Cmentarz żydowski w BierutowieW
Cmentarz żydowski w Bierutowie

Cmentarz żydowski w Bierutowie zwany też czasem Nowym cmentarzem żydowskim w Bierutowie dla odróżnienia od starego kirkutu, znajdującego się faktycznie w Miłocicach – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej Bierutów. Powstał w 1865. Zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Przetrwał nienaruszony okres III Rzeszy, został jednak zdewastowany przez ludność polską po II wojnie światowej. Chociaż nie zachował się żaden kamienny nagrobek, obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1990. Cmentarz jest otoczony ceglanym murem.

Cmentarz żydowski w Bolesławcu (województwo dolnośląskie)W
Cmentarz żydowski w Bolesławcu (województwo dolnośląskie)

Cmentarz żydowski w Bolesławcu – kirkut, który został założony w 1817 roku u zbiegu obecnych ulic Podgórnej i Jeleniogórskiej. W 1870 roku postawiono na nim dom przedpogrzebowy. W latach 30. XX wieku cmentarz został zdewastowany przez nazistów, całkowitemu zniszczeniu uległ jednak w okresie PRL. Ostatnie macewy przeniesiono na początku lat 70. XX wieku na miejscowy cmentarz komunalny.

Cmentarz żydowski w Brzegu DolnymW
Cmentarz żydowski w Brzegu Dolnym

Cmentarz żydowski w Brzegu Dolnym – został założony w 1689 roku i zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Do 1762 roku grzebano na nim także Żydów z Wrocławia. Wskutek dewastacji z czasów nazistowskich żaden nagrobek nie zachował się cały.

Cmentarz żydowski w ChojnowieW
Cmentarz żydowski w Chojnowie

Cmentarz żydowski w Chojnowie – kirkut w latach czterdziestych XX stulecia przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech. Wówczas jego teren wynosił 727 metrów kwadratowych. W 1943 roku kupno nekropolii zaproponowano burmistrzowi Chojnowa. Nieruchomość wyceniono jedynie na 218,10 marek, co spowodowane było brakiem dojazdu do kirkutu. W styczniu 1944 roku miasto Chojnów zostało właścicielem nekropolii żydowskiej.

Cmentarz żydowski w Dusznikach-ZdrojuW
Cmentarz żydowski w Dusznikach-Zdroju

Cmentarz żydowski w Dusznikach-Zdroju – dawny kirkut mieści się przy ulicy Słowackiego, za dworcem kolejowym. Ostatnie pogrzeby na terenie kirkutu miały miejsce w latach czterdziestych XX wieku. Po cmentarzu nie ma żadnego śladu. Brak jakichkolwiek nagrobków.

Cmentarz żydowski w DzierżoniowieW
Cmentarz żydowski w Dzierżoniowie

Cmentarz żydowski w Dzierżoniowie – kirkut otwarty 16 maja 1825 r., znajduje się przy ul. Bielawskiej 18 w Dzierżoniowie, między ulicami Armii Krajowej i Szpitalną. Utworzony na planie trójkąta, zajmuje obszar do 0,4 ha. Zachowało się około 250 nagrobków. Najstarszy pochodzi z 1838.

Cmentarz żydowski w Górze (województwo dolnośląskie)W
Cmentarz żydowski w Górze (województwo dolnośląskie)

Cmentarz żydowski w Górze – kirkut mieści się przy obecnej ulicy Lipowej. Powstał w drugiej połowie XIX stulecia. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez hitlerowców. Po 1945 również był dewastowany. Zachowały się fragmenty kilku macew oraz szczątki ogrodzenia. Teren jest porośnięty trawą i runem.

Cmentarz żydowski w JaworzeW
Cmentarz żydowski w Jaworze

Cmentarz żydowski w Jaworze – został założony w połowie XIX wieku, najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 roku. Zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Do naszych czasów zachowało się około czterdziestu nagrobków. Został zamknięty w 1974 roku przez władze komunistyczne. W 1990 roku wpisano go do rejestru zabytków.

