
Architektura Katowic jest głównie tworem rozwoju przemysłowego cechującego ostatnie 160 lat, nie licząc pewnych elementów pierwotnie wiejskich, które mogą być starsze.

Biblioteka Śląska w Katowicach – biblioteka publiczna i wojewódzka o statusie naukowym, samorządowa jednostka kultury. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych. Książnica śląska jest jedną z piętnastu bibliotek w Polsce, które mają prawo do egzemplarza obowiązkowego wszystkich publikacji ukazujących się w kraju. Dzięki temu jej księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany o nowości wydawnicze i może służyć jako podstawa źródłowa do badań prowadzonych w ośrodkach akademickich.

Budynek dawnej kawiarni "Wojko" w Katowicach − zabytkowa kamienica mieszczańsko-handlowa przy ulicy Adama Mickiewicza 8 katowickiej dzielnicy Śródmieście.

Budynek Okręgowej Rady Związków Zawodowych − budynek w śródmieściu Katowic, przy ul. Henryka Dąbrowskiego 23.

Budynek przy ulicy Kościuszki 1 – nieistniejący, awangardowy na lata XX budynek w stylu modernistycznym, projektu Tadeusza Łobosa znajdujący się w katowickim Śródmieściu, usytuowany na rogu ulic Świętego Jana i Tadeusza Kościuszki, naprzeciwko kinoteatru Rialto.

Budynek przy ulicy T. Kościuszki 1a – nieistniejący, awangardowy na lata XX budynek w stylu modernistycznym, projektu Tadeusza Łobosa, spełniający funkcję mieszkalno-usługową. Budynek usytuowany był na rogu ulic Świętego Jana i Tadeusza Kościuszki w katowickim Śródmieściu.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zgromadzonych zostanie około 1,8 mln woluminów. Biblioteka została uruchomiona w roku 2012. Dyrektorem CINiBA jest dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Dariusz Pawelec, który jako kierownik Projektu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka nadzorował w całości jego realizację (2008-2012). CINiBA, obok typowej funkcji biblioteki uniwersyteckiej, pełni także rolę miejsca wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu, dostępnego dla ogółu.

Dębowe Tarasy − osiedle mieszkaniowe znajdujące się w Katowicach przy ulicy Johna Baildona, w dzielnicy Dąb. Położone blisko Parku Śląskiego oraz Drogowej Trasy Średnicowej, obok centrum handlowego Silesia City Center. Teren obecnego osiedla należał dawniej do Kopalni Węgla Kamiennego Kleofas.

Dom Prasy Śląskiej – późno-modernistyczny budynek, wzniesiony w latach 1961-1964 w centrum Katowic, przy Rynku 1.
Dom Służewca − modernistyczny budynek, zlokalizowany w Katowicach, przy ul. Tadeusza Kościuszki 81, obok autostrady A4.

Dwór Tiele-Wincklerów w Katowicach – nieistniejąca już posiadłość hrabiów Tiele-Wincklerów w Katowicach, siedziba Katowickich Dóbr Rycerskich oraz Państwa Mysłowickiego, z uwagi na wyburzenie dworu mysłowickiego w II poł. XIX w. „Zamek” wzniesiony na obszarze dworskim był w istocie pałacem; mieścił się przy dzisiejszej alei Wojciecha Korfantego, w rejonie od północy przylegającym do obecnego Hotelu Katowice.

Elektrociepłownia Katowice – elektrociepłownia znajdująca się w Katowicach w województwie śląskim, zbudowana pierwotnie jako ciepłownia, od 29 grudnia 2000 w składzie Południowego Koncernu Energetycznego SA obecnie Tauron Ciepło SA.

Giszowiec – zabytkowe osiedle patronackie oraz jednostka pomocnicza Katowic, położona w południowo-wschodniej części miasta, nad Boliną.

Gmach Sejmu Śląskiego – zabytkowy budynek znajdujący się w centrum Katowic, przy ulicy Jagiellońskiej 25. Wybudowany w stylu modernistycznym. W okresie międzywojennym jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu II RP. Obecnie siedziba śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaznych − budynek przy ul. Józefa Lompy 14 w katowickiej dzielnicy Śródmieście, wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym.

Hala Parkowa w Katowicach – budowla usytuowana przy ul. T. Kościuszki 90, na wysokości wieży spadochronowej w parku im. T. Kościuszki, po południowej stronie obecnej Alei Górnośląskiej. Wzniesiono ją w latach 50. XX wieku.

Hotel Silesia w Katowicach – nieistniejący hotel, mieszczący się przy ul. ks. Piotra Skargi 2 w Katowicach.

Kamienica przy ul. 3 Maja 40 – zabytkowa kamienica mieszkalno-handlowa położona w Katowicach u zbiegu ul. 3 Maja i Słowackiego. Ze względu na fasadę pokrytą biała glazurowaną cegłą i bogatą dekorację sztukatorską popularnie zwana „Biała Damą”.

Kamienica przy ul. Kościuszki 10-12 w Katowicach – budynek znajdujący się w Śródmieściu Katowic, przy ulicy Tadeusza Kościuszki.
Kamienica mieszkalno-usługowa przy ul. Stawowej 13 – zabytkowy budynek znajdujący się w Śródmieściu Katowic, na skrzyżowaniu ulicy Stawowej i 3 Maja, wpisany do rejestru zabytków.

Lądowisko Famur – lądowisko śmigłowcowe w Katowicach, w województwie śląskim, zlokalizowane przy ul. Armii Krajowej 51.

Lądowisko Katowice-GCZD – lądowisko sanitarne w Katowicach, w województwie śląskim, położone przy ul. Medyków 16. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg w dzień i w nocy.
Lotnisko Katowice-Muchowiec – cywilne lotnisko sportowe w Katowicach z betonową drogą startową, częściowo zniszczoną przez szkody górnicze i dwiema drogami trawiastymi. Ponieważ port lotniczy Katowice-Pyrzowice jest położony w dużym oddaleniu od centrum miasta, w 2005 władzom Katowic zaproponowano przystosowanie lotniska w Muchowcu do przejęcia od portu w Pyrzowicach mniejszych lotów rejsowych i części intensywnego ruchu małych samolotów lotnictwa ogólnego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach − placówka kulturalna na terenie miasta Katowic, zajmująca się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów na nośnikach fizycznych oraz udzielająca informacji o swoich i obcych materiałach bibliotecznych.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – największe centrum kongresowe w Polsce. Właścicielem obiektu jest Miasto Katowice. Od 2 maja 2016 centrum jest zarządzane przez firmę PTWP Event Center z Katowic. Centrum zostało wybudowane w latach 2011–2015 kosztem ponad 378 mln zł. Należy do Strefy Kultury, nowej części Katowic, poświęconej kulturze, zlokalizowanej na dawnych terenach przemysłowych. Ma bezpośrednie połączenie ze Spodkiem. Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego został zaprojektowany przez utytułowaną pracownię architektoniczną Jems Architekci z Warszawy. Obiekt powstał na terenach poprzemysłowych i w swojej architekturze nawiązuje do tradycji górniczych.

Nikiszowiec – zabytkowe osiedle w Katowicach w jednostce pomocniczej Janów-Nikiszowiec, powstałe w latach 1908–1919 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche wybudowane na terenie obszaru dworskiego Giszowiec. Osiedle zaprojektowali architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga, którzy byli również autorami projektu sąsiedniego Giszowca. W dniu 9 maja 1924 roku nastąpiła likwidacja obszaru dworskiego i Nikiszowiec wraz z Giszowcem włączono do gminy Janów. W 1951 roku osiedle stało się częścią nowego miasta – Szopienic. 31 grudnia 1959 roku Nikiszowiec wraz z Szopienicami i Janowem został włączony do Katowic. Osiedle to, podobnie jak Giszowiec, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach – placówka wychowania pozaszkolnego miasta Katowice. Nadzór pedagogiczny nad Pałacem Młodzieży sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.

Pałacyk książąt pszczyńskich – pałacyk (willa) znajdująca się w Katowicach przy ul. Bielskiej 1, na wzgórzu zwanym Wzgórzem Wandy.

Pałacyk „Prittwitz” − budynek znajdujący się przy ulicy Krakowskiej 81-83 w Katowicach, na terenie jednostki pomocniczej Szopienice-Burowiec.
W Katowicach istnieje kilkadziesiąt rond komunikacyjnych o znaczeniu regionalnym jak i lokalnym:
Ślizgowiec – wieżowiec znajdujący się w Katowicach przy alei Korfantego 8. Najwyższy na Śląsku wysokościowiec wzniesiony metodą ślizgu.

Willa Edwarda Nacksa - willa miejska położona w Katowicach przy ul. Warszawskiej 29.

Willa Konstantego Wolnego – willa miejska zlokalizowana w Katowicach przy ulicy Zacisze 3.

Willa Ludwiga Schneidera – willa miejska położona w Katowicach, przy ul. T. Kościuszki 31.

Willa Oskara Działoszyńskiego – willa miejska, położona w Katowicach przy ul. Warszawskiej 55.
Willa Paula Frantziocha - zabytkowy budynek mieszkalny, zwany też „willą Wojciecha Korfantego” lub „Korfantówką”, znajdujący się w Katowicach przy ul. Powstańców 23.

Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.