
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicki kościół parafialny w Brzegu, w województwie opolskim. Kościół należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu w dekanacie Brzeg północ, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 29 marca 1949 roku, pod numerem 56 świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego – rzymskokatolicki kościół garnizonowy w Brzegu, należący do parafii św. Mikołaja w Brzegu w dekanacie Wojsk Lądowych Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Dnia 8 czerwca 1987 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego pod numerem 2166/87.

Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – rzymskokatolicki kościół parafialny, mieszczący się przy ulicy Parkowej 5 w Byczynie, należący do parafii Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Byczynie w dekanacie Wołczyn, diecezji kaliskiej.

Ratusz w Byczynie – budowla powstała w roku 1766 w wyniku przebudowy poprzedniej siedziby władz miasta. W latach późniejszych ratusz był kilkakrotnie modernizowany, w czasie II wojny światowej został zniszczony, a następnie odbudowany. Obecnie jest siedzibą władz miasta, apteki i kawiarni.
Kościół Bożego Ciała i św. Norberta – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy placu Kościelnym 3 w Opolu-Czarnowąsach. Świątynia należy do parafii Bożego Ciała i św. Norberta w Opolu-Czarnowąsach w dekanacie Siołkowice, diecezji opolskiej. Dnia 2 kwietnia 1964 roku pod numerem 762/64 (A-B), kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego.

Kościół św. Bartłomieja w Głogówku – kościół parafialny parafii św. Bartłomieja w Głogówku.
Kościół świętej Anny – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach.

Kościół świętego Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Głuchołazy diecezji opolskiej.
Kościół Świętego Andrzeja Apostoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny w Kazimierzu, należący do parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu – rzymskokatolicki kościół filialny w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Koźle przy ulicy Limanowskiego, w województwie opolskim. Należy do dekanatu Koźle, diecezji opolskiej.

Kościół świętego Tomasza Apostoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kietrz diecezji opolskiej.

Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu – drewniana, barokowa świątynia wzniesiona w 1610 roku, znajdująca się w Kluczu.

Ratusz w Kluczborku – zabytkowy ratusz miejski w Kluczborku. Jest budowlą renesansowo-barokową zbudowaną w XVIII wieku. W wiekach późniejszych kilkakrotnie rozbudowywany i remontowany, ostatnio w roku 1926. Obecnie jest siedzibą kilku instytucji, między innymi Urzędu Stanu Cywilnego i biblioteki.

Kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Olszowej – drewniana, barokowa świątynia, orientowana, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd, wzniesiona w 1648, przebudowana w 1748, remontowana w 1988 oraz 2007. Kościółek jest umiejscowiony na cmentarzu, otoczonym kamiennym murem z zabytkową XVIII-wieczną bramką składającą się z dwóch filarów, pokrytych drewnianym zadaszeniem.

Kościół św. Michała Archanioła w Prudniku – świątynia zbudowana w latach 1730-1738 w stylu barokowym, według projektu Jana Innocentego Töppera. Pierwowzorem dla niej był kościół pw. św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze. Położona w południowej części Starego Miasta, na południe od rynku, świątynia wpisuje się w szachownicowy układ miasta założonego w XIII wieku na prawie niemieckim.

Kościół św. Katarzyny w Lipowej – świątynia w Lipowej zbudowana w 1587.

Młyn Czyżyka – dawny młyn i zajazd w Prudniku przy ulicy Sienkiewicza 5. Młyn jest położony na południu miasta, nad młynówką doprowadzoną od rzeki Prudnik.

Kościół Świętych Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kietrz diecezji opolskiej.

Ruiny kościoła świętego Wacława – pozostałości kościoła cmentarnego znajdujące się we wsi Nowa Cerekwia, w powiecie głubczyckim, w województwie opolskim.

Kościół św. Dominika w Nysie – świątynia rzymskokatolicka wchodząca w skład podominikańskiego zespołu klasztornego, stanowiąca obecnie kościół główny parafii św. Dominika. Jeden z najcenniejszych zabytków Nysy, reprezentujący śląską barokową architekturę sakralną.

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Nysie – znajdujący się w dzielnicy Zawodzie, przy ulicy Bramy Grodkowskiej zabytkowy kościół rzymskokatolicki. Stanowi część pokapucyńskiego zespołu klasztornego.

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja w Nysie – wzniesiony w XVIII wieku, zabytkowy kościół parafialny, a w przeszłości także kolegiacki.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie – rzymskokatolicka świątynia, uznawana za najpiękniejszy przykład nyskiego baroku.

Kościół Trójcy Świętej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Głubczyce diecezji opolskiej.
Kościół świętego Mikołaja i świętego Franciszka Ksawerego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Otmuchów diecezji opolskiej.

Kościół Świętych Apostołów Andrzeja i Jakuba – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem. Znajduje się na wzniesieniu w północnej części wsi.

Kościół ewangelicko-augsburski Zofii – ewangelicko-augsburski kościół parafialny należący do parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pokoju. Znajduje się we wsi Pokój, w powiecie namysłowskim, w województwie opolskim.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony przy ulicy Ligonia 1 w Polskiej Cerekwi, należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Łany, diecezji opolskiej. Dnia 8 września 1954 roku, pod numerem 126/54, świątynia została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa województwa opolskiego.

Kościół św. Jerzego – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy placu Zawadzkiego 19 w Prószkowie. Kościół należy do parafii św. Jerzego w Prószkowie w dekanacie Prószków, diecezji opolskiej. Dnia 12 lipca 1954, pod numerem 113/54 świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.
Dawny zajazd w Prudniku – zabytkowy budynek w Prudniku znajdujący się przy ulicy Piastowskiej 65. Należy do najstarszych i najcenniejszych zachowanych zabytków architektury świeckiej w mieście.

Kapliczka przydrożna pod wezwaniem św. Antoniego w Prudniku – zabytkowa barokowa kapliczka przydrożna, znajdująca się w Prudniku, w Lipnie, przy ul. Poniatowskiego 17.
Kościół Świętych Piotra i Pawła w Prudniku – jednonawowy, barokowy kościół znajdujący się na ul. Piastowskiej w Prudniku. Opiekę nad nim i nad sąsiadującym klasztorem sprawują bonifratrzy. Oprócz kościoła pw. św. Michała Archanioła jest on jednym z dwóch kościołów położonych na terenie prudnickiego Starego Miasta.
Ratusz w Prudniku – zabytkowy ratusz miejski w Prudniku zbudowany w 1782 roku w stylu barokowo–klasycystyczny. Mieści się pośrodku Rynku.

Kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi w Szczepanku – drewniana, barokowa świątynia, znajdująca się w gminie Strzelce Opolskie, wzniesiona w latach 1666–1688.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Zimnej Wódce – drewniana, barokowa świątynia, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd, wzniesiona w 1524, przebudowana w 1748. Kościółek znajduje się na wzniesieniu, w centralnym miejscu wsi. W okresie 1524-1701 należał do protestantów, po czym przeszedł w ręce katolików.

Pałac w Żyrowej – barokowy pałac wybudowany w latach 1631–44 znajdujący się w miejscowości Żyrowa w województwie opolskim.