Nowy cmentarz żydowski w Jeleniej GórzeW
Nowy cmentarz żydowski w Jeleniej Górze

Nowy cmentarz żydowski w Jeleniej Górze – został założony w 1879 roku. Znajduje się przy ul. Sudeckiej. W 1910 roku jego teren został powiększony. Ma powierzchnię 0,53 ha. W okresie III Rzeszy uniknął dewastacji, która jednak nie ominęła go w latach powojennych. Po roku 1945 na terenie cmentarza odbyło się tylko kilka pochówków. W latach 1960-tych na terenie cmentarza istniał jeszcze dom pogrzebowy oraz ogrodzenie. W roku 1974 władze podjęły decyzję o zamknięciu cmentarza. Na jego części na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku wzniesiono hotel. W wyniku dewastacji do dzisiaj zachowało się zaledwie kilka zniszczonych nagrobków.

Stary cmentarz żydowski w Jeleniej GórzeW
Stary cmentarz żydowski w Jeleniej Górze

Stary cmentarz żydowski w Jeleniej Górze – został założony około 1820 roku i znajdował się na obszarze ograniczonym obecnymi ulicami: Nowowiejską, Na Skałkach i Studencką. Data likwidacji nekropolii pozostaje nieznana. Do dzisiejszych czasów nie zachowały się żadne nagrobki.

Cmentarz żydowski w Kamiennej GórzeW
Cmentarz żydowski w Kamiennej Górze

Stary cmentarz żydowski w Kamiennej Górze – zabytkowa nekropolia żydowska położona przy ul. Katowickiej nieopodal cmentarza komunalnego. Cmentarz założony został w pierwszej połowie XIX wieku. Jest w kształcie prostokąta o powierzchni 450 m². Zachowały się liczne macewy z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim. W latach sześćdziesiątych był względnie zadbany. Pod koniec lat osiemdziesiątych był używany jako nielegalne wysypisko śmieci. W 1989 roku cmentarz wpisany został do rejestru zabytków. W 2008 roku przeprowadzono na terenie cmentarza prace porządkowe polegające na sanitarnym wycięciu dziewięciu lip i jednego jesionu.

Cmentarz żydowski w KijowicachW
Cmentarz żydowski w Kijowicach

Cmentarz żydowski w Kijowicach (Bierutowie) zwany też czasem Nowym cmentarzem żydowskim w Bierutowie dla odróżnienia od starego kirkutu, znajdującego się faktycznie w Miłocicach – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej Bierutów. Powstał w 1865. Zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Przetrwał nienaruszony okres III Rzeszy, został jednak zdewastowany przez ludność polską po II wojnie światowej. Chociaż nie zachował się żaden kamienny nagrobek, obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1990. Cmentarz jest otoczony ceglanym murem.

Cmentarz żydowski w KłodzkuW
Cmentarz żydowski w Kłodzku

Cmentarz żydowski w Kłodzku – powstały w 1825 w Kłodzku cmentarz żydowski.

Stary cmentarz żydowski w KłodzkuW
Stary cmentarz żydowski w Kłodzku

Stary cmentarz żydowski w Kłodzku – nieistniejąca prywatna nekropolia żydowska położona na terenie historycznego Przedmieścia Zielonego w Kłodzku.

Cmentarz żydowski w Lądku ZdrojuW
Cmentarz żydowski w Lądku Zdroju

Cmentarz żydowski w Lądku Zdroju – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha. Został zdewastowany przez nazistów, a potem władze PRL. Zachowały się jedynie fragmenty ogrodzenia. Położony jest przy ul. Śnieżnej, jako ostatni, najwyżej położony cmentarz spośród kolejnych.

Cmentarz żydowski w LegnicyW
Cmentarz żydowski w Legnicy

Cmentarz żydowski w Legnicy – cmentarz wyznawców judaizmu w Legnicy przy ul. Wrocławskiej.

Cmentarz żydowski w LubaniuW
Cmentarz żydowski w Lubaniu

Cmentarz żydowski w Lubaniu – nekropolia powstała w XIX wieku. Zajmowała teren około 0,1 ha. Zachowało się tylko 10 macew. Obecnie teren kirkutu jest zapomniany i uległ dewastacji.

Cmentarz żydowski w Lwówku ŚląskimW
Cmentarz żydowski w Lwówku Śląskim

Cmentarz żydowski w Lwówku Śląskim – zlikwidowany w II poł. XX wieku niewielki kirkut – miejsce pochówku osób wyznających judaizm w Lwówku Śląskim. Cmentarz znajdował się przy ul. Oświęcimskiej, częściowo w południowym fragmencie parku miejskiego w Lwówku Śląskim. W miejscu dawnego kirkutu nie znajdują się jakiekolwiek macewy, a jedynymi pozostałościami po tym miejscu są fragmenty kamieniarki rozrzucone przy południowej granicy parku. Teren dawnej nekropolii został częściowo zabudowany. W pobliżu cmentarza nie ma żadnej tablicy informacyjnej wzmiankującej o istnieniu tego miejsca w przeszłości.

Cmentarz żydowski w MiliczuW
Cmentarz żydowski w Miliczu

Cmentarz żydowski w Miliczu – kirkut mieści się w dzielnicy Karłów, niedaleko cmentarza komunalnego. Powstał w 1819 roku. Ma powierzchnię 0,12 ha. Obecnie teren kirkutu jest zdewastowany i zniszczony. Na miejscu nekropolii stoją domy mieszkalne.

Cmentarz żydowski w MiłocicachW
Cmentarz żydowski w Miłocicach

Cmentarz żydowski w Miłocicach zwany też starym cmentarzem żydowskim w Bierutowie dla odróżnienia od nowego kirkutu w Bierutowie – powstał w 1740 roku jako miejsce pochówku Żydów z pobliskiego Bierutowa oraz początkowo z Oleśnicy. Cmentarz ma powierzchnię 0,2 ha. Najstarsza z macew pochodzi z 1756 roku. W 1847 Emmanuel Pringsheim ufundował na cmentarzu dom przedpogrzebowy. Około 1900 roku cmentarz został zamknięty. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez hitlerowców. W 1990 roku wpisano go do rejestru zabytków. Kirkut znajduje się w lesie, z dala od głównej części miejscowości, bardzo trudno jest go znaleźć, na jego teren nie wchodzą żadne drogi leśne.

Cmentarz żydowski w Nowej RudzieW
Cmentarz żydowski w Nowej Rudzie

Cmentarz żydowski w Nowej Rudzie – kirkut w Nowej Rudzie. Położony przy ul. Kopalnianej lub nad ul. Krzywą; powstały po II wojnie światowej. Po nekropolii nie ma śladów. Obecnie trwają prace nad ustaleniem miejsca dawnego cmentarza.

Cmentarz żydowski w Oleśnicy (województwo dolnośląskie)W
Cmentarz żydowski w Oleśnicy (województwo dolnośląskie)

Cmentarz żydowski w Oleśnicy – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Oleśnicę. Powstał w 1823. Ma powierzchnię 0,15 ha. Znajduje się przy ul. Wojska Polskiego. Cmentarz, a także zlokalizowana na nim kaplica przedpogrzebowa, przetrwały II wojnę światową w dobrym stanie. Po wojnie cmentarz nie był używany i rozpoczęła się jego dewastacja. W 1969 Miejska Rada Narodowa w Oleśnicy oficjalnie zamknęła nekropolię. Jej teren został zniwelowany w czasie rozbudowy koszar, a z czasem to miejsce zajął plac ćwiczeń.

Cmentarz żydowski w OławieW
Cmentarz żydowski w Oławie

Cmentarz żydowski w Oławie – powstał w 1818 roku i obecnie zajmuje 0,2 ha. Zachowało się około czterdziestu nagrobków. Znajduje się przy ul. Cichej w Oławie. Przetrwał nienaruszony okres III Rzeszy, jednak uległ pewnej dewastacji w okresie powojennym. Zachował się też dom przedpogrzebowy zamieniony na pomieszczenie mieszkalne. Nekropolię wpisano do rejestru zabytków 7 marca 1977.

Cmentarz żydowski w StrzegomiuW
Cmentarz żydowski w Strzegomiu

Cmentarz żydowski w Strzegomiu – nieużytkowany cmentarz żydowski w Strzegomiu przy ul. św. Jadwigi.

Cmentarz żydowski w SycowieW
Cmentarz żydowski w Sycowie

Cmentarz żydowski w Sycowie – kirkut o powierzchni 0,19 ha, niegdyś używany przez żydowską społeczność Sycowa.

Cmentarz żydowski w Szczawnie-ZdrojuW
Cmentarz żydowski w Szczawnie-Zdroju

Cmentarz żydowski w Szczawnie-Zdroju – dawny kirkut miał powierzchnię 0,25 ha. Powstał w XIX wieku. Po zniszczonej w czasie II wojny światowej nekropolii brak żadnego śladu. W oparciu o dostępne plany udało się ustalić lokalizację dawnego cmentarza żydowskiego. W chwili obecnej w jego miejscu znajduje się część cmentarza komunalnego Szczawna-Zdroju.

Cmentarz żydowski w ŚcinawieW
Cmentarz żydowski w Ścinawie

Cmentarz żydowski w Ścinawie – znajduje się przy ulicy Witosa. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1845 roku. Ostatnie pochówki pochodzą z lat 30. XX wieku. Nekropolia zajmuje powierzchnię 0,19 ha, nagrobki są pogrupowane w siedmiu rzędach. Inskrypcje są hebrajskie bądź mieszane, hebrajsko-niemieckie. Zachowało się około 100 nagrobków. Cmentarz jest bardzo dobrze zachowany.

Cmentarz żydowski w ŚwidnicyW
Cmentarz żydowski w Świdnicy

Cmentarz żydowski w Świdnicy – nieużytkowany cmentarz żydowski w Świdnicy przy ul. Esperantystów na skrzyżowaniu z ulicą Stęczyńskiego.

Cmentarz żydowski w ŚwiebodzicachW
Cmentarz żydowski w Świebodzicach

Cmentarz żydowski w Świebodzicach – cmentarz żydowski w Świebodzicach przy ul. Wałbrzyskiej.

Cmentarz żydowski w TrzebnicyW
Cmentarz żydowski w Trzebnicy

Cmentarz żydowski w Trzebnicy – kirkut mieści się przy szosie do Obornik Śląskich. Powstał w 1827 roku. Ma powierzchnię 0,2 ha. Teren nekropolii został zdewastowany przez nazistów w czasie Kryształowej nocy. Zachowały się tylko fragmenty rozbitych macew. Po zakończeniu II wojny światowej zaniedbany. Miejsce cmentarza nie jest w żaden sposób oznakowane i upamiętnione.

Cmentarz żydowski w WałbrzychuW
Cmentarz żydowski w Wałbrzychu

Cmentarz żydowski w Wałbrzychu – nekropolia żydowska położona na południowy zachód od centrum Wałbrzycha.

Cmentarz żydowski w Ząbkowicach ŚląskichW
Cmentarz żydowski w Ząbkowicach Śląskich

Cmentarz żydowski w Ząbkowicach Śląskich – kirkut mieści się przy ulicy Wrocławskiej. Cmentarz został zlikwidowany w latach 60. XX w., w trakcie budowy osiedla mieszkaniowego XX-lecia. Obecnie nie ma na nim nagrobków. Na dawnym kirkucie znajduje się miejski skwer. Nekropolia ma powierzchnię 5,7 ha.

Cmentarz żydowski w ZiębicachW
Cmentarz żydowski w Ziębicach

Cmentarz żydowski w Ziębicach – kirkut społeczności żydowskiej położony na południe od centrum Ziębic, przy ul. Piaskowej. Został założony w 1814. Zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Nekropolia jest otoczona niekompletnym murem. Główne wejście prowadzi poprzez zrujnowany dom przedpogrzebowy. Na terenie cmentarza zachowało się około 130 macew, z których część jest przewrócona. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1814. W 2005 przeprowadzono prace porządkowe.

Cmentarz żydowski w ZłotoryiW
Cmentarz żydowski w Złotoryi

Cmentarz żydowski w Złotoryi – kirkut został założony na początku XIX wieku przy ówczesnej ul. Mittelstraße. Miał kształt wydłużonego prostokąta ogrodzonego murem z piaskowca. Ne teren nekropolii wchodziło się od zachodu przez niewielką budowlę, pełniącą funkcję kostnicy. W drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku zaprzestano pochówków na nekropolii. Po II wojnie światowej, miał miejsce tylko jeden pogrzeb - w 1947 Natana Chojnackiego. Po 1945 nekropolia stała się własnością polskiej gminy żydowskiej. W 1973 kirkut uległ likwidacji. Obecnie brak na nim jakichkolwiek macew.

Cmentarz żydowski w ŻmigrodzieW
Cmentarz żydowski w Żmigrodzie

Cmentarz żydowski w Żmigrodzie – kirkut mieści się przy ulicy Willowej. Powstał w 1822. Obecnie nekropolia jest nieogrodzona, zdewastowana i zniszczona. Nie ma na niej macew. Na miejscu cmentarza stoją domy mieszkalne.