Pomnik Anonimowego Przechodnia we WrocławiuW
Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

Pomnik Anonimowego Przechodnia – wrocławski pomnik odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 składający się z czternastu odlanych z brązu postaci ludzkich naturalnej wielkości, stojących po obu stronach ulicy Świdnickiej w miejscu, w którym krzyżuje się ona z ulicą Piłsudskiego.

Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego we WrocławiuW
Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego we Wrocławiu

Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego – płyta upamiętniająca powstańców getta warszawskiego znajdująca się na placu Bohaterów Getta we Wrocławiu.

Pomnik Bohaterów Powstania WęgierskiegoW
Pomnik Bohaterów Powstania Węgierskiego

Pomnik Bohaterów Powstania Węgierskiego – pomnik we Wrocławiu, upamiętniający powstańców węgierskich z 1956 roku. Pomnik położony jest w obrębie Nadodrza, w ciągu Bulwaru Słonecznego biegnącego wzdłuż północnego brzegu Odry Północnej, a na południe od Trasy Mieszczańskiej. Autorem pomnika jest Monika Molenda. Odsłonięcie pomnika przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz ambasadora Węgier Michaly Györa miało miejsce 2 listopada 2006 r., w 50. rocznicę wydarzeń na Węgrzech.

Pomnik Bolesława Chrobrego we WrocławiuW
Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu – pomnik konny Bolesława Chrobrego według projektu Doroty Korzeniewskiej, Macieja Albrzykowskiego i Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, wzniesiony we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej i odsłonięty 15 września 2007 roku.

Pomnik Dietricha Bonhoeffera we WrocławiuW
Pomnik Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu

Pomnik Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu – pomnik ewangelickiego pastora i antyfaszysty niemieckiego Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu, przy kościele św. Elżbiety.

Chaczkar we WrocławiuW
Chaczkar we Wrocławiu

Chaczkar we Wrocławiu – ormiańska kamienna stela, odsłonięta 21 września 2012 roku, umieszczona na skwerze przy ul. Janickiego we Wrocławiu.

Pomnik Fryderyka Chopina w Parku Południowym we WrocławiuW
Pomnik Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu

Pomnik Fryderyka Chopina we Wrocławiu – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Południowym, został wzniesiony dla upamiętnienia pobytów i występu Fryderyka Chopina we Wrocławiu. Autorem rzeźby jest Jan Kucz. Pomnik został odsłonięty 5 września 2004 roku.

Pomnik Diany we WrocławiuW
Pomnik Diany we Wrocławiu

Pomnik bogini Diany we Wrocławiu – zrekonstruowany pomnik bogini Diany we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena we WrocławiuW
Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena we Wrocławiu

Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena – XVIII-wieczna rzeźba w stylu barokowym przedstawiająca Maryję z dzieciątkiem oraz sceny z życia świętego Jana Nepomucena i jego postać z krucyfiksem. Znajduje się ona na pl. Świętojańskim przed zamkiem w Leśnicy. Jest to jeden z nielicznych zabytków Leśnicy, osiedla Wrocławia.

Pomnik Aleksandra Fredry we WrocławiuW
Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry – pomnik znajdujący się we Wrocławiu na południowej pierzei wrocławskiego Rynku.

Głaz Galla AnonimaW
Głaz Galla Anonima

Głaz Galla Anonima – pomnik wzniesiony we Wrocławiu na terenie I Liceum Ogólnokształcącego, dawny pomnik Korpusu Friesena..

Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi WodnejW
Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej

Głaz pamiątkowy Pracowników Drogi Wodnej, to pamiątkowy pomnik poświęcony pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej, który powstał w 1983 roku. Zaprojektowany został przez plastyka Stanisława Mikinę. Podstawowym, centralnym elementem kompozycji jest głaz narzutowy wydobyty w 1917 roku podczas budowy nowych kanałów wodnych: Żeglugowego i Powodziowego. Wokół niego ustawiono elementy związane symbolicznie z żeglugą: kotwicę, śrubę okrętową, maszt i kod flagowy. Całość umieszczona na niewielkim kopcu otoczona jest grupą drzew. Pomnik znajduje się pod opieką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Przybliżone wymiary głazu wynoszą: 4 m x 3 m, przy wysokości około 2 m. Jest on osadzony na fundamencie wykonanym z betonu. Na nim widnieje prostokątny ślad w miejscu, w którym osadzona była tablica wykonana z brązu, na której widniała inskrypcja: Pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej - jej budowniczym, stoczniowcom, marynarzom i portowcom, którzy swoim trudem ożywili Odrę dla Polski. Społeczeństwo miasta Wrocławia, Czerwiec 1983 r.. Odsłonięcie tablicy miało miejsce w dniu 24 czerwca 1983 roku, w ramach obchodów Dni Morza oraz 65-lecia Dyrekcji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Komunikacji.

Iglica (Wrocław)W
Iglica (Wrocław)

Iglica – stalowa iglica we Wrocławiu, w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia (Ludowej), wzniesiona w 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych (WZO); konstrukcja mierzy 90,3 metra.

Kamienie StuleciaW
Kamienie Stulecia

Kamienie Stulecia – słupy z granitu ustawione na przełomie XIX i XX stulecia przy drogach wylotowych z Wrocławia przy ówczesnych granicach miasta. Zaprojektował je najprawdopodobniej Karl Klimm, a ufundowały – na pamiątkę nadchodzącego XX stulecia – władze miejskie. Ustawiono ich w latach 1900–1901 sześć: przy drodze wylotowej na północ w stronę Trzebnicy, przy drodze na południe w kierunku Świdnicy, przy drodze na wschód w kierunku Jelcza, przy drodze na północny wschód w stronę Psiego Pola, na południowy wschód w stronę Oławy oraz przy drodze na zachód w stronę Legnicy. Do czasów współczesnych zachowały się tylko trzy pierwsze z wymienionych powyżej. Na początku 2012 roku, podczas prac ziemnych przy ul. Kłokoczyckiej znaleziono fragmenty kolejnego, czwartego słupa granicznego, który pierwotnie stał przy al. Kromera wiodącej z Wrocławia na północny wschód – przez Psie Pole do Oleśnicy.

Kamień pamiątkowy ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i SpołeczneW
Kamień pamiątkowy ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne

Kamień pamiątkowy ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne – granitowy głaz narzutowy usytuowany na Placu Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, poświęcony pamięci bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne. Został odsłonięty 24 marca 1946 r., z okazji I Zjazdu Uczestników Walki Zbrojnej o Niepodległość i Demokrację, który odbył się w ramach Roku Kościuszkowskiego, obchodzonego w 1946 roku. Istnieją opinie, iż była to propagandowa próba włączenia Ziem Odzyskanych w tradycję polskiego czynu zbrojnego.

Kolumna Fryderyka Wilhelma IIW
Kolumna Fryderyka Wilhelma II

Kolumna Fryderyka Wilhelma II – pomnik wzniesiony we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.

Pomnik Oskara LangegoW
Pomnik Oskara Langego

Pomnik Oskara Langego – wzniesiony we Wrocławiu u na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego.

Pomnik Jana Mikulicza-Radeckiego we WrocławiuW
Pomnik Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

Pomnik Jana Mikulicza-Radeckiego – pomnik wzniesiony obok wejścia do Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Obelisk ku Czci Pomordowanych PatriotówW
Obelisk ku Czci Pomordowanych Patriotów

Obelisk ku Czci Pomordowanych Patriotów – pomnik znajdujący się we Wrocławiu na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Reymonta i ul. Kleczkowskiej. Upamiętnia ofiary nazizmu, zamordowane w pobliskim więzieniu.

Pomnik Pamięci Ofiar Nocy KryształowejW
Pomnik Pamięci Ofiar Nocy Kryształowej

Pomnik Pamięci Ofiar Nocy Kryształowej – wzniesiony we Wrocławiu u zbiegu ul. Łąkowej i Druckiego-Lubeckiego.

PogodynkaW
Pogodynka

Pogodynka – wieża meteorologiczna położona we Wrocławiu przy ulicy Świdnickiej, po jej wschodniej stronie, na jej przecięciu z Promenadą Staromiejską, w pobliżu budynku dawnego Odwachu. Zbudowana została w latach 80 XIX wieku. Jej lokalizacja w miejscu przecięcia głównej ulicy handlowej oraz staromiejskiego parku i forma małej architektury, odzwierciedlała XIX wieczne kompozycje uzdrowiskowe. Budowla poddana została gruntownej konserwacji w latach 1984-1985.

Pomnik Pomordowanych na KresachW
Pomnik Pomordowanych na Kresach

Pomnik Pomordowanych na Kresach — pomnik wzniesiony we Wrocławiu przy ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Pomnik ma formę dwóch pylonów, a w prześwicie między nimi wyrzeźbiona jest stylizowana postać ukrzyżowanego Chrystusa. Na dole pylonów znajduje się napis: Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże... zapomnij o mnie". Na postawie pomnika znajdują się metalowe herby miast: Lwów, Stanisławów, Łuck i Tarnopol oraz metalowa tablica z napisem: Obywatelom polskim pomordowanym na kresach południowo-wschodnich w latach 1939-1947 przez organizację ukraińskich nacjonalistów OUN - Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Organizacje kresowe i kombatanckie. Wrocław. A.D. 1999. Z boków podstawy znajdują się metalowe tablice z napisami: "W kryptach pomnika złożona jest ziemia z mogił z 2000 miejscowości masowych mordów ludności polskiej ziemi: wołyńskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, stanisławowskiej, lubelskiej, poleskiej i rzeszowsko-przemyskiej w latach 1939-1947" oraz "Pamięci Ukraińców którzy udzielali schronienia Polakom".

PowodziankaW
Powodzianka

Powodzianka – pomnik autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Stanisława Wysockiego upamiętnia wysiłek wrocławian w walce z powodzią tysiąclecia w lipcu 1997. Przedstawia kobietę dźwigającą książki. Został odsłonięty w pierwszą rocznicę powodzi.

Pomnik Pomordowanych Profesorów LwowskichW
Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich

Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich – pomnik położony na skwerze profesora Kazimierza Idaszewskiego, przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w otoczeniu kompleksu budynków Politechniki Wrocławskiej. Upamiętnia mord profesorów lwowskich dokonany po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę 4 lipca 1941 roku oraz 11 i 26 lipca 1941 roku.

Pomnik 6 Regimentu Artylerii PolowejW
Pomnik 6 Regimentu Artylerii Polowej

Pomnik 6 Regimentu Artylerii Polowej – częściowo zrekonstruowany dawny pomnik wzniesiony we Wrocławiu na pl. św. Macieja.

Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego SączaW
Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza

Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza – żelbetowa rzeźba plenerowa przy Alei Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.

Pomnik Friedricha Schillera we WrocławiuW
Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu

Pomnik Friedricha Schillera we Wrocławiu – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Szczytnickim.

Pomnik Solidarności we WrocławiuW
Pomnik Solidarności we Wrocławiu

Pomnik "Solidarności" — pomnik wzniesiony we Wrocławiu na terenie Politechniki Wrocławskiej na Skwerze Solidarności przy ul. Norwida, między budynkami C2 i C6.

Pomnik Wspólnej PamięciW
Pomnik Wspólnej Pamięci

Pomnik Wspólnej Pamięci - monument poświęcony pamięci mieszkańców Wrocławia których mogiły zostały zlikwidowane w latach powojennych.

Pomnik Wyzwolenia WrocławiaW
Pomnik Wyzwolenia Wrocławia

Pomnik Wyzwolenia Wrocławia – pomnik wzniesiony we Wrocławiu na Wzgórzu Słowiańskim.

Pomnik Zesłańcom Sybiru we WrocławiuW
Pomnik Zesłańcom Sybiru we Wrocławiu

Pomnik Zesłańcom Sybiru we Wrocławiu — pomnik według projektu artysty-rzeźbiarza Jarosława Perszko w ścisłej współpracy artystycznej z inżynierem architektem Czesławem Bieleckim wzniesiony we Wrocławiu na Skwerze Sybiraków obok placu Strzeleckiego. Sylwetka pomnika o wysokości 12 metrów przedstawia Krzyż łaciński przebijający mur.

Pomnik Zwycięstwa Żołnierza PolskiegoW
Pomnik Zwycięstwa Żołnierza Polskiego

Pomnik Zwycięstwa Żołnierza Polskiego – pomnik poświęcony zwycięstwu żołnierza polskiego w 1945 roku. Zbudowany został w 1948 roku przy ulicy Bernarda Pretficza we Wrocławiu.

Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego we WrocławiuW
Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu

Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego we Wrocławiu – pomnik, wzniesiony na Cmentarzu Żołnierzy Polskich w 1979 r., 9 lat po otwarciu cmentarza.