
Cmentarz żydowski w Białej – kirkut w Białej, znajdujący się na zachodnim stoku wzgórza zwanego Kopcem, przy ulicy Parkowej. Zajmuje powierzchnię 0,546 ha, na której dokonano około 3 tysiące pochówków.

Cmentarz żydowski w Biskupicach zwany też cmentarzem żydowskim w Byczynie. Powstał w 1865. Ma powierzchnię 0,12 ha. Został zniszczony podczas II wojny światowej – zachowały się resztki ogrodzenia i 52 nagrobki.

Cmentarz żydowski w Brzegu – żydowska nekropolia znajdująca się w Brzegu, przy ul. Makarskiego obok rzymskokatolickiego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, przy zjeździe z obwodnicy miasta na wysokości wsi Żłobizna.
Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu – kirkut położony ok. 1 km poza miastem Dobrodzień przy ul. Lublinieckiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,5 ha i od strony zachodniej, północnej i południowej jest otoczony murem z cegły, którego brak natomiast od strony wschodniej.

Cmentarz żydowski w Głogówku – kirkut położony w Głogówku przy ul. Olszynka

Cmentarz żydowski w Gogolinie – powstał w 1857 i znajduje się przy ul. Wyzwolenia. Ostatni pochówek miał miejsce 13 maja 1935 roku. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt nagrobków. W 2011 znajdowało się na kirkucie 36 macew, w większości z marmuru. Cmentarz otacza mur z około 1869 r. wykonany z miejscowego wapienia triasowego. Wpisany na listę zabytków.

Cmentarz żydowski w Gorzowie Śląskim – kirkut powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Mieści się przy obecnej ul. Moniuszki. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów. Po 1945 macewy z cmentarza zostały rozkradzione. Zachowały się tylko dwa nagrobki. Teren cmentarza jest ogrodzony i jest pod opieką zespołu szkół.

Cmentarz żydowski w Grodkowie – kirkut znajduje się w Grodkowie przy ul. Krakowskiej. Został założony w XIX wieku. W czasie okupacji hitlerowskiej został zdewastowany. Na jego terenie znajdują się obecnie domy mieszkalne. Kirkut ma powierzchnię 8,23 ha.

Cmentarz żydowski w Kędzierzynie-Koźlu zwany też Cmentarzem żydowskim w Dębowej – powstał w 1814 i zajmuje powierzchnię 0,28 ha. W ramach odniemczania Ziem Zachodnich z nagrobków usunięto większość niemieckojęzycznych napisów (1948). Do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty nagrobków.

Cmentarz żydowski w Kietrzu – kirkut został założony w 1845. Znajdował się on przy obecnej ul. Okopowej. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali kirkut, wywożąc większość macew.

Cmentarz żydowski w Kluczborku – kirkut powstał w 1926 głównie na koszt kupca Grünbergera. Mieścił się przy ul. Opolskiej w Kluczborku. Wcześniej pogrzeby odbywały się w pobliskim Kraskowie. Na terenie kirkutu zbudowano także w 1928 dom przedpogrzebowy w stylu orientalnym, z dużą kopułą. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali kirkut i wysadzili w 1939 dom przedpogrzebowy. Po wojnie, ówczesne władze pozwoliły na urządzenie w tym miejscu cmentarza poległych żołnierzy sowieckich. Obecnie nie ma na nim żadnych macew.

Cmentarz żydowski w Krapkowicach – został założony w 1824]. Ma powierzchnię 0,2 ha. Zachowało się około 80 macew, głównie z marmuru. Mają one napisy w języku hebrajskim i niemieckim. Teren jest ogrodzony kamiennym murem, jednak brama nie zachowała się. Cmentarz znajduje się przy ul. Kolejowej.

Cmentarz żydowski w Kraskowie – został założony w 1765 i pierwotnie służył Żydom z Byczyny, Wołczyna, Kraskowa i Kluczborka. W 1847 roku został przejęty przez gminę żydowską w Kluczborku. W 1890 roku wybudowano dom przedpogrzebowy. Cmentarz zamknięto w latach 20. XX wieku. Cmentarz ma powierzchnię 0,41 ha. Został zniszczony po zakończeniu II wojny światowej. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1811 roku.

Cmentarz żydowski w Leśnicy – powstał przed 1841 i znajduje się przy ul. Starostrzeleckiej. Ma powierzchnię 0,06 ha. Jest otoczony metalowym ogrodzeniem. W 2011 r. było na nim zachowanych 23 macew, 11 wykonanych z piaskowca, 11 z marmuru i 1 z granitu. Na nagrobkach znajdują się napisy w językach niemieckim i hebrajskim. W 1980 roku przeprowadzono na nim prace porządkowe.

Cmentarz żydowski w Lewinie Brzeskim – powstał w 1880, jego pozostałości znajdują się przy ul. Powstańców Śląskich. Po dewastacji cmentarza nie przetrwały żadne fragmenty macew a teren na którym się znajdował został częściowo zabudowany.

Cmentarz żydowski w Miejscu – został założony w 1787. Ma powierzchnię 0,07 ha. Doznał zniszczeń w trakcie działań wojennych w 1945 roku oraz w okresie PRL. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt nagrobków.

Cmentarz żydowski w Namysłowie – kirkut znajduje się przy ul. Łączańskiej.

Cmentarz żydowski w Niemodlinie – kirkut znajduje się w Niemodlinie przy ul. Bohaterów Powstań Śląskich. Powstał w pierwszej połowie XIX stulecia. Mieścił się przy miejscowej bożnicy. Kirkut uległ dewastacji w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Cmentarz żydowski nieopodal Niezdrowic – kirkut założony w 1822, znajduje się nieopodal wsi Niezdrowice. Jest położony w lesie, położonym przy drodze prowadzącej do Kędzierzyna-Koźla.

Nowy cmentarz żydowski w Nysie – kirkut znajdujący się w Nysie przy ul. Kaczkowskiego. Był to pierwszy cmentarz społeczności Żydowskiej, która „odradzała się” w Nysie po wypędzeniach z poprzednich wieków.

Stary cmentarz żydowski w Nysie – nieistniejący kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Nysę.
Cmentarz żydowski w Oleśnie – kirkut położony w Oleśnie przy ulicy Młyńskiej. Został założony na początku XIX wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1821, a do dzisiaj zachowany dom przedpogrzebowy z 1868. Początki osadnictwa żydowskiego w Oleśnie sięgają XV–XVI wieku. Gmina żydowska w Oleśnie powstała pod koniec XVIII wieku. Cmentarz ma powierzchnię 0,45 ha i zachowało się na niej około 400 nagrobków.

Cmentarz żydowski w Opolu – kirkut społeczności żydowskiej, znajduje się przy ul. Granicznej w Opolu.
Cmentarz żydowski w Otmuchowie – żydowska nekropolia położona w lesie na północ od Otmuchowa.

Cmentarz żydowski w Paczkowie – kirkut został założony w pierwszej połowie XIX wieku. Znajdował się on poza granicami miasta, w pobliżu obecnego sztucznego Zalewu Paczkowskiego, za terenami wodociągowymi. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali kirkut. Po wojnie lokalna ludność rozgrabiła większość macew.

Cmentarz żydowski w Pokoju – powstał w końcu XVIII bądź na początku XIX wieku. Cmentarz znajduje się przy ul. Kolejowej. Ma powierzchnię 0,3 ha. Do naszych czasów zachowało się około dwudziestu macew, w tym niektóre ze złoconymi napisami.

Cmentarz żydowski w Praszce – znajduje się przy obecnej ul. Wyszyńskiego u podnóża Wzgórz Brunatnych. Powstał w 1823. W 1942 był miejscem rozstrzelania grupy Żydów z getta w Praszce, co upamiętnia stosowny pomnik. Cmentarz ma powierzchnię 1,48 ha. Na terenie cmentarza zachowało się około 400 nagrobków.
Cmentarz żydowski w Prudniku – kirkut w Prudniku, znajdujący się przy ulicy Kolejowej 40. Zajmuje powierzchnię 0,2 ha, na której zachowało się około 140 nagrobków. Uwagę przykuwa mauzoleum rodziny Fränkel oraz pomnik ofiar Auschwitz-Birkenau. Na cmentarzu zachował się też oryginalny dom przedpogrzebowy wzorowany na architekturze synagogalnej, a służący obecnie jako zbór zielonoświątkowy.

Stary cmentarz żydowski w Prudniku – nieistniejący kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Prudnik.

Cmentarz żydowski w Skorogoszczy – znajduje się przy ul. Świerczewskiego, w okolicy drogi krajowej nr 94 prowadzącej w kierunku Opola. W jego pobliżu położone jest osiedle domów jednorodzinnych.

Cmentarz żydowski w Strzelcach Opolskich – były cmentarz żydowski, który znajdował się na ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich.

Cmentarz żydowski w Wołczynie – został założony w 1833 i znajduje się przy ul. Byczyńskiej. Ma powierzchnię 0,23 ha. Jest ogrodzony drewnianym płotem. Do naszych czasów zachowało się około 30 macew, z których najstarsza pochodzi z roku założenia cmentarza i kryje szczątki Jacoba Josefa Kafila.