Karola IV. Znajduje się w dzielnicy Praga 2 na Nowym Mieście, między ulicami Vyšehradská, Trojická, Pod Slovany i Na Slovanech.

Katedra świętego Klemensa – katedra egzarchatu apostolskiego Republiki Czeskiej Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-rusińskiego. Znajduje się na terenie Clementinum - budynku dawnego kolegium jezuickiego na praskim Starym Mieście.

Rzymskokatolicki Kościół Panny Marii Nieustającej Pomocy, zwany też św. Kajetana, znajduje się Pradze przy ulicy Nerudova na Małej Stranie.
Kościół świętego Bartłomieja – zabytkowy barokowy kościół pojezuicki w Pradze, w dzielnicy Stare Miasto, położony przy ulicy Bartolomějské.

Kościół Świętego Gabriela w Pradze – neoromański kościół znajdujący się na Smíchovie w dzielnicy Praga 5 przy ul. Holečkově. Pierwotnie był on siedzibą opactwa benedyktynek, założonego w roku 1888 z inicjatywy hrabiny Gabrieli Sweerts-Šporkowej. Kościół, zbudowany w roku 1891, ma wieżę o wysokości 43 metrów.

Kościół Świętego Michała Archanioła – kościół istniejący od XII wieku do XVIII wieku. Następnie kilkukrotnie przerabiany. W 2001 roku adaptowany na klub muzyczny Kostel. Budynek znajduje się w pobliżu Rynku Staromiejskiego w Pradze na ulicy Michalská.
Kościół Świętej Rodziny w Pradze-Řepy - główny kościół parafii Řepy. Znajduje się w kompleksie klasztoru sióstr miłosierdzia (boromeuszek).

Kościół Świętego Krzyża – zabytkowy kościół w Pradze, w Nowym Mieście.

Kaplica Świętego Krzyża – zabytkowa rotunda romańska w Pradze z końca XI wieku, znajdująca się na terenie Starego Miasta. Odrestaurowana w latach 1862-1865. Wewnątrz pozostałości XIV-wiecznych malowideł gotyckich.

Kaplica Świętego Krzyża, zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku przez Anselma Lurago według projektu Mikołaja Pacassi kaplica na drugim dziedzińcu Zamku Królewskiego w Pradze. Bogato zdobiona freskami Josefa Navrátila i złoceniami.

Kaplica Świętego Longina w Pradze - zabytkowa kaplica praska z XII w., zlokalizowana w dzielnicy Nowe Miasto. Pierwotnie, przed założeniem Nowego Miasta, pełniła funkcję kościoła parafialnego osady Rybniček. Następnie włączona w obręb miasta. Najmniejsza z praskich rotund.

Loreta – kompleks barokowych budynków sakralnych usytuowany na Hradczanach, w Pradze.
Kościół Świętego Marcina w Murze – zabytkowy kościół w Pradze w dzielnicy Stare Miasto.

Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem – zabytkowy gotycki kościół w Pradze, we wschodniej części Starego Miasta, należący do świątyń z zakorzenioną tradycją reformatorską. Wygłaszali tu kazania poprzednicy Husa: Konrad Waldhauser i Jan Milicz z Kromieryża, również Thomas Müntzer, przedstawiciel radykalnego skrzydła reformacji niemieckiej. Mistrzowskim wytworem architektonicznym jest północny portal kościoła, będący dziełem warsztatu Parlera. Wewnątrz znajduje się m.in. grobowiec astronoma Tycho Brahe oraz arcybiskupa Jana Rokycany.

Kościół Matki Bożej Śnieżnej - zabytkowy kościół w Pradze.

Kościół Świętego Mikołaja – zabytkowy kościół w Pradze w dzielnicy Malá Strana, na Rynku Małostrańskim.

Kościół Świętego Mikołaja – zabytkowy barokowy kościół stojący przy rynku Starego Miasta w Pradze.

Kościół Najświętszej Marii Panny pod Łańcuchem – zabytkowy kościół w Pradze na Małej Stranie.
Kościół Panny Marii Zwycięskiej w Pradze – zabytkowy kościół praski na Małej Stranie. Zbudowany przez niemieckich luteranów pod wezwaniem Trójcy Świętej w latach 1611-1613. Po zwycięstwie katolików na Białej Górze, w 1624 r. świątynia przeszła w ręce sprowadzonych z habsburskiej Hiszpanii karmelitów bosych. Aktualny wygląd zewnętrzny pochodzi z roku 1644, natomiast wystrój wnętrza z początku XVIII w.

Kościół św. Rocha – zabytkowy kościół w Pradze, w Czechach. Znajduje się na Placu Olšany. Jest najstarszym kościołem w dzisiejszej dzielnicy Žižkov.

Klasztor norbertanów na Strahowie – zabytkowy klasztor norbertanów, na Hradczanach w Pradze.

Kościół św. Tomasza – rzymskokatolicka świątynia znajdująca się przy ulicy Josefskiej 8 na Małej Stranie w Pradze

Katedra św. Wawrzyńca w Pradze – główna świątynia Kościoła Starokatolickiego w Republice Czeskiej, znajdująca się na wzgórzu Petřín w Pradze.

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha albo katedra Świętego Wita – siedziba arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi. Usytuowany jest na wzgórzu zamkowym Hradczany, jest trzecim kościołem na tym miejscu, stanowi dominantę historycznej i obecnej panoramy stolicy Czech. Budowana w kilku fazach, w latach 1344–1385, w latach 1870-1929 dokończono całość. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku i neogotyku w Europie Środkowej. Wewnątrz zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV do XX w. w tym dzieła Petera Parlera i jego warsztatu, fragmenty oryginalnych gotyckich fresków. Sanktuarium świętych patronów czeskich. Jest historycznym kościołem grzebalnym i koronacyjnym królów czeskich, ponad tzw. Złotą Bramą przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym korona św. Wacława.

Kaplica Wszystkich Świętych – kaplica na terenie zamku hradczańskiego, wzniesiona w latach 1370-87 z rozkazu Karola IV przez Petra Parléřa na miejscu XII-wiecznej kaplicy romańskiej. W roku 1541 zniszczona przez pożar. W II połowie XVI wieku poszerzona i przebudowana w stylu renesansowym. W podziemiach kaplicy złożone są szczątki Świętego Prokopa.

Zbór husycki w Holešovicach – modernistyczny husycki kościół parafialny przy ul. Farského 3 w Pradze-Holešovicach. Kościół mieści się w budynku, na którego górnych piętrach zbudowano mieszkania, co było sposobem sfinansowania budowy świątyni